Dla obszaru

    Rodzaje pokryć dachowych ze względu na nachylenie dachu

    Pokrycie dachowe jest ostateczną, ochronną warstwą każdego domu, a jego rolą jest zapobieganie mechanicznym uszkodzeniom pozostałych warstw dachu, przedostawaniu się wody, wiatru i ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele typów pokryć dachowych, z których każdy jest przeznaczony do określonych warunków pogodowych, kształtu i nachylenia dachu. Aby ułatwić Ci wybór, w tym artykule zajmiemy się pokryciami dachowymi podzielonymi ze względu na połać dachu. 
    Fachowy artykuł 85
    pokrycie dachu
    Mamy nawet 1061 wykonawców prac dla obszaru Pokrycie dachu:

     

    1. Podział dachów ze względu na nachylenie

    Ogólnie rzecz biorąc, dachy dzielimy ze względu na nachylenie na trzy grupy – płaskie, lekko skośne i strome. Jak sama nazwa wskazuje, dachy płaskie mają nachylenie mniejsze niż 5°. Do grupy dachów skośnych zalicza się dachy o nachyleniu od 5° do 30°. W przypadku, gdy nachylenie jest większe niż 30°, mówimy o dachu stromym lub spadzistym. 

    Ten podział jest jednym z podstawowych, istnieją również inne, takie jak liczba spadków lub rodzaj materiału, z którego są wykonane. Nachylenie wpływa na wymiary pokrycia dachowego, dlatego dla płaskiego dachu wybiera się pokrycie w jak największym kawałku, podczas gdy dla spadzistych dachów zaleca się pokrycia o mniejszych wymiarach lub drobniejszych kawałkach.

    rodzaje-pokryc-dachowych.jpg
    Dachy o nachyleniu do 60° można bardzo łatwo pokryć dachówką, należy jednak liczyć się z obustronnym zakładem.

     

    2. Jakie pokrycie dachowe odpowiada danemu nachyleniu?

    2.1. Dachy płaskie (2-5°)

    Przy płaskich dachach, ze względu na znacznie wolniejsze odprowadzanie wody, konieczne jest użycie pokrycia, które skutecznie zatrzyma i odbije opady, aby woda nie przedostała się do głębszych warstw konstrukcji dachu. Pokrycie dachowe, które pokrywa płaski dach, musi być złożone z większej liczby oddzielnych elementów. Przy takich dachach problematyczne są połączenia między elementami, ponieważ właśnie tam woda zatrzymuje się, co zwiększa ryzyko przecieków. Dla takich minimalnych spadków zaleca się użycie pokrycia z blachy - blachy trapezowej lub falistej.

    2.1.1. Bitumiczne pokrycie dachu

    Przy płaskich dachach zazwyczaj jako standard stosuje się pokrycie dachowe bitumiczne (paski bitumiczne łączy się spawaniem) posypane żwirem. Pokrycie dachowe bitumiczne jest jednym z nielicznych, które nadaje się do wszystkich nachyleń, dlatego może być używane zarówno do dachów płaskich, jak i spadzistych. Bitum jest tłustą, smoło podobną i bardzo gęstą substancją na bazie ropy naftowej, dlatego jest wodoodporny. Płaskie dachy najczęściej spotyka się w nowo wybudowanych budynkach i są odpowiednie dla obszarów o mniejszej średniej ilości opadów. Oczywiście, głównym powodem jest to, że woda z płaskiego dachu spływa wolniej i dłużej zatrzymuje się, co skutkuje większym ryzykiem wystąpienia przecieków.

    2.1.2. Pokrycie dachowe blaszane

    Dla minimalnie pochylonych dachów zaleca się również pokrycie dachowe z blachy. Blacha jest powszechnie stosowana obok pokrycia bitumicznego, ponieważ z jej pomocą można pokryć dachy o kącie nachylenia od 6° do nawet 90°. Metalowe pokrycie dachowe może być wykonane z miedzianej lub ocynkowanej blachy. Istnieją całkowicie płaskie, trapezoidalne i faliście profilowane płyty metalowe, więc można wybrać tą, która Ci się bardziej podoba.

    dach-plaski.jpg
    W przypadku dachów płaskich, ze względu na znacznie wolniejsze odwodnienie, należy zastosować pokrycie dachowe, które skutecznie odprowadzi wodę, a jednocześnie zapobiegnie jej przenikaniu do głębszych warstw konstrukcji.

     

    2.2. Dachy skośne (5-30°)

    Dla dachów o łagodnym nachyleniu, których kąt nachylenia wynosi powyżej 5°, najlepszym wyborem jest pokrycie dachowe z blachy, szczególnie w kształcie dachówki. Na dachy o nachyleniu powyżej 10° można zastosować pokrycie dachowe z blachy, podczas gdy na dachach o nachyleniu powyżej 20° stosuje się dachówkę z cegły; betonowa dachówka jest stosowana na dachach o nachyleniu między 20 a 45°. Lekkie pokrycie dachowe z płyt włókno-cementowych jest doskonałe dla nachylenia powyżej 15°.

    2.2.1. Dachówka ceglana

    Najczęściej stosowanym rodzajem pokrycia dachowego jest dachówka z cegły, ponieważ większość tradycyjnych dachów ma nachylenie między 30 a 40°. Dachówka karpiówka może być stosowana do pokrywania dachów o nachyleniu nawet do 60°; w takich przypadkach należy szczególnie zwrócić uwagę na sposób układania - dachówki nakładają się na siebie, co oznacza, że dachówka w drugim rzędzie częściowo leży pod tą w pierwszym rzędzie. 

    2.2.2. Pokrycie dachowe wykonane z włókien cementowych

    Pokrycie dachowe z włókna cementowego jest znacznie lżejsze w porównaniu z dachówką z cegły. Płaskie płyty włókno-cementowe nadają się do dachów o nachyleniu powyżej 15°, podczas gdy z żeberkowanymi płytami włókno-cementowymi można pokryć nawet bardziej płaskie dachy; te o nachyleniu przynajmniej 7°.

    2.2.3. Dachówka betonowa

    Optymalny kąt nachylenia dla dachówki betonowej wynosi między 20° a 45°. Wada tego rodzaju dachówki to oczywiście jej duża waga. Dachówka betonowa jest wykonana z mieszanki cementu, wody i kruszywa, do której na końcu dodaje się pigment. Z drugiej strony, zaletą dachówki betonowej jest odporność na zimno i nieprzepuszczalność, co gwarantuje jej trwałość.

    blaszane-pokrycie-dachowe.jpg
    Pokrycia dachowe metalowe, obok bitumicznych, należą do tych typów, którymi można pokryć każdy rodzaj połaci dachowych

     

    2.3. Strome dachy (powyżej 30°)

    Proporcjonalnie do wzrostu nachylenia dachu zmniejszają się wymiary samych elementów pokrycia dachowego. Strome dachy są dość charakterystyczne dla regionów alpejskich, gdzie ilość opadów wzrasta w ciągu roku. Ich główną zaletą jest to, że ze względu na stromość na samym dachu nie może pozostać ani woda, ani śnieg. W tej grupie dachów spadzistych znajdują się gonty drewniane, a nawet starsze, kamienne, które również są znakiem rozpoznawczym regionów górskich.

    2.3.1. Drewniane gonty

    Gonty drewniane stosuje się na dachy o większym nachyleniu (od 45° do 60°), tj. nie mniejszym niż 20°. Od czasów starożytnych gonty drewniane uważane są za bardzo trwały i wytrzymały rodzaj pokrycia dachowego, które wytrzymuje znaczne obciążenia, takie jak duża ilość śniegu. Dachówki z drewnianych gontów to właściwie dachówki wykonane z iglastych drzew, takich jak jodła, świerk lub sosna. Powód tkwi w trwałości iglastych drzew, ponieważ zawierają one żywicę. Drewno jodły zdecydowanie uważane jest za najczęściej używany materiał do produkcji gontów.

    pokrycie-dachu-gonty-bitumiczne.jpg
    Pokrycia bitumiczne to rzadki rodzaj, który pasuje na dachy o każdym nachyleniu, od płaskich po strome

     

    3. Pokrycie dachu – cena

    Cena za pokrycie dachu zawsze zależy od wielu czynników, takich jak stopień uszkodzenia, całkowita powierzchnia, rodzaj i zakres pracy, zużycie materiałów i potrzebny czas. Wybierając pokrycie dachu w jednym z tych sposobów, zawsze lepiej jest, aby wykonały to wykwalifikowane ekipy, dlatego też polecamy to rozwiązanie. Możesz zwrócić się do nas o pomoc, przesyłając zapytanie, a firmy i specjaliści, z którymi współpracujemy, szybko prześlą swoje oferty.

    Fachowy artykuł 85
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Pokrycie dachu?

    Mamy nawet 1061 wykonawców prac dla obszaru Pokrycie dachu:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1061 wykonawców prac dla obszaru Pokrycie dachu
    9.5
    0

    USŁUGI BLACHARSKO DEKARSKIE ZENON LEWANDOWSKI


    9.4
    0

    POLGARD PIOTR SIWEK


    9.5
    0

    BPA POLSKA SP Z O O


    9.2
    0

    KLIMERS WOJCIECH KLIMKIEWICZ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone