Dla obszaru
    Jastrych to nowoczesna wersja dawnych wylewek cementowych, choć może różnić się od nich składem chemicznym. Stał się praktycznym i bardzo poszukiwanym typem podłogi, a podłogi są ważną częścią końcowych prac budowlanych. Jego przeznaczenie jest różnorodne – może być warstwą wyrównującą, spadkiem do  odprowadzania wody, łączącym elementem konstrukcyjnym czy nawierzchnią pod duże obciążenia. Kto go produkuje, ile kosztuje i jakie są rodzaje?
    Fachowy artykuł 176
    jastrych
    Mamy nawet 293 wykonawców prac dla obszaru Jastrych:

     

    1. Rodzaje jastrychów

    Istnieją różne rodzaje jastrychów, zarówno pod względem składu, jak i sposobu kładzenia. Są nowoczesną wersją dawnych wylewek cementowych. Jednym z rodzajów jest jastrych związany z podbudową, który układa się bezpośrednio na betonie. Bardziej powszechnym typem jest jastrych na warstwie rozdzielczej lub pływający. Oddzielony jest od podłoża warstwą o grubości co najmniej 4 mm, a do tego celu najczęściej wykorzystuje się styrodur. Minimalna grubość jastrychu wynosi od 4 do 5 cm. Folia polietylenowa jest stosowana jako warstwa pośrednia i musi być układana bez przerw. Pasy folii stosowane do jastrychu oddzielającego muszą zachodzić na siebie wzdłuż krawędzi.

    2. Rodzaje jastrychów według sposobu wykonania

    W zależności od sposobu wykonania wyróżnia się różne rodzaje jastrychów: pływający, zespolony i oddzielający. Same nazwy odnoszą się do sposobu, w jaki jastrych jest połączony z warstwą pod nim.

    2.1. Jastrych pływający

    Jastrych pływający jest najczęściej stosowany w nowych budynkach i przy renowacjach. Cechą charakterystyczną tego typu jastrychu jest to, że wylewa się go bezpośrednio na izolację cieplną lub akustyczną - dzięki temu jest oddzielony od płyty żelbetowej warstwą izolacji, najczęściej styrodurem. Grubość warstwy docieplającej musi wynosić 1 cm, a układa się ją zwykle na mocniejszym styrodurze o grubości 4-6 cm.

    2.2. Jastrych zespolony

    Jak sama nazwa wskazuje, jastrych zespolony wylewa się bezpośrednio na podłoże. Istnieją warianty jednowarstwowe i wielowarstwowe tego typu jastrychu. Lepszą i mocniejszą przyczepność jastrychu do podłoża uzyskuje się środkami do lepszej przyczepności lub emulsjami.

    2.3. Jastrych oddzielający

    Ten rodzaj jastrychu układa się na warstwie oddzielającej, czyli folii lub papie podkładowej. W przeciwieństwie do jastrychu pływającego i zespolonego, jastrych oddzielający nie ma bezpośredniego kontaktu z żadną inną warstwą budowlaną.

    3. Inne rodzaje jastrychu

    3.1. Ręczne wylewanie lub klasyczny jastrych

    Klasyczny jastrych składa się z nieco bardziej suchej mieszanki betonowej, którą podczas wylewania należy dobrze wygładzić, aby uzyskać gładką powierzchnię podłogi.

    3.2. Wylewka samopoziomująca

    Wylewka samopoziomująca wykonana jest z wcześniej przygotowanej mieszanki, którą łączy się z wodą dopiero w miejscu wylewania. Ten rodzaj jastrychu ma wiele zalet, takich jak mniejsza wymagana grubość (do 2 cm) oraz całkowite pokrycie rur ogrzewania podłogowego dzięki bardziej płynnej mieszance betonowej. Jeśli zamierzasz ogrzewać swój dom ogrzewaniem podłogowym, to ostatnie jest bardzo ważne, ponieważ tylko w ten sposób uzyskasz optymalne i wydajne przenoszenie ciepła z rur ogrzewania podłogowego, poprzez wylewkę do pomieszczenia.

    3.3. Suchy jastrych

    Jedną z głównych zalet suchych jastrychów jest to, że można je szybko i łatwo montować niezależnie od pory roku. Ponadto wyróżniają się niską wagą i niewielką wymaganą wysokością posadzki, a podłogę można użytkować od razu po zakończeniu prac.

    3.4. Ręczne wylewanie jastrychu

    Czwarty rodzaj jastrychu sprawdza się głównie na mniejszych powierzchniach oraz tam, gdzie wykonanie mechaniczne przy pomocy maszyn nie jest możliwe ze względu na utrudniony dostęp lub ograniczoną przestrzeń. Ręczne przygotowanie i wylewanie idealnie nadaje się do renowacji mniejszych pomieszczeń oraz do naprawy dziur powstałych podczas remontu instalacji.

    3.5. Mechaniczne wylewanie jastrychu

    Jastrych mechaniczny składa się z kilku warstw, izolacji termicznej oraz betonowej warstwy końcowej, czyli „wylewki”. Taki jastrych wylewa się bezpośrednio na izolację. Następnie wykonuje się ostateczną wylewkę betonową – najczęściej w formie pływającej podłogi. Główną zaletą podłóg pływających jest to, że są one oddzielone od ścian, co z kolei zapobiega przenoszeniu się dźwięku z jastrychu do pomieszczenia.

    jastrych-i-ogrzewanie-podlogowe.jpg
    Jastrych doskonale nadaje się do ogrzewania podłogowego, ponieważ rury systemu można po prostu nim zalać

     

    4. Rodzaje materiałów wiążących

    Stosowanie jastrychu cementowego stało się niemal standardem. Wykonany jest on z piasku, spoiwem jest cement, a do mieszanki dodaje się wodę. W przypadku tego rodzaju jastrychu ważne są dodatki chemiczne, które są dobierane zgodnie z przeznaczeniem; takim jest na przykład jastrych cementowo-siarczanowy. Ma optymalną wilgotność, nie jest wrażliwy na wilgoć i może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jastrych można mieszać ręcznie lub maszynowo, chociaż przygotowanie maszynowe jest zawsze lepsze ze względu na jednorodność mieszanki.

    5. Wzmocnienie jastrychu

    Aby uzyskać wytrzymałość na rozciąganie, jastrych wymaga wzmocnienia, dlatego zaleca się zbrojenie każdego jastrychu o grubości powyżej 4,5 cm. Typowym przykładem jest zgrzewana siatka Q, która zapobiega pękaniu i jest umieszczana pod wylewką. Nowością na rynku są włókna metalowe i polipropylenowe. Włókna są dodawane bezpośrednio do mieszanki jastrychowej. Jastrych z włóknami polipropylenowymi lub metalowymi ma taką samą wytrzymałość na rozciąganie na całej swojej długości, więc prawdopodobieństwo spękań jest bardzo małe.

    6. Jastrych - cena za materiał i robociznę

    Wykonanie podłóg, a dokładniej jastrychów lub wylewek cementowych, technicznie rzecz biorąc, należy do prac związanych z wylewaniem podłóg i jest wykonywana przez firmy i fachowców wyspecjalizowanych w tego typu pracach. Ponieważ fachowo i jakościowo wykonane podłogi to podstawowe elementy, na których opierają się wszystkie późniejsze prace we wnętrzu, a komfort mieszkania w przyszłym domu bardzo od nich zależy, zalecamy powierzenie ich wykwalifikowanym fachowcom, a możesz ich znaleźć wśród tych, z którymi współpracujemy. Klasyczny jastrych o grubości 4-5 cm kosztuje od 85 do 95 zł/m2.

    Fachowy artykuł 176
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Jastrych?

    Mamy nawet 293 wykonawców prac dla obszaru Jastrych:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 293 wykonawców prac dla obszaru Jastrych
    9.6
    0

    Usługi Remontowe Patryk Sroka


    9.7
    0

    PTM POSADZKI TYNKI MASZYNOWE JACEK BUREK


    9.4
    0

    JACEK JANCZAK P H U ASTEN


    9.6
    0

    INTER TEL S C DARIUSZ ŚWIERCZEK DANIEL RADECKI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone