Dla obszaru
    Aby kanalizacja ścieków działała bezproblemowo, sieć kanalizacyjna w domu i wokół niego musi być odpowiednio wykonana. Na pewno byłeś świadkiem nieprzyjemnych zapachów, wycieków lub innych problemów ze ściekami. Nieprawidłowe wykonanie jest niestety niemal powszechnym problemem, dlatego tym razem zwrócimy uwagę na ten segment instalacji w domu. 
    Fachowy artykuł 53
    instalacja kanalizacyjna
    Mamy nawet 1874 wykonawców prac dla obszaru Hydraulik:

     

    1. Rury kanalizacyjne

    1.1. Rury spustowe: odpływy pionowe

    Rury kanalizacyjne lub odpływy elementów sanitarnych, takich jak toalety, łazienki, zlewozmywaki i pralki czy też zmywarki, rozprowadzone są po całym domu w pionie i poziomie. W przypadku linii pionowych, jeśli nie postanowiono inaczej, najczęściej przebija się podporę, czyli płyty międzykondygnacyjne, dlatego należy dokładnie znać linie i kierunki, w jakich one przebiegają. Ich położenie planuje się już na etapie projektowania. Wszelkie późniejsze wiercenie i przebijanie betonu i zbrojenia jest kosztowną i wymagającą pracą, której mogą towarzyszyć pewne trudności. 

    Aby obniżyć koszty budowy, ważne jest, aby mieć jak najmniej pionów. Zalecamy wraz a architektem zaplanowanie łazienek i toalet jedna pod drugą. W ten sposób „mokre węzły” znajdą się jeden pod drugim, a linie pomiędzy nimi będą jak najkrótsze. Instalowane w tym celu rury PCV mają zazwyczaj średnicę 11 cm. 

    1.2. Rury spustowe: odpływy poziome

    Oprócz pionowych przewodów kanalizacyjnych wykonywane są również poziome. Wykonuje się je wzdłuż podłóg, a dokładniej w wylewkach cementowych lub mokrym lub suchym jastrychu. Średnica rur kanalizacyjnych wynosi od 7,5 do 11 cm, ale oczywiście zależy to od wyposażenia sanitarnego i obciążenia. Minimalne nachylenie linii poziomych wynosi 2%, co oznacza, że ​​na pięć metrów potrzebny jest spadek o 10 cm! Często zdarza się, że w płycie podłogowej nie ma wystarczająco miejsca na spadek o 2%, dlatego instalacje kanalizacyjne prowadzone są również pod sufitem podwieszanym. Jeżeli odpływy są oddzielone w ten sposób, należy dodatkowo zastosować izolację akustyczną. 

    1.3. Podłączenie do kanalizacji miejskiej

    Ważną częścią instalacji domowych jest podłączenie do kanalizacji miejskiej, szamba lub małej oczyszczalni ścieków. Zwykle takie połączenie wykonuje się za pomocą rur o średnicy 20 cm. Wyjścia z obiektu wykonywane są przy użyciu studzienek rewizyjnych do celów konserwacyjnych. Najlepiej, gdy na każdym skrzyżowaniu dwóch lub więcej rur znajduje się studzienka, która jest przykryta pokrywą żeliwną. 

    Kanalizacja musi być położona na odpowiednio przygotowanym podłożu, w przeciwnym razie rury mogą w nim utonąć i pęknąć, co spowoduje nowe problemy i większe wydatki na naprawę. Rury należy układać poniżej punktu zamarzania, który w naszym kraju występuje średnio na głębokości od 80 do 100 cm.

    Aby podłączyć się do publicznej sieci kanalizacyjnej należy przedstawić odpowiednią dokumentację i uzyskać zgodę właściwego lokalnego przedsiębiorstwa.

    Po zakończeniu budowy sieci kanalizacyjnej wykonawca musi przeprowadzić próbę przepływu i szczelności. Podczas badania kanalizacja nie może przeciekać ani wykazywać innych wad. Protokół sporządzony po przeprowadzeniu badania podpisuje wykonawca.

    kanalizacja-publiczna.jpg
    Dystrybucja ścieków komunalnych: Rury drenażowe łączą się pod ziemią w studzience kanalizacyjnej

     

    2. Co zrobić w przypadku nieszczelności rury kanalizacyjnej?

    2.1 Jak zatrzymać wyciek z rury spustowej

    W przypadku nieszczelności rury spustowej ważne jest natychmiastowe podjęcie działań, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom i możliwemu zalaniu pomieszczeń lub zanieczyszczeniu gleby. Jak najszybciej zadzwoń do doświadczonego hydraulika i czekając na jego przybycie zwróć uwagę na następujące kwestie. Jeśli wyciek jest powiązany z instalacją wodną, zakręć główny zawór zasilający w domu. Zapobiegnie to dalszemu wyciekowi i umożliwi tymczasowe zatrzymanie przepływu wody. Jeśli wyciek występuje w pobliżu instalacji lub urządzeń elektrycznych, to ostrożnie wyłącz zasilanie przy głównym bezpieczniku. Pod nieszczelną rurę należy umieścić pojemniki lub ręczniki, aby złapać wyciekającą wodę i zapobiec jej rozlewaniu się po pomieszczeniu. 

    2.2. Oczyść i osusz zalany obszar

    Po usunięciu wady ważne jest, aby dobrze osuszyć dotknięty obszar. Użyj ręczników, wentylatorów lub osuszaczy, aby usunąć wilgoć i zapobiec pleśni, glonom i grzybom. W przypadku uszkodzenia lub zanieczyszczenia materiałów teren należy również zrekultywować, co będzie wymagało wyższych kosztów.

    rury-kanalizacyjne.jpg
    Aby obniżyć koszty wykonania, zalecamy zaplanowanie łazienek jedna nad drugą

     

    3. Co w przypadku braku dostępu do kanalizacji publicznej?

    Jeśli na Twoim obszarze nie ma kanalizacji publicznej, istnieją alternatywne metody usuwania i oczyszczania ścieków. Jedną z opcji jest instalacja indywidualnej oczyszczalni ścieków. Instalacja ta będzie oczyszczać ścieki z Twojej posesji, zanim zostaną one uwolnione do środowiska. Inną alternatywą jest szambo. Jest to zbiornik, w którym gromadzą się i rozkładają ścieki. Trzecią alternatywą jest kompostowanie w toalecie, przyjazna dla środowiska metoda oczyszczania ścieków. System ten wykorzystuje procesy biologiczne do rozkładu odpadów naturalnych i wytworzenia nadającego się do użytku kompostu. Przed wyborem systemu kanalizacyjnego na terenie pozbawionym kanalizacji publicznej zaleca się konsultację ze specjalistą. 

    4. Kanalizacja w domu: cena

    Koszt przebudowy sieci wodociągowej i odwodu, wraz, z materiałem w przypadku mniejszej łazienki wyniósłby około 3.000 zł. W przypadku mniejszych prac, takich jak drobna instalacja urządzeń sanitarnych, należy liczyć na około 80 do 800 zł za element. Koszt grubszych i drobnych prac na instalacji kanalizacyjnej w przeciętnym domu jednorodzinnym to 140 do 180 zł/m2 powierzchni użytkowej.

    Jeśli zaistnieje potrzeba montażu lub naprawy kanalizacji w domu, zalecamy, by zrobił to hydraulik. Możesz zwrócić się do nas o pomoc wysyłając zapytanie, a firmy i rzemieślnicy, z którymi współpracujemy, wkrótce prześlą Ci swoje oferty.

    Fachowy artykuł 53
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Hydraulik?

    Mamy nawet 1874 wykonawców prac dla obszaru Hydraulik:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1874 wykonawców prac dla obszaru Hydraulik
    9.1
    0

    AZ BUD ROMAN AKSZTULEWICZ


    9.3
    0

    ECOKOMFORT KRZYSZTOF MROWIŃSKI


    9.7
    0

    SANPIS DAMIAN PISKORSKI


    9.2
    0

    RAFAŁ JUNGER


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone