Dla obszaru
    Powietrze jest wszędzie wokół nas i stanowi niewyczerpalne źródło energii. Nowoczesna pompa ciepła powietrze-woda pozwala na wydobycie energii nawet z bardzo zimnego powietrza zewnętrznego. Testy wykazały, że nawet przy zewnętrznych temperaturach sięgających -25°C, można zaoszczędzić do 50% energii. Pompy ciepła są energetycznie wydajnym i zrównoważonym sposobem ogrzewania, dlatego stają się coraz popularniejszym wyborem do ogrzewania nowych budynków oraz modernizowanych starszych domów.
    Fachowy artykuł 237
    pompa ciepla powietrze woda
    Mamy nawet 1168 wykonawców prac dla obszaru Pompy ciepła:

     

    1.Pompa ciepła powietrze-woda: zalety

    Pompa ciepła powietrze-woda jest najtańszym rozwiązaniem spośród wszystkich urządzeń tego typu. Montaż i utrzymanie są również dostępne cenowo. W zasadzie są one zaprojektowane tak, aby samodzielnie pokrywać całe straty ciepła w domu lub mieszkaniu przy temperaturach zewnętrznych do -5°C. Kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa niż to, uruchamiane jest inne źródło ciepła, z którym pompa jest połączona. W klimatycznych warunkach panujących w naszym kraju takie rodzaje urządzeń są w stanie pokryć ponad 98% zapotrzebowania na ciepło budynku. Dlatego też, już podczas planowania i projektowania systemu ogrzewania, przeprowadza się oceny, w które włączone są średnie temperatury i opady w danym miejscu, a także objętość budynku, aby dokładnie określić jakiej pojemności powinien być ten system.

    Jako zapasowe lub drugie źródło ogrzewania w nowych budynkach najczęściej instaluje się elektryczne grzałki. Jednak istniejące obiekty zazwyczaj mają już odpowiednie konwencjonalne źródło ogrzewania, które można wykorzystać, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -5°C. Dzięki temu pompę ciepła, najczęściej automatycznie za pomocą elektronicznej kontroli, łatwo można przełączyć na inne źródło ogrzewania.

    pompa-ciepla-powietrze-woda-dzialanie.jpg
    Pracą pompy ciepła powietrze-woda można łatwo zarządzać za pomocą sterowania elektronicznego

     

    2. Pompa ciepła powietrze-woda: działanie

    Pompa ciepła powietrze/woda może również pobierać wystarczającą ilość energii z zimnego powietrza, aby podgrzać wodę do temperatury 60°C. W tym przypadku działa bardzo podobnie, czyli według tej samej zasady, ale w przeciwnym kierunku, jak lodówka czy klimatyzator – poprzez proces obiegu chłodzącego. Jest to jeden z powodów, dla których pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia.

    2.1. Czynnik chłodniczy pobiera ciepło z powietrza

    Rury zewnętrznej jednostki są wypełnione określonym rodzajem środka chłodzącego, który cyrkuluje przez nie (zazwyczaj jest to gaz freon). Zewnętrzne wentylatory zasysają i wtłaczają zimne powietrze zewnętrzne przez spiralne rury. Temperatura środka chłodzącego, który paruje, wynosi -50°C. W związku z tym, środek chłodzący może wchłaniać ciepło z otaczającego powietrza nawet wtedy, gdy jest poniżej zera stopni Celsjusza, ponieważ temperatura otoczenia nadal jest wyższa niż temperatura środka chłodzącego. To pozwala na skuteczne działanie pompy ciepła nawet w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.

    2.2. Sprężarka pompy ciepła spręża czynnik chłodniczy

    Czynnik chłodniczy, który pompuje ciepło z powietrza do wnętrza, kompresor spręża i zamienia je w ciecz. Dlatego temperatura płynu chłodzącego wzrasta.

    2.3. Ciepło jest przekazywane do systemu grzewczego

    W wymienniku ciepła, energia z medium chłodzącego przekazywana jest na wodę, która cyrkuluje w systemie ogrzewania (np. grzejniki, ogrzewanie podłogowe) lub w systemie zaopatrzenia w wodę (do podgrzewania wody użytkowej dla gospodarstwa domowego).

    2.4. Parowanie czynnika chłodniczego

    Po przekazaniu ciepła z medium chłodzącego na wodę, woda przechodzi przez zawór rozprężny. Tam, w przeciwieństwie do kompresora, ciśnienie spada i medium chłodzące paruje, co oczywiście prowadzi do ponownego spadku jego temperatury. Następnie medium chłodzące wraca do jednostki zewnętrznej, gdzie cały proces rozpoczyna się od nowa.

    pompa-ciepla-powietrze-woda-chlodzenie.jpg
    Pompy ciepła powietrze-woda mogą również uzyskać wystarczającą ilość energii z zimnego powietrza do podgrzania wody do temperatury 60°C

     

    3. Trwałość pompy ciepła powietrze-woda

    Urządzenia i systemy tego rodzaju są bardzo wytrzymałe i mają długą żywotność. Średnio, pompy ciepła mogą działać bezproblemowo przez 15 lat lub więcej. Wysokiej jakości urządzenia renomowanych marek, zaprojektowane przy użyciu najbardziej zaawansowanych technologii, są jeszcze bardziej niezawodne i mogą osiągnąć żywotność nawet do 25 lat. To sprawia, że są to inwestycje opłacalne i efektywne, zapewniając długoterminowe korzyści użytkownikom. Aby pompa ciepła działała bezproblemowo przez długi czas, ważne jest zachowanie odpowiedniej procedury montażu, regularne serwisowanie, właściwe korzystanie oraz natychmiastowe naprawy w przypadku ewentualnych drobnych usterek. Współczesne pompy ciepła są zaprojektowane tak, aby miały mechanizmy ochronne i by minimalizować możliwość wystąpienia błędów. Właściwa obsługa i dbanie o urządzenie przyczyniają się do zachowania jego wysokiej wydajności i trwałości. Sprawdzeni producenci tego rodzaju urządzeń i systemów, którzy mają wieloletnie doświadczenie, zapewnią również wszystkie niezbędne części zamienne, które mogą być potrzebne w trakcie długiego okresu eksploatacji ich produktów. W porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania, pompa ciepła jest zdecydowanie najtrwalszym i najbardziej niezawodnym systemem.

    4. Pompa ciepła powietrze-woda - konserwacja

    Jeśli chcesz, aby Twoja pompa ciepła działała jak najdłużej, musisz odpowiednio o nią dbać. Coroczny serwis i kontrole zapobiegawcze przyczynią się do jej długiej żywotności.

    Ważne jest, by regularnie sprawdzać ustawienia pompy ciepła oraz stan jej komponentów zewnętrznych. W okresie zimowym mogą się na nich gromadzić warstwy lodu, co utrudnia pracę całego urządzenia oraz towarzyszącego mu wyposażenia. Dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie cyklu odmrażania, aby zapewnić prawidłowe działanie. Dodatkowo, należy pamiętać o tym, aby rośliny i krzewy były oddalone od zewnętrznej jednostki co najmniej o 20 cm.

    5. Gwarancja na pompę ciepła powietrze-woda

    Różni producenci oferują różne okresy gwarancji na pompy ciepła. Jednak zwykle wahają się od dwóch do trzech lat. Gwarancja podstawowa obejmuje wszystkie koszty części zamiennych i napraw w okresie jej obowiązywania.

    6. Kiedy zwrócą się środki zainwestowane w pompę powietrze-woda?

    Kiedy można spodziewać się zwrotu inwestycji w pompy ciepła, wraz z kosztami eksploatacji? Odpowiedź zależy od kosztów instalacji, dotacji itp. Średnio, inwestycja w pompę ciepła może być zwrócona w ciągu 3-5 lat. Biorąc pod uwagę, że najwyższej jakości pompy ciepła od uznanych producentów mogą działać przez 20 lat lub dłużej, oznacza to praktycznie, że system będzie działał co najmniej 15 lat po zainwestowaniu w niego.

    Fachowy artykuł 237
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Pompy ciepła?

    Mamy nawet 1168 wykonawców prac dla obszaru Pompy ciepła:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1168 wykonawców prac dla obszaru Pompy ciepła
    9.5
    0

    EKOSOLARY IRENEUSZ JÓŹWIK


    9.4
    0

    AQUA SOLAR SP Z O O


    9.5
    0

    FIRMA HANDLOWO-USŁUGOWA "APINEX" ADAM HERDZINA


    9.5
    0

    MORA SERVIS TECHNIKA GRZEWCZA I SANITARNA MARIUSZ NOWICKI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone