Dla obszaru

    Drzwi pokojowe z ościeżnicą: jaką ramę wybrać? 

    Co to jest ościeżnica? Ościeżnica to popularna nazwa bocznych elementów ramy, które są montowane w otworze drzwiowym w ścianie. Górna krawędź ościeżnicy nazywana jest nadprożem, a dolna krawędź nazywana jest progiem. Skrzydło drzwiowe umieszcza się wewnątrz ramy ościeżnicy wraz z zawiasami. Ościeżnice pełnią dziś nie tylko rolę mechaniczną, ale także estetyczną. Biorąc pod uwagę różne typy drzwi, ich warianty, kształty i materiały, ważne jest, aby ościeżnica pasowała do skrzydła i zapewniała statyczne podparcie. Do najważniejszych właściwości surowca należy odporność na zmiany temperatury i wilgoć. Jeśli materiał, z którego wykonana jest ościeżnica, kurczy się lub pęcznieje, nie będzie już pasować do skrzydła drzwi lub do ściany. Właśnie z tego powodu w ostatnim czasie do produkcji ościeżnic coraz częściej wykorzystuje się lite drewno. 
    Fachowy artykuł 54
    drzwi pokojowe z oscieznica
    Mamy nawet 1112 wykonawców prac dla obszaru Drzwi pokojowe:

     

    1. Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą - różne futryny

    Ościeżnice (futryny) do drzwi wewnętrznych to właściwie część ramy drzwiowej bez nadproża i progu, podczas gdy do drzwi zewnętrznych stosuje się pełne ramy, czyli takie z ościeżnicą, nadprożem i progiem. Ościeżnice różnią się pod względem materiału, konstrukcji i sposobu montażu. Podobnie jak w przypadku samych drzwi wewnętrznych, najbardziej poszukiwanymi materiałami do nadproży i progów są drewno lite i sklejka. Następne są ramy z PCV, metalu (ALU) i różne inne kombinacje. Do drzwi wejściowych zawsze zaleca się PCV, które jest bardziej odporne na wpływy zewnętrzne niż drewno. Futryny w wersji ALU uznawane są już za nowocześniejsze warianty i z punktu widzenia ceny za nieco droższy wybór. 

    1.1. Ościeżnica z litego drewna

    Produkcja i zastosowanie ramy z litego drewna jest bardziej logiczne niż sklejki, szczególnie z punktu widzenia wytrzymałości i trwałości. W ostatnich latach płyta wiórowa zajęła czołowe miejsce jako najpowszechniej stosowany materiał w produkcji nowoczesnych drzwi wewnętrznych, głównie ze względu na jej dostępność. Słabością płyty wiórowej jest jej wątpliwa siła. Zaletą ościeżnicy drewnianej jest to, że wszystkie elementy wkręcane są bezpośrednio w drewno i choć utrzymują cały ciężar skrzydła drzwi, nie można ich wyciągnąć. 

    Ważne jest, aby wszystkie ościeżnice drewniane posiadały wysokiej jakości uszczelki, które mocują i dopasowują się do skrzydła drzwi, umożliwiając delikatniejsze i cichsze zamykanie drzwi, czyli amortyzację podczas zatrzaskiwania.

    1.2. Jakie drzwi można zamontować na ościeżnicy z litego drewna?

    Tak naprawdę, tego rodzaju ościeżnica pasuje do każdych drzwi: klasycznych gładkich, nowoczesnych, szklanych, skrzydłowych, masywnych drewnianych oraz różnych kombinacji drzwi drewnianych i szklanych, z dekoracjami lub bez. 

    1.3. Drzwi do pokoju z ościeżnicą: jaki kolor ościeżnicy wybrać?

    Wybór koloru jest decyzją całkowicie indywidualną, choć zazwyczaj wybiera się o kilka odcieni ciemniejszy lub jaśniejszy od koloru skrzydła drzwi. Dzięki temu i ościeżnica i skrzydło drzwi są w pierwszym planie, a ewentualne odchylenia elementów są lepiej widoczne. Oczywiście nie zaszkodzi, jeśli zdecydujesz, że ościeżnica i skrzydło mają ten sam kolor lub dekor. 

    2. Drzwi pokojowe z ościeżnicą – rodzaje

    Jeśli chodzi o konstrukcję, to istnieją trzy rodzaje ościeżnic, każdy rodzaj o specyficznych cechach i przeznaczeniu. 

    2.1. Ościeżnice stałe

    Ościeżnica stała uważana jest za wersję klasyczną i stosowana jest do ścian o standardowej grubości. Wymiary ościeżnicy, odnośnie wymiary drzwi to 9x4,4 cm. Wykończenie ościeżnicy stałej stanowi ozdobna listwa.

    2.2. Ościeżnice regulowane

    W przypadku ścian o różnej grubości i szerokości zaleca się stosowanie ościeżnicy regulowanej. Mianowicie przy renowacji pomieszczeń mieszkalnych często spotyka się różne błędy konstrukcyjne, których zamaskowanie wymagałoby wykonania drzwi na wymiar, co oznacza większe inwestycje. Dlatego producenci wpadli na pomysł wykonania ościeżnicy regulowanej, która mogłaby zrekompensować tego typu błędy bez prac konstrukcyjnych i większych wydatków. 

    2.3. Drzwi pokojowe ostatniej generacji

    Od niedawna na rynku pojawiają się najnowsze modele drzwi pokojowych z wbudowanymi metalowymi ościeżnicami, które stanowią innowacyjne rozwiązanie drzwi pokojowych w mieszkaniach, i które ułatwiają renowację.

    drzwi-pokojowe-montaz.jpg
    Drzwi pokojowe nie są łatwe w montażu, dlatego najlepiej zatrudnić fachowca

     

    3. Jak montuje się ościeżnicę? 

    Oprócz tego, że różnią się rodzajem materiału, z jakiego są wykonane i konstrukcją, ościeżnice różnią się także sposobem montażu. Rozróżniamy dwa rodzaje ościeżnic: do montażu w ścianie murowanej (montaż na mokro) oraz ościeżnice do montażu w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych lub podobnych (montaż na sucho). 

    3.1. Montaż ościeżnic w ścianie murowanej

    Ościeżnice wykonywane w technologii mokrej to tak naprawdę te, które wbudowuje się w ściany podczas klasycznego murowania i tynkowania. Ościeżnice te umieszcza się przed tynkowaniem ścian, a właściwie już w trakcie murowania, lub pozostawia się dla nich odpowiednie otwory. Po zamontowaniu ościeżnic w tych otworach następuje tynkowanie. Ościeżnice tego typu szczególnie nadają się do montażu w ścianach gipsowych i wykonanych z siporexu. Stosowane są szczególnie w nowym budownictwie.  

    3.2. Montaż ościeżnic w ścianie z płyt gipsowo-kartonowych

    Ściany z płyt kartonowo gipsowych są zwykle wykonywane jako przegrody, w które wstawiane są drzwi. W praktyce oznacza to, że ościeżnice wstawiamy dopiero po zakończeniu wszystkich prac budowlano-tynkowych. Zaletą tego sposobu pracy jest łatwa wymiana w przypadku uszkodzenia lub podczas remontu, bez konieczności ingerencji w ściany. 

    Podczas montażu na sucho należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego rodzaju ościeżnic, ponieważ tego typu ścianki są zwykle o około 2 cm szersze od standardowych ościeżnic jednoczęściowych, dlatego należy zastosować ościeżnice dwuczęściowe. 
    drzwi-pokojowe-przykręcanie.jpg
    Wkręcanie zawiasów w futrynę

    4. Drzwi pokojowe: ukryte ościeżnice

    Nowością na rynku są drzwi z tzw. ościeżnicą ukrytą, niewidoczną. Ponieważ nowoczesna architektura zmierza w stronę minimalizmu i prostych, czystych linii, niektórzy producenci drzwi zdecydowali się pójść w ich ślady i zaproponowali innowacyjne rozwiązanie – ukrytą ościeżnicę. 

    4.1. Zalety drzwi z ukrytą ościeżnicą

    Zaletą jest to, że drzwi całkowicie zlewają się ze ścianą - skrzydło jest w jednej linii ze ścianą, a ościeżnica jest zakryta tynkiem lub płytą gipsowo-kartonową. Dzięki temu drzwi wyglądają bardzo elegancko i doskonale wpasowują się w różne koncepcje minimalistycznych wnętrz. Otwarcie możliwe jest poprzez system w ościeżnicy lub poprzez pchnięcie. Rozwiązanie to jest stylowe i funkcjonalne pod każdym względem, gdyż wymaga znacznie mniej miejsca, a punkt ruchu skrzydeł został przesunięty na zewnętrzną linię ściany. 

    4.2. Gdzie można zamontować drzwi pokojowe z ukrytą ościeżnicą?

    Drzwi z ościeżnicą ukrytą nadają się właściwie do każdego rodzaju pomieszczeń, mogą też pełnić funkcję drzwi wejściowych. Ościeżnicę można montować we wszystkich typach ścian, zarówno nośnych, jak i działowych. Jedynym ograniczeniem jest grubość ścianki, która musi wynosić co najmniej 6 cm. 

    4.3. Drzwi pokojowe z ościeżnicą ukrytą: materiał

    W przypadku drzwi z ukrytymi ościeżami mamy do dyspozycji większy wybór materiałów w porównaniu do drzwi klasycznych, a także dość nietypowych jak beton, kamień, metal czy ceramika. Dodatkowo próg drzwi można pokryć różnego rodzaju tapetami czy tapicerką skórzaną, a także można go pomalować. 

    4.4. Izolacja akustyczna i cieplna

    Izolacyjność termiczna drzwi z ościeżnicą ukrytą nie odbiega od izolacyjności termicznej drzwi klasycznych, choć izolacyjność akustyczna jest nieco gorsza. Na rynku dostępne są między innymi drzwi przeciwpożarowe z ukrytymi ościeżnicami, które według badań zapewniają 30 minut ochrony.

    drzwi-pokojowe-z-oscieznica-ukryta.jpg
    Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą ukrytą doskonale wpisują się w minimalistyczne wnętrza

     

    5. Jak zamontować drzwi z ukrytą ościeżnicą?

    Proces montażu skrzydła drzwiowego i ościeżnicy aluminiowej różni się nieco od montażu klasycznych drzwi. Ważne jest, aby profil aluminiowy został zamontowany w otworze ściennym przed tynkowaniem lub kładzeniem płyt gipsowych. W ten sposób fachowcy mogą w najprostszy sposób zamknąć wszystkie otwory w ścianie, zgodnie z położeniem drzwi, czyli w płaszczyźnie ściany. Zalecamy, aby nie nakładać tynku na aluminiowe części ościeżnicy, gdyż w przeciwnym razie przy zatrzaskiwaniu drzwi mogą pojawić się pęknięcia powierzchniowe. Skrzydła drzwiowe montuje się najczęściej tuż przed wprowadzeniem się najemcy. 

    Skrzydło drzwiowe należy zakupić lub zamówić dopiero po wykończeniu wszystkich otworów w ścianach, gdyż w ten sposób można dopasować drzwi do ostatecznej wysokości wykończonej podłogi i innych elementów.

    5.1. Ukryte ościeżnice w starych drzwiach?

    Pewnie zastanawiasz się jak wygląda postępowanie w sytuacji, gdy ściany są już wykończone i otynkowane, a chciałbyś wymienić stare drzwi na nowe, z ukrytą ościeżnicą. Takie drzwi, tj. ukrytą ościeżnicę może wykonać stolarz. Po umieszczeniu jej w otworze w ścianie szczeliny pomiędzy ścianą a ramą są wypełniane i tynkowane. Połączenia wypełnia się i wzmacnia wysokiej jakości kitem i siatką, dzięki czemu wszystko pozostaje mocne i stabilne. Dopiero wtedy zamawia się skrzydło drzwiowe do ościeżnicy metalowej.

    drzwi-bez-ramy.jpg
    Detal drzwi bez futryny

     

    6. Drzwi pokojowe z ościeżnicą: cena

    Cena ościeżnic różni się w zależności od materiału, rozmiaru i rodzaju drzwi – czy są to drzwi do pokoju, czy drzwi wejściowe. Ościeżnice stałe, wykonane z metalu to koszt około 50zł. Za lepszej jakości ościeżnice stałe zapłaci się jednak 90-400 złotych. Wszystko zależy od materiału, jego jakości, wymiarów i innych cech. 

    7. Drzwi pokojowe z ukrytą ościeżnicą - cena

    Jeśli porównamy ile zapłacimy za drzwi pokojowe z ościeżnicami klasycznymi i ukrytymi, to widać, że te drugie są nieco droższe. Przykładowo cena klasycznych, fornirowanych drzwi pokojowych waha się od 600 do 800 zł. Modele z ukrytą ościeżnicą są zazwyczaj droższe o 200-400 zł, w zależności od modelu, wymiarów, materiału i dostawcy. Należy mieć na uwadze, że montaż drzwi z ukrytą ościeżnicą jest bardziej wymagający niż montaż klasycznego wariantu. 

    Producenci i dostawcy drzwi często organizują promocje, w ramach których oferują darmowy montaż przy zakupie, więc jeśli pasuje to do Twoich potrzeb – jest to korzystna oferta.
    Fachowy artykuł 54
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Drzwi pokojowe?

    Mamy nawet 1112 wykonawców prac dla obszaru Drzwi pokojowe:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1112 wykonawców prac dla obszaru Drzwi pokojowe
    9.5
    0

    KAMIL JANICKI PPHU ALU PROFIL


    9.5
    0

    WAKOTHERM WALDEMAR KOWALCZYK


    9.5
    0

    FIRMA USŁUGOWA DOMOLUX TOMASZ LIPIŃSKI


    9.3
    0

    1 USŁUGOWY ZAKŁAD STOLARSKI S C JACEK DOMAGAŁA ZBIGNIEW DOMAGAŁA 2 WOODDO JACEK DOMAGAŁA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone