Dla obszaru

    Cegła, beton czy suporex?

    Artykuł przeczytało aż 1197+ użytkowników
    Oczywiste jest, że masz do dyspozycji wiele rodzajów i typów materiałów do budowy domu. Jeśli nie wcześniej, to wtedy kiedy położysz fundament, pojawi się pytanie, z czego zbudować ściany. Na szczęście i tutaj masz przed sobą wiele opcji: od klasycznej, zwykłej cegły, betonu, betonu komórkowego, tj. Suporexu, po pustaki lub cegłę elewacyjną. Aby ułatwić Ci wybór, wyjaśnimy ich główne cechy.
    Fachowy artykuł 1197
    murowanie cegla
    Mamy nawet 1751 wykonawców prac dla obszaru Murarz, murowanie:

     

    1. Konstrukcja ściany

    Konstrukcja ścian ma ogromne znaczenie dla Twojego domu. Pełni dwie funkcje - nośność i izolację termiczną. Nośność obliczy statyk, ale w praktyce obowiązuje zasada, że ​​dla klasycznej ściany o grubości ok. 20 cm konieczne jest wykonanie połączeń pionowych co 4,5 m. Konieczne jest również wykonanie nadproży nad wszystkimi otworami okiennymi i drzwiowymi. Przewodność cieplna jest dyktowana przez zasady dotyczące efektywnego wykorzystania energii i jest określana na podstawie obliczeń fizyki budynku. Kiedy znasz oba, nieuchronnie dochodzisz do kwestii doboru materiałów.

    W praktyce obowiązuje zasada, że ​​taniej jest zbudować cieńszą ścianę, a jej przewodność cieplną uzyskać dzięki dodatkowej izolacji.

    2. Klasyczne cegły pełne

    2.1. Cegły to starożytny materiał

    Cegła to sprawdzony materiał, który jest używany w budownictwie od tysięcy lat. Technologia wytwarzania cegieł przez wypalanie gliny pojawiła się już w zamierzchłej przeszłości. Wiele osób nie wie, że starożytni Rzymianie i Grecy również używali tego materiału do pokrywania wnętrz świątyń. Cegły były używane do wielu celów w całej historii. Wykorzystywano je głównie do budowy ścian, ale używano ich również do posadzek oraz do brukowania ścieżek i dróg. 

    2.2. Cegły - produkcja

    Ich produkcja i użycie przez cały czas nie uległy znaczącym zmianom. Zgodnie z procesem produkcji rozróżnia się trzy rodzaje cegieł: niepaloną, wypalaną i obrobioną chemicznie. Każdy typ jest wykonany w trochę inny sposób. Cegły układane są ręcznie i nie wymagają mechanizacji. Łączy się je zaprawą cementową. Jednak z cegły klasycznej, która, można powiedzieć, jest już przeszłością, wyłoniły się nowe rodzaje ulepszonych właściwości i cech, które ułatwiają murowanie, ale także sprawiają, że budowany obiekt jest wyższej jakości. Te nowe rodzaje cegieł to tak naprawdę pustaki. Mają środek w kształcie plastra miodu, co znacznie zwiększa odporność na ciepło. Kompletnym technologicznie typem są cegły szlifowane, które są sklejane klejem poliuretanowym.

    2.3. Cegły o standardowych wymiarach

    Cegły są teraz produkowane przemysłowo w standardowych wymiarach, chociaż można zamówić specjalne wymiary i kształty; producenci zgadzają się na takie zamówienia, jeśli chodzi o naprawdę duże ilości. Ponieważ wszystkie cegły na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, to co je odróżnia to ich grubość. Dostępne są te typy, chociaż istnieją  warianty podrzędne (w zależności od producenta):

    Rodzaj materiału                                          Wymiary                           Średni cennik zakupu

    Pełna cegła ręcznie formowana Brugia          220 x 103 x 66 mm            4,51 zł/szt.

    Cegła kratówka klasy K3                                250 x 120 x 185 mm          2,60 zł/szt.

    Bloczki z betonu komórkowego H+H             240 x 240 x 590 mm           9,95 zł/szt.

    Bloczki Porotherm P+W                                 373 x 249 x 250 mm           7,95 zł/szt.

    Współczynnik przewodzenia ciepła jest niski, dla 38 cm=0,139 W/mK, dla 20 cm=0,33 W/mK.

    2.4. Ile kosztują cegły?

    Można powiedzieć, że ich ceny i wymiary są standardowe, a różnice między producentami a dostawcami są w większości znikome. Radzimy kupować cegły ze sprawdzonych cegielni, czyli z zarejestrowanych i renomowanych firm. Nie daj się nabrać na bardzo niskie ceny oferowane przez niezweryfikowanych sprzedawców!

    cegla.jpg
    Produkty ceglane dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach

     

    3. Beton komórkowy

    3.1 Co to jest beton komórkowy? 

    Ekspandowany beton komórkowy, przez wielu potocznie nazywany Siporex lub Suporex, jest obecny na naszym rynku od kilkudziesięciu lat. Jest to w zasadzie masa z wody, piasku kwarcowego, wapna, cementu i gipsu, do której pod wysokim ciśnieniem wtryskuje się powietrze. Liczne małe komórki wypełnione powietrzem i gęsta dziurawa struktura nadają mu specyficzny wygląd i unikalne właściwości, zwłaszcza właściwości termoizolacyjne. Podobnie jak cegły, beton komórkowy jest zdrowym i przyjaznym dla środowiska materiałem budowlanym.

    3.2. Zalety betonu komórkowego

    Największą wartością tego rodzaju betonu jest jego łatwa obróbka. Bloczki z nacięciami po obu stronach klejone są cienką warstwą zaprawy. Bloki te mają jeszcze jedną zaletę: ponieważ są jednorodne, można je łatwo wydrążyć i przewiercić, gdy trzeba przez nie przeprowadzić rury i przewody instalacyjne. Ich wadą jest kruchość, ale ją rekompensuje warstwa wykończeniowa. Takie bloki są porowate, dlatego przypisuje się im większą zdolność wchłaniania, choć nie jest to prawdą. Beton komórkowy w niektórych przypadkach ma niższą wytrzymałość na rozciąganie kapilarne niż cegła.

    Beton komórkowy występuje w postaci bloczków, płyt oraz nadproży. Grubość najczęściej stosowanych bloczków wynosi od 24 do48 cm, a ich współczynnik przewodzenia ciepła jest dość niski, od 0,096 do 0,12 W/mK. 
    bloczki-beton-komorkowy.jpg
    Beton komórkowy, czyli bloczki Siporex wyróżniają się niskim ciężarem własnym, dlatego idealnie nadają się do budowy

    Beton komórkowy jest produkowany i kupowany w postaci bloczków, płyt oraz nadproży. Ściana o grubości 40 cm ma współczynnik przewodzenia ciepła (U) 0,21 W/m2K, podczas gdy ściana o grubości 48 cm ma U=0,17W/m2K w porównaniu do izolowanej ściany z cegły o grubości 45 cm (gdzie pustaki mają 30 cm i izolacja 15 cm) 0,20W/m2K. Płyty z betonu komórkowego służą do wznoszenia wewnętrznych ścian i elementów nienośnych. Belki nośne YTONG służą do łączenia otworów drzwiowych i okiennych.

    4. Bloczki betonowe

    4.1. Bloczki betonowe zamiast cegieł?

    Bloczki betonowe wykonane są ze specjalnego betonu o dużej nośności. Służą do budowy piwnic w budynkach mieszkalnych oraz do połączeń pionowych. Struktura komórkowa bloczków jest rzadsza, i zwykle mają od 6 do 12 komórek. Zaletą bloczków betonowych jest precyzja wykonania, ponieważ jest do nich wykorzystywana forma. Takie bloczki można układać na „spoiny”, bez użycia tynku elewacyjnego.

    4.2. Jakie są wymiary bloczków betonowych?

    Najpopularniejszy bloczek do budowy ścian fundamentowych ma wymiary 38 x 24 x 12 cm. Wymiary bloczków fundamentowych wynoszą: 49 x 24 x 12 cm, 38 x 25 x 14 cm, 30 x 24 x 12 cm i 30 x 19 x 19 cm. Należy zauważyć, że beton nie jest materiałem lekkim i wraz ze wzrostem grubości bloczka wzrasta również ciężar konstrukcji. Bloczki fundamentowe można kupić niemal wszędzie – w składach i marketach budowlanych czy u lokalnych producentów. U tych ostatnich zwykle są najtańsze, a do tego ich transport często jest wliczony w cenę. Cena typowego bloczka fundamentowego betonu o wymiarach 38 x 24 x 12 cm waha się od 3 do niemal 5 zł za sztukę. Bloczki te są zwykle wzmocnione, co również zapewnia dodatkową stabilność konstrukcji.

    5. Pustaki

    5.1. Pustaki włókno-cementowe

    Oprócz klasycznych rozwiązań, co roku na rynku pojawiają się nowe materiały i technologie. Cegła klasyczna jest coraz częściej zastępowana pustakami. Jednym z rozwiązań są pustaki włókno-cementowe. Włókna drzewne sklejone cementem są doskonałym naturalnym materiałem budowlanym. Zawierają w sobie CO2, który drzewa pobierały z atmosfery podczas swojego wzrostu. Zaletą takich bloczków jest to, że można nimi szybko i niezwykle łatwo budować, i dlatego też są znacznie tańsze. Ściany są paroprzepuszczalne, dzięki czemu dom zbudowany z bloczków włókno-cementowych oddycha. Cena bloczków zewnętrznych jest generalnie o około 40% wyższa niż wewnętrznych.

    5.2. Bloczki styropianowe

    Ciekawą alternatywą dla klasycznej konstrukcji są bloczki wykonane ze styropianu lub innego rodzaju twardej pianki. Bloczki, które mają rowki i grzbiety można układać, jak klocki „Lego”. Bloczki są puste, cieńsze służą do okładziny od wewnątrz, a grubsze na zewnątrz. W pustą przestrzeń wstawia się zbrojenie i wlewa się beton w celu wzmocnienia połączeń i samej konstrukcji. W przypadku tego typu murów nie ma konieczności montażu szalunku i późniejszego jego demontażu – same bloczki są zarówno materiałem budowlanym, jak i szalunkowym, co przyspiesza pracę i czyni ją tańszą.

    Fachowy artykuł 1197
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Murarz, murowanie?

    Mamy nawet 1751 wykonawców prac dla obszaru Murarz, murowanie:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1751 wykonawców prac dla obszaru Murarz, murowanie
    9.2
    0

    ELWALCZAKO WOJCIECH WALCZAK


    9.3
    0

    USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANE MARCIN ZAJĄC


    9.5
    0

    USŁUGI BUDOWLANE PAWEŁ PIJAR


    9.2
    0

    MARCIN ZACHWIEJAPOL STAV


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone