Dla obszaru

    Cegły szamotowe i płyty szamotowe do kominka

    Kominki są coraz częściej wykorzystywane jako główne źródło ogrzewania w gospodarstwie domowym. Niezależnie od tego, czy jest to klasyczny kominek murowany, piec kominkowy czy wkład kominkowy, najważniejszym elementem tego typu ogrzewania jest szamot. Cegły lub płyty szamotowe, najlepiej akumulują ciepło, zatrzymują je i powoli oddają do przestrzeni, co skutkuje stałym i równomiernym ogrzewaniem.
    Fachowy artykuł 429
    cegla szamotowa do kominka
    Mamy nawet 558 wykonawców prac dla obszaru Kominek:

     

    1. Szamot i cegły szamotowe do budowy paleniska

    1.1. Wykorzystanie szamotu

    Wkład kominkowy to palenisko, czyli środek kominka, a jednocześnie urządzenie, które staje się doskonałym elementem grzejnym, pod warunkiem, że jest prawidłowo zmurowane. Zły materiał spowoduje nieefektywne ogrzewanie, dlatego właściwy wybór ma kluczowe znaczenie dla najbardziej wydajnego kominka. Zaleca się zmurowanie wkładu cegłami ognioodpornymi wykonanymi z gliny i specjalnie do tego przeznaczonymi. Właściwości ognioodporne cegieł lub szamotu do pieców i kominów uzyskuje się w procesie ekstrakcji.

    1.2. Charakterystyka szamotu

    Szamot, z którego wykonuje się cegły do ​​kominków, służy do murowania palenisk, rur kominowych, a także do wykładania kominków, pieców, pieców kaflowych  oraz otwartych palenisk. Z cegieł szamotowych możliwe jest również budowanie większych kominków akumulacyjnych, ponieważ zapewniają one optymalne magazynowanie ciepła. W praktyce oznacza to, że szamot zapewnia stopniowe, równomierne i stałe ogrzewanie otaczającej przestrzeni. Bardzo ważną cechą szamotu jest to, że promieniuje ciepło jeszcze długo po wygaszeniu ognia.

    2. Cegła szamotowa

    Cegły szamotowe do kominka to jeden z najlepszych materiałów, jakie można znaleźć. Szamot służy do budowy kominów, ponieważ najlepiej akumuluje ciepło. Gdy ogień płonie, ciepło gromadzi się w kominku i rozprzestrzenia na jego boki. Gdy wszystkie powierzchnie są równomiernie nagrzane, ciepło zaczyna rozprzestrzeniać się po całym pomieszczeniu i nie przestaje nawet po zgaszeniu ognia. Szamot zwiększa w ten sposób wykorzystanie zgromadzonej energii wkładu kominkowego. Prawidłowy sposób wymurowania kominka reguluje nie tylko akumulację ciepła, ale także moc urządzenia oraz czas emisji energii. Ponadto odpowiednie wymurowanie wydłuża żywotność samego kominka.

    cegla-szamotowa.jpg
    Cegła szamotowa do kominka to materiał o doskonałych właściwościach oraz tradycyjnym wyglądzie

     

    3. Szamot i rodzaje kominków

    Zalety szamotu są mniej widoczne w przypadku zastosowania kominka akumulacyjnego, ponieważ wtedy promieniowanie ciepła jest słabsze. W przypadku zastosowania kominka na gorące powietrze, ze względu na konwekcję ciepła, cyrkulacja gorącego powietrza ulega przyspieszeniu.

    4. Cegła szamotowa - cena

    Cegła szamotowa jest materiałem tanim. Cegły o standardowych wymiarach mogą kosztować od 3 do 11 zł.

    5. Płyty szamotowe

    5.1. Płyty szamotowe do codziennego użytku

    Płyty szamotowe służą przede wszystkim do przygotowywania potraw w kominkach, piecach i piekarnikach. Ich właściwości są identyczne z cegłami szamotowymi i dlatego też wytrzymują wysokie temperatury i są ognioodporne. Płyta wykonana jest ze sprasowanego szamotu, ma drobną strukturę i polerowane krawędzie. Szamot to naturalny materiał, z którego powstają cegły i płyty do pieców, takie jak te najczęściej spotykane w piekarniach. Płyta szamotowa służy również do pieczenia najlepszej pizzy. Ponieważ płyta emituje ciepło stopniowo i przez długi czas, pieczenie jest łatwiejsze, można na niej upiec pizzę i chleb lub ciastka, a wszystko będzie równie pyszne.

    5.2. Charakterystyka płyty szamotowej

    Płytę szamotową można również wykorzystać do grillowania. Najważniejsze jest to, żeby nigdy nie myć jej detergentem, ponieważ płyta go wchłonie i wtedy wszystkie przygotowane na niej potrawy będą smakować jak detergent. Należy również ostrożnie obchodzić się z samą płytą szamotową, ponieważ jest twarda i łatwo łamliwa. Jeśli zostanie narażona na dużą różnicę temperatur, mogą pojawić się na niej pęknięcia. W samym piecu powinna być zawsze umieszczona pośrodku, nie dotykając ścian, ponieważ w przeciwnym razie może pęknąć na pół.

    plyta-szamotowa.jpg
    Jeśli lubisz pieczywo, to nie obejdzie się bez płyty szamotowej

     

    Jeśli zdecydujesz się na zrobienie kominka, możesz skontaktować się z nami pod adresem daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także oferentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie.

    Informacje o cenie możesz zobaczyć w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    daibau.pl

    Fachowy artykuł 429
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kominek?

    Mamy nawet 558 wykonawców prac dla obszaru Kominek:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 558 wykonawców prac dla obszaru Kominek
    9.1
    0

    KAMIL NOGA KAM INSTAL


    9.7
    0

    PIOTR SKRODZKI KOMINKI PPHU


    9.2
    0

    MAREK WIŚNIEWSKI HEATING TECHNOLOGY MASTERS


    9.6
    0

    GRZEGORZ SOSKA USŁUGI HYDRAULICZNE


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone