Dla obszaru

    Systemy solarne: kolektory słoneczne, inwestycja na przyszłość

    Słońce jest odnawialną formą energii i każdego dnia dostarcza nam ogromne ilości światła i ciepła. Kraje naszego klimatu otrzymują średnio od 300 do 1600 kWh energii na metr kwadratowy. Nowoczesna technika, technologia i sposoby pracy coraz lepiej wykorzystują to promieniowanie słoneczne. Jednym z najlepszych rozwiązań z ekologicznego punktu widzenia są kolektory słoneczne.
    Fachowy artykuł 466
    kolektory sloneczne
    Mamy nawet 584 wykonawców prac dla obszaru Systemy solarne:

     

    1. Co to jest kolektor słoneczny?

    Jego głównym celem jest zagrzewanie wody sanitarnej dla gospodarstw domowych. Kolektory słoneczne są elementem alternatywnego systemu grzewczego w gospodarstwie domowym, który szczególnie dobrze sprawdza się w okresie letnim. Działają niezwykle prosto i zostały przetestowane niezliczoną ilość razy. Ich wielką zaletą jest to, że są w stanie pokryć 80% domowego zapotrzebowania na wodę sanitarną. Systemy fotowoltaiczne lub panele słoneczne w wersji komercyjnej wykorzystują tylko około 20% światła słonecznego, podczas gdy kolektory słoneczne zamieniają aż 80-90% światła słonecznego na ciepło.

    Promieniowanie słoneczne to przepływ energii, który słońce emituje w sposób ciągły i równomierny. Przechodząc przez ziemską atmosferę, część światła jest rozpraszana i pochłaniana, a część dociera do powierzchni. Całkowite promieniowanie, które nazywamy globalną energią słoneczną, w naszym regionie wynosi około 1200 kWh/m2, co odpowiada 120 m3 oleju opałowego lub gazu ziemnego!

    Obecnie najczęściej stosowane są płaskie kolektory słoneczne, składające się z ciemnego płaskiego absorbera, przezroczystej pokrywy i podgrzewanej cieczy. Ta wersja istnieje na rynku od kilkudziesięciu lat, a dziś istnieje wiele, bardziej wyrafinowanych i pod każdym względem lepszych wersji kolektora. Istnieją również kolektory próżniowe z rurkami absorpcyjnymi, chociaż są one mniej powszechne.

    2. Jak działa system kolektorów słonecznych?

    Systemy kolektorów słonecznych są łatwe w montażu i trwałe. Żywotność systemu kolektorów słonecznych wynosi od 20 do 25 lat. Ich zaletą jest brak ruchomych części. Taki układ solarny wymaga (1) kolektora słonecznego, (2) zasobnika solarnego, (3) elementów łączących - instalacji, (4) systemów bezpieczeństwa i regulacji. Najważniejszym elementem jest oczywiście kolektor słoneczny (1). Nachylenie kolektorów słonecznych w stosunku do powierzchni ziemi jest najważniejszym czynnikiem funkcjonowania, ponieważ bezpośrednio od niego zależy najwyższy odbiór energii. W okresie letnim warto aby kolektor był zamontowany pod kątem 30°, natomiast zimą kąt 60°, zatem najbardziej optymalnym ustawieniem baterii kolektorów w naszym położeniu klimatycznym jest ustawienie na południe bądź południowy - zachód pod kątem 45° – 50°.Biorąc pod uwagę, że kolektory są nam potrzebne głównie zimą, logiczne jest, że należy je montować tak, aby dawały maksymalną wydajność. Oznacza to, że powinny być ustawione pod kątem około 60˚ w stosunku do powierzchni ziemi. Energia słoneczna jest magazynowana w zasobniku solarnym (2). Polecamy zastosowanie zasobnika solarnego, który oprócz kolektorów, pomp ciepła czy biomasy drzewnej zapewnia więcej źródeł podgrzewania wody. Składa się z izolowanego zbiornika i spiralnej rury ze stali nierdzewnej do podgrzewania wody. Pojemność zbiornika wynosi od 200 do 500 litrów. 

    3. Kolektory słoneczne - cena instalacji 

    W większości przypadków koszt kolektorów wraz z całą instalacją wyniesie kilkanaście tys. złotych. Szacuje się, że w przypadku potrzeb 2-4 osobowej rodziny, cena kolektorów to ok. 9-13 tys. Montaż kolektorów słonecznych uprawnia do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej i odliczenia wydatków od podstawy obliczania podatku dochodowego. Jednym z najpopularniejszych programów są dopłaty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do kredytów udzielanych przez wybrane banki na zakup instalacji z kolektorami słonecznymi. Dofinansowanie kolektorów słonecznych? Wartość dotacji wynosi 30% wartości całej inwestycji. Oznacza to, że dofinansowanie dotyczy nie tylko ceny kolektorów na ciepłą wodę, ale również ich montażu.

    Jeśli zdecydujesz się zainstalować system kolektorów słonecznych, możesz skontaktować się z nami na daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Twój zespół,

    daibau.pl

    kombinowany-bojler.jpg
    Kombinowany zbiornik grzewczy na biomasę

     

    Fachowy artykuł 466
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Systemy solarne?

    Mamy nawet 584 wykonawców prac dla obszaru Systemy solarne:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 584 wykonawców prac dla obszaru Systemy solarne
    9.5
    0

    CENTRUM OZE


    9.6
    0

    TADEUSZ SZCZEPAŃSKI INSTALATORSTWO


    9.5
    0

    "TERMIKA" - Marek Głogowski


    9.6
    0

    RENSAN ENERGY SP Z O O


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone