Dla obszaru
    Kiedyś mówiło się, że dobry kupiec powinien trzykrotnie obrócić grosz, zanim go wyda, i tak jest do dziś. Odnosi się to do coraz większej liczby osób i to z pełnym prawem! Poszukiwane są tylko inwestycje, które mogą się zwrócić w jak najkrótszym czasie. O pompach ciepła można powiedzieć, że oszczędzają pieniądze od pierwszego dnia i są bardzo opłacalną inwestycją. Kosztów ogrzewania nie da się uniknąć, ale można je zredukować. Pompy ciepła pobierają energię z otoczenia, ze środowiska naturalnego, dzięki czemu energia jest bezpieczna i pozwala na niezależność bez względu na uwarunkowania społeczne i socjalne. Decyzja o systemie grzewczym jest zazwyczaj decyzją długoterminową – jeśli nie na całe życie, to na pewno na kilkadziesiąt lat. Dlatego przy wyborze systemu grzewczego myśl długoterminowo i nie idź na kompromisy.
    Fachowy artykuł 121
    pompy ciepla
    Mamy nawet 1168 wykonawców prac dla obszaru Pompy ciepła:

     

    Jakość daje poczucie bezpieczeństwa

    Ogrzewanie pompą ciepła to energooszczędny i ekologiczny sposób ogrzewania. Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię z otoczenia i zamieniają ją w ciepło użytkowe do ogrzewania pomieszczeń i wody sanitarnej. Ciepło, które pompa ciepła czerpie ze środowiska naturalnego, to energia słoneczna skumulowana w elementach naturalnych, więc jest również odnawialnym źródłem energii. Pompy ciepła wykorzystują energię z powietrza, wód gruntowych lub powierzchniowych oraz z gruntu.

    Tryb pracy pomp ciepła

    Pompy ciepła działają według trzech różnych zasad, dlatego warto zapoznać się z nimi przed wyborem najbardziej optymalnej dla swojego gospodarstwa domowego.

    Istnieje:

    1. Tryb monowalentny: jedynym źródłem ciepła jest pompa ciepła, która w 100% zaspokaja zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dzieje się tak zwykle, gdy źródłem ciepła jest grunt.

    2. Tryb równoległy biwalentny: w tym trybie pracę pompy ciepła wspomaga równoległa praca dodatkowego elementu grzejnego. Pompa ciepła zaspokaja około 90% rocznego zapotrzebowania na energię, pozostałe 10% wytwarza grzałka elektryczna, która włącza się tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba - przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.

    3. Biwalentny tryb alternatywny: pompa ciepła pracuje do określonej minimalnej temperatury zewnętrznej, następnie system przełącza się na inne źródło ciepła, takie jak piec, które pokrywa zapotrzebowanie na ciepło poniżej określonej minimalnej temperatury zewnętrznej. System ten jest stosowany głównie w starszych budynkach z wbudowanymi grzejnikowymi systemami wysokotemperaturowymi.

    Pompy ciepła pobierają energię do swojej pracy z gruntu, wód podziemnych i powietrza. Dla każdego indywidualnego przypadku, w zależności od lokalnych warunków, rodzaju gleby i klimatu, wybierane jest najbardziej odpowiednie źródło. Im wyższa jakość wybranego źródła energii, tym mniej sprężarka pompy ciepła będzie musiała pracować, a współczynnik sprawności będzie wyższy.

    Jeżeli źródłem ciepła jest grunt - kolektory

    Kolektory do eksploatacji energii ziemi składają się z systemu rur, które należy umieścić 20 cm poniżej punktu zamarzania, na głębokości od 1,2 do 1,5 m. Na tej głębokości przez cały rok panuje względnie stała temperatura między 5°C a 15°C. Ten typ kolektora nadaje się do domów na większych działkach. Efekt odzysku ciepła zależy od rodzaju gruntu. Im bardziej wilgotna gleba, tym skuteczniejszy system.

    Jeżeli źródłem ciepła jest grunt - sonda geotermalna.

    Jeśli powierzchnia działki nie jest wystarczająca do umieszczenia kolektora powierzchniowego, można zastosować sondę geotermalną.

    Jeśli źródłem ciepła jest powietrze

    Pompa ciepła do ogrzewania pomieszczeń wykorzystuje niewyczerpalne i zawsze dostępne źródło energii – powietrze. Pompa ciepła powietrze-powietrze jest jedną z najnowocześniejszych form tego typu ogrzewania i doskonale nadaje się do każdego pomieszczenia wymagającego ogrzewania, ponieważ działa nawet przy temperaturze powietrza na zewnątrz -20°C i -25°C. Ogrzewanie i chłodzenie uzyskuje się poprzez przemieszczanie chłodziwa przez różne części pompy ciepła, przy czym stan skupienia chłodziwa zmienia się z ciekłego na gorący gaz i z gazowego na zimną ciecz. Czynnik chłodniczy jest zatem wykorzystywany do ogrzewania lub chłodzenia urządzeń w pomieszczeniach mieszkalnych, a śmigła zapewniają cyrkulację powietrza w systemie. Zewnętrzny wymiennik ciepła zapewnia ogrzewanie lub chłodzenie chłodziwa. W ten sposób uzyskuje się chłodzenie lub ogrzewanie.

    Pompa ciepła w tym rodzaju wykorzystania powietrza nazywana jest pompą ciepła powietrze-powietrze. Nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, pompa ciepła do ogrzewania pomieszczeń poprzez wymianę powietrza zewnętrznego i wewnętrznego nadal ma współczynnik wydajności większy niż 2, co praktycznie oznacza, że zużywa się o połowę mniej energii dla tego samego efektu. Ten współczynnik jest jeszcze wyższy tam, gdzie rzadko temperatura spada poniżej -5°C, co oznacza, że współczynnik grzewczy pompy ciepła do ogrzewania wynosi powyżej 3,5-4, a co za tym idzie, zapewnia wydajność energetyczną nawet o 400% większą niż zużywana energia elektryczna przeznaczona na ogrzewanie. Ponadto, nie ma potrzeby żadnych interwencji w infrastrukturze budynku podczas instalacji, co dodatkowo obniża koszty montażu takiego systemu. Konkretnie, pompa ciepła powietrze-powietrze jest najtańszym rodzajem pompy ciepła, a jednocześnie wymaga minimalnej konserwacji.

    Zalety:

    • pracuje w zakresie temperatury powietrza od -25°C do +35°C,
    • trzy- do czterokrotnie mniejsze zużycie energii elektrycznej,
    • wytrzymały i niezawodny system, który wymaga minimalnej konserwacji,
    • nie zużywa szkodliwych związków chemicznych,
    • ogrzewa zimą i chłodzi latem,
    • system przyjazny dla środowiska.
    • Jeśli źródłem ciepła jest woda

    Jeśli grunt jest odpowiedni do takiego sposobu generowania ciepła, wykorzystanie podziemnych wód poprzez studnie ssące i absorpcyjne może być bardzo efektywne. Podziemne wody stanowią doskonałe magazyny dla pobranej energii słonecznej, ponieważ utrzymują stałą temperaturę między +7°C a +12°C, nawet zimą. Podziemne wody nie występują wszędzie w wystarczających ilościach ani nie mają odpowiedniej jakości, ale tam, gdzie warunki są odpowiednie, wydajność jest wysoka.

    schemat-instalacji-pompy-ciepla.jpg
    Schematyczne przedstawienie eksploatacji geotermalnej

     

    Schematyczne przedstawienie eksploatacji powierzchniowej.jpg
    Schematyczne przedstawienie eksploatacji powierzchniowej

     

     

     

     

    Fachowy artykuł 121
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Pompy ciepła?

    Mamy nawet 1168 wykonawców prac dla obszaru Pompy ciepła:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1168 wykonawców prac dla obszaru Pompy ciepła
    9.4
    0

    MAREK KULICKI TERMOWENT


    9.6
    0

    LIS SYLWESTER ZAKŁAD OGÓLNOBUDOWLANY


    9.5
    0

    ZHU JURKAM JERZY ZIELENIEWSKI


    8.8
    0

    EKOINSTAL MATEUSZ SADOWSKI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone