Dla obszaru
    Z powodu swojej stosunkowo wysokiej temperatury, woda gruntowa jest idealnym źródłem ciepła i może mieć wysokie współczynniki wydajności. Oznacza to, że woda jest energetycznie najbardziej efektywnym ze wszystkich źródeł - według szacowanych rocznych poziomów – następne to ziemia i powietrze. Pompy ciepła woda-woda, chociaż są małych rozmiarów, posiadają zadowalający potencjał - zapewniają wysoki stopień konwersji energii wystarczający do zaspokojenia wszystkich potrzeb gospodarstwa domowego. Oczywiście, zgodnie z obliczeniami projektowymi, pojemność całego systemu jest określana w zależności od obiektu, dla którego jest przeznaczona.
    Fachowy artykuł 124
    pompa ciepla woda woda
    Mamy nawet 1168 wykonawców prac dla obszaru Pompy ciepła:

     

    1.Pompa ciepła woda-woda: działanie

    Pompa ciepła woda-woda wykorzystuje wodę i jej energię do produkcji ciepła. Może to być woda z bagien, strumieni, rzek, jezior, studni lub specjalnie wykonanych odwiertów. Faktycznie, woda gruntowa, czyli energia geotermalna, jest najczęstszym źródłem ciepła dla tego typu urządzenia. Ciepło podziemnej wody jest bardzo dobrym źródłem energii dla pompy ciepła, a jej zaletą jest stosunkowo stały poziom temperatury, w zakresie 7-12°C.

    Aby wykorzystać wodę podziemną, należy wykonać dwie studnie - jedną do wypompowywania, a drugą do pompowania, a raczej zawracania wody do podziemnych strumieni. Pierwsza studnia jest wyposażona w wąż pompy zanurzeniowej. Podczas pracy urządzenie przepompowuje wodę przez pompę, która wykorzystuje swoją energię do ogrzewania wody w systemie grzewczym i/lub systemie podgrzewania wody użytkowej dla gospodarstwa domowego. Następnie woda, która jest o kilka stopni (2°-4°C) chłodniejsza, jest pompowana do drugiej studni, oddalonej o 15-20 m od pierwszej, i wraca do wód podziemnych.

    Ilość wody musi być wystarczająca, aby zapewnić bezproblemową pracę w czasie, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe. Aby korzystać z wód podziemnych, konieczne jest uzyskanie odpowiedniej zgody. Przed rozpoczęciem działania konieczne jest również przeprowadzenie analizy chemicznej wody.

    2. Pompa ciepła woda-woda: zalety

    2.1. Wykorzystanie stałej temperatury wód gruntowych

    Wody gruntowe mają stałą temperaturę w zakresie 7°-12°C, która utrzymuje się na tym poziomie nawet zimą, gdy temperatury na zewnątrz są poniżej zera. Pompa ciepła powietrze-woda wymaga zewnętrznych temperatur wyższych niż -5°C, aby działała, choć przy tak niskich wartościach zużywa więcej energii elektrycznej.

    2.2. Pasywne, czyli naturalne chłodzenie

    W miesiącach, w których temperatury na zewnątrz są wysokie, możesz pasywnie schłodzić swój dom lub mieszkanie za pomocą pompy ciepła woda-woda.

    3. Źródła wody i instalacja pompy ciepła woda-woda

    Podczas instalacji tego rodzaju urządzeń i systemów, konieczne jest odpowiednie dobranie źródła wody. Powierzchniowe źródła wody mogą zamarzać, co uniemożliwia ich prawidłowe działanie. Wybrane źródło musi zapewnić wystarczającą ilość wody, w przeciwnym razie sama pompa musiałaby się tak bardzo nagrzewać, że stałaby się energetycznie nieefektywna. Z tego powodu zawsze zaleca się konsultację z ekspertami przed dokonaniem wyboru i zakupem. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zatrudnienie lokalnej firmy, która dobrze zna warunki na terenie i ma doświadczenie w wyborze optymalnych rozwiązań. Ta sama firma prawdopodobnie zaoferuje odpowiedni model urządzenia i systemu, i jeśli zgadniecie się co do ceny, przeprowadzi instalację oraz zapewni gwarancję, serwis i utrzymanie.

    Strumienie i rzeki jako płynące wody są szczególnie efektywnymi źródłami. Jednak z powodu lokalizacji i ograniczeń prawnych są rzadko dostępne. Rzeki i strumienie są stale zaopatrywane w świeżą wodę, więc temperatura zewnętrzna nie ma wpływu na działanie pompy ciepła. Ponadto, mało prawdopodobne jest, że źródło ciekłej wody całkowicie zamarznie zimą.

    pompa-ciepla-woda-woda-studnie.jpg
    Aby móc korzystać z wód podziemnych, należy wybudować dwie studnie – jedną do pompowania wody do systemu, a drugą do zawracania jej do podziemnych strumieni.

     

    4. Żywotność pompy ciepła woda-woda

    Pompy ciepła mają długą żywotność, która wynosi średnio od 15 do 20 lat. Aby zapewnić jak najdłuższą żywotność urządzenia i całego systemu, warto wybrać jakość i zaufanego producenta pompy; wśród nich znajdują się modele, które mogą działać nawet przez 25 lat. Profesjonalny montaż oraz regularne i właściwe konserwacje, a także szybkie usuwanie ewentualnych usterek, to najważniejsze warunki długotrwałej pracy pompy ciepła woda-woda.

    5. Pompa ciepła woda-woda: konserwacja i serwis

    Urządzenia tego typu nie wymagają specjalnych i częstych interwencji. Ze względu na różną jakość i czystość wody, pompy ciepła mają zawsze zainstalowane filtry do oczyszczania na wejściu do systemu, które trzeba czyścić kilka razy w ciągu roku i w razie potrzeby wymieniać. Ze względu na bardzo drobne cząsteczki zanieczyszczeń, które mogą przechodzić przez ten filtr, dobrze jest regularnie sprawdzać stan wymiennika ciepła. Wszystko to można zrobić samodzielnie, bez pomocy serwisanta. Przy pompach ciepła woda-woda, możliwe jest, że przepływ wody będzie mniejszy z powodu zmniejszenia poziomu wód gruntowych, co spowoduje, że pompa będzie pracować słabiej. Jednak w takiej sytuacji nic nie można zrobić; stan poprawi się, gdy poprawi się dopływ wody. Ale to, co można zrobić z wyprzedzeniem, to odpowiednia i profesjonalna ocena źródła wody przed zakupem pompy ciepła.

    We wszystkich pompach ciepła przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń, niezależnie od źródła ciepła, osoba serwisująca podczas regularnych przeglądów sprawdza stan czynnika chłodzącego. Ciśnienie czynnika chłodzącego musi być odpowiednie, ponieważ ma to największy wpływ na działanie pompy ciepła, a następnie i ciśnienie wody w systemie grzewczym. Przed tym, jak woda do ogrzewania wejdzie do pompy ciepła, znajduje się filtr, który należy czyścić co najmniej raz w roku, w przeciwnym razie może to zmniejszyć przepływ wody i zwiększyć ciśnienie w systemie grzewczym. Osoba serwisująca zazwyczaj ustala i konfiguruje parametry różnych funkcji, pożądaną temperaturę i inne opcje.

    6. Pompa ciepła woda-woda: gwarancja

    Gwarancja różni się w zależności od producenta do producenta. W większości przypadków, jednak podstawowa gwarancja na pompę ciepła woda-woda wynosi 2-3 lata i obejmuje wszystkie koszty części zamiennych i napraw. Oprócz podstawowej gwarancji, większość producentów oferuje opcję przedłużenia gwarancji za dodatkową opłatą.

    7. Kiedy inwestycja w pompę ciepła się zwróci?

    Inwestycja w pompę ciepła typu woda-woda zwraca się średnio po około 5 latach. Biorąc pod uwagę długą żywotność urządzenia i całego systemu oznacza to co najmniej 15 lat eksploatacji po zwróceniu się nakładów inwestycyjnych.

    Fachowy artykuł 124
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Pompy ciepła?

    Mamy nawet 1168 wykonawców prac dla obszaru Pompy ciepła:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1168 wykonawców prac dla obszaru Pompy ciepła
    9.2
    0

    IQ TECHNIK SŁAWOMIR WIERNIK


    9.6
    0

    TADEUSZ SZCZEPAŃSKI INSTALATORSTWO


    9.5
    0

    MARCIN CZARNY FHU EKO ENTALPIA


    9.2
    0

    INSTAL-SOL MARIUSZ MAZUR


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone