Dla obszaru
    Jastrych samopoziomujący to specjalny rodzaj posadzki, którą wylewa się na płytę betonową w stanie płynnym. Dzięki swojemu składowi chemicznemu i ciężarowi własnemu jastrych sam równomiernie rozprowadza się po podłożu i jest wypoziomowany, dzięki czemu wykończona podłoga jest równa i gładka. Nie należy go mylić z zaprawą cementową, ponieważ nie są tym samym; w tym tekście zajmiemy się różnicami. 
    Fachowy artykuł 40
    wylewka samopoziomujaca
    Mamy nawet 373 wykonawców prac dla obszaru Wylewka samopoziomująca:

     

    1.Samopoziomujący mokry jastrych: zalety

    Zaletą mokrego jastrychu samopoziomującego  w porównaniu do zwykłej zaprawy cementowej jest to, że schnie szybciej i jest cieńszy. Ponadto umożliwia lepsze wykorzystanie ciepła, zwłaszcza w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Co więcej, ponieważ mieszanina jest wytwarzana fabrycznie, jest bardziej jednorodna, a gotowy posadzka jest lepszej jakości i lepiej wygląda. Charakteryzuje się także wytrzymałością i odpornością na zginanie i nacisk.

    1.1. Samopoziomujący jastrych umożliwia szybką pracę

    Samopoziomujący jastrych je kompatybilny z różnymi rodzajami podłóg oraz różnym wykończeniem podłogowym. Dużą zaletą samopoziomującego jastrychu jest możliwość szybkiej pracy i jego przystępna cena. Szybkie wykonanie tego rodzaju posadzki jest możliwe dzięki właściwościom samopoziomującym i jednorodności płynnego anhydrytu. Dzięki takim właściwościom otrzymanej mieszaniny chemicznej i bez stosowania innych zapraw samopoziomujących uzyskuje się jednolitą i płaską posadzkę. Samopoziomujący jastrych jest w zasadzie bardzo stabilną masą, pozbawioną niepożądanych zjawisk, takich jak naprężenia spowodowane skurczem. Kolejną pożądaną zaletą jest to, że w zasadzie nie wymaga dodatkowych wzmocnień. 

    1.2. Mniej hałasu

    Przewaga wszystkich rodzajów mokrego samopoziomującego jastrychu nad zaprawami cementowymi polega również na mniejszej końcowej grubości podłogi. Dzięki takiemu ”oszczędzaniu” różnica wysokości może być wykorzystana do instalacji izolacji dźwiękowej, która dodatkowo izoluje płyty międzykondygnacyjne bez podnoszenia poziomu podłogi, czyli bez zmniejszania wysokości sufitu w pomieszczeniu.

    Samopoziomujący mokry jastrych jest około 25% cieńszy od zaprawy cementowej.

    2. Kiedy stosuje się jastrych samopoziomujący?

    Samopoziomujący jastrych to doskonałe podłoże pod płytki ceramiczne, parkiet, laminat i inne rodzaje okładzin podłogowych. Ten rodzaj posadzki jest szczególnie odpowiedni do połączenia z ogrzewaniem podłogowym. Płynny jastrych rozlewa się pomiędzy rurami ogrzewania podłogowego, wypełniając każdą przestrzeń i lepiej je zabezpieczając. Ponadto, w jastrychu, podobnie jak w innych cieczach, pojawiają się pęcherzyki powietrza. Tutaj są one bardzo przydatne, ponieważ gromadzą ciepło z rur i przekazują je na całą powierzchnię podłogi.

    Jastrych samopoziomujący
    Nakładanie płynnej wylewki za pomocą pompy i węża. Do określenia wysokości służą stojaki poziomujące.

    3. Przygotowanie podłoża pod jastrych samopoziomujący

    3.1. Przygotowanie do jastrychu samopoziomującego

    Najpierw trzeba poczekać, aż podłoże całkowicie wyschnie i stwardnieje. Następnie przygotowuje się taśmy uszczelniające, którymi wyściela się krawędzie podłoża wzdłuż ścian. Na całą powierzchnię podłoża nakłada się specjalną powłokę lub kładzie określony rodzaj folii (na przykład polietylenowej). Krawędzie folii muszą się nakładać na siebie, tak aby nie było żadnych otworów ani przerw; folia powinna tworzyć jedną całość. Na to nakłada się wybraną izolację cieplną (na przykład EPS), a w razie potrzeby dodatkową folię (na przykład PE). 

    W przypadku instalacji ogrzewania podłogowego, nad płytami izolacyjnymi musi być umieszczona siatka zbrojeniowa lub specjalna folia korkowa, przez którą prowadzone są rury ogrzewania podłogowego. Na koniec nalewa się samopoziomujący jastrych.

    3.2. Mieszanka do samopoziomujących mokrych jastrychów 

    Mieszanka do jastrychu samopoziomującego jest już przygotowana, zapakowana w worki i miesza się ją  z wodą za pomocą mieszadła ręcznego. Płynny jastrych wylewa się za pomocą pompy i elastycznego węża w miejscu montażu. Wylewanie rozpoczynamy zawsze w miejscach, w których wylewka będzie grubsza i stamtąd rozprowadzamy ją ręcznie za pomocą listwy poziomującej.

    4. Samopoziomujący jastrych i ogrzewanie podłogowe

    Samopoziomujący jastrych odznacza się doskonałą przewodnością cieplną, dlatego jest idealny do instalacji ogrzewania podłogowego. Wylewanie warstwy nad ogrzewaniem podłogowym jest proste, ponieważ rury po prostu zalewa się mieszanką jastrychu, aż zostaną całkowicie pokryte. Po wyschnięciu i stwardnieniu jastrychu powierzchnia nad ogrzewaniem podłogowym jest równa i jednorodna, co umożliwia stopniowe przenikanie ciepła z rur do pomieszczenia.

    5. Jastrych samopoziomujący  - cena

    Wylewka samopoziomująca kosztuje od 80 do 120 zł/m2.  

    Fachowy artykuł 40
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Wylewka samopoziomująca?

    Mamy nawet 373 wykonawców prac dla obszaru Wylewka samopoziomująca:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 373 wykonawców prac dla obszaru Wylewka samopoziomująca
    9.5
    0

    FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA OCELOT MIECZYSŁAW GRABOWSKI


    9.7
    0

    JAROSŁAW PALCZEWSKI HOUSERWIS


    9.3
    0

    POSADZKI PINTA SEBASTIAN PINTA


    9.7
    0

    FLOOR-BET POSADZKI PRZEMYSŁOWE AGNIESZKA ROGOWSKA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone