Ile kosztuje instalacja hydrauliczna? Ceny instalacji wodno-kanalizacyjnych różnią się w zależności od domu. Na koszty mają wpływ odległości poszczególnych połączeń, złożoność terenu, układ pomieszczeń oraz liczby linii pionowych, jak i sam hydraulik. Cena kanalizacji wraz z zagospodarowaniem zewnętrznym dla przeciętnego domu jednorodzinnego to ok. 160 PLN / m2, czyli ok. 6.000 PLN. Koszt przebudowy sieci wodociągowej i odwodu, wraz, z materiałem w przypadku mniejszej łazienki wyniósłby około 3.000 PLN. W przypadku mniejszych prac, takich jak drobna instalacja urządzeń sanitarnych, należy liczyć na około 80 do 800 PLN za element. Koszt grubszych i drobnych prac na intalacji kanalizacyjnej w przeciętnym domu jednorodzinnym to 140 do 180 PLN / m2 powierzchni użytkowej.
Komu powierzyć wykonanie instalacji hydraulicznych? Wyślij zapytanie do odpowiednich i ocenionych hydraulików w Twojej okolicy - bezpłatnie i bez zobowiązań! Wystarczy wypełnić poniższy formularz.
Wasza ilość
jednostka
orientacyjna cena
Wasza cena
Instalacja muszli klozetowej w łazience. Montaż wanien, pryszniców, muszli, kranów, umywalek.
Instalacja sanitariatów w łazience ok. 5 m2. Montaż wanny, kabiny prysznicowej, muszli klozetowej, kranów, bloku łazienkowego.
Instalacja muszli klozetowej w łazience. Montaż wanny, prysznica, muszli, kranu, umywalki.
Instalacja sanitariatów w łazience ok. 5 m2. Montaż wanny, kabiny prysznicowej, muszli, kranów, bloku łazienkowego.
Cena montażu bloku łazienkowego wraz z zakupem dodatkowego materiału i robocizną.
Cena rurek wodociaqgowych klasycznych ze złączkami i połączeniami dźwiękochłonnymi, połączeniami spawanymi. Cena z montażem i podłączeniem.
Cena rurek wodociaqgowych klasycznych ze złączkami i połączeniami dźwiękochłonnymi, połączeniami spawanymi. Cena z montażem i podłączeniem.
Cena czyszczenia odpływów. Cena udrożnienia i oczyszczenia odpływu. Cena czyszczenia rur spustowych, bez kosztów dojazdu i prac dodatkowych.
Cena instalacji bojlera. Cena montażu i podłączenia bojlera 120 litrów wraz z montażem rur i zaworu bezpieczeństwa.
Cena instalacji bojlera. Cena montażu i podłączenia bojlera 50-80 litrów wraz z montażem rur i zaworu bezpieczeństwa.
Cena przeglądu kanalizacji. Cena przeglądu kanalizacji kamerą. Cena badania kamerą i wystawienia raportu.
Cena podłączenia zmywarki. Cena podłączenia zmywarki do już przygotowanej instalacji. Cena bez materiałów i dodatkowych, nieprzewidzianych prac.
Cena zakupu i montażu spłuczki wbudowanej. Cena montażu podpory, obmurowania spłuczki ściennej i przycisku spustowego, bez prac ceramicznych.
Koszt instalacji spłuczki. Koszt instalacji wysokiej spłuczki.
Przed przystąpieniem do budowy lub remontu części lub całego obiektu, jak we wszystkich podobnych sytuacjach, najważniejszy jest szczegółowy i precyzyjny plan. W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej najbardziej praktyczne jest, gdy wszystkie pomieszczenia z odprowadzeniem wody (czy to kuchnie, łazienki, toalety, pralnie itp.) znajdują się obok siebie lub jedno nad drugim, na tej samej osi. W ten sposób zmniejsza się ilość i długość linii, a co za tym idzie zużycie materiałów. Oprócz oszczędności pieniędzy są inne zalety: linie są krótsze, mają mniej połączeń, a cały system działa lepiej i jest łatwiejszy w utrzymaniu, a ewentualne późniejsze naprawy, wymiany czy adaptacje są łatwiejsze. Ponadto, gdy wszystkie mokre węzły znajdują się w jednej linii, i hałas jest mniejszy.
Aby zminimalizować hałas i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się podczas korzystania z kanalizacji, ważne jest, aby:
1. instalacje były o odpowiednich wymiarach i prostoliniowe, z jak najmniejszą liczbą zmian kierunku,
2. rury były mocowane do ścian,
3. elementy mocujące i wsporniki rur powinny być wykonane z materiału elastycznego, nie przenoszącego drgań na ścianę,
4. rury należy zaizolować lekkim, elastycznym materiałem.
Odwody, instalacje kanalizacyjne były kiedyś ołowiane, a ich żywotność była krótsza (40-50 lat). Detergenty ścierne korodowały je, jeszcze bardziej skracając ich żywotność, dlatego zdecydowanie należy je wymienić podczas renowacji. Dzisiejsze rury spustowe są wykonane z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są znacznie trwalsze i bardziej wytrzymałe. Instalując takie rury PCV należy wziąć pod uwagę ich położenie, czyli spadek, który musi wynosić 1% na metr, tj. 2-5 cm na 2-5 metrów rury. Przepływ nie będzie dobry, jeśli spadek jest większy lub mniejszy - jeśli nachylenie jest większe, woda będzie spływać, ale osad zostanie zatrzymany, tworząc zatory. Jeśli rury ustawione są pionowo, to wszystko spadnie na dno z powodu grawitacji, dlatego najlepiej mieć tam kolano 45°, choć najwydajniejszy przepływ zapewnia kolano 90°, i najłatwiej je wyczyścić ponieważ jest najbardziej dostępne.
W domach i budynkach z dawnych czasów spotkać można również rury żeliwne lub ołowiane. Żywotność żeliwa jest dłuższa niż 150 lat, więc takich instalacji nie trzeba zmieniać. Jednak w przypadku mocowania do nich rur z PVC konieczne jest zastosowanie specjalnych złączy i klejących taśm żywicznych do tych złączy, które sprawią, że będą one nieprzepuszczalne. W przypadku nowej budowy zaleca się montaż tylko jednego trójnika i odpowietrznika. Odpowietrznik powinien mieć co najmniej 7,5 cm i służy do uwolnienia próżni, która powstaje w rurach. Bez wentylacji próżnia wyciągałaby wodę z syfonu, pozostawiając osad, którego nieprzyjemny zapach rozchodziłby się po przestrzeni. W starszych domach i budynkach, ze względu na wysokość połączenia z kanałem pionowym, możliwości zmiany położenia toalety są ograniczone, ponieważ spadek musi pozostać co najmniej 2%. Można to rozwiązać montując toaletę na ścianie zamiast na podłodze, uzyskując w ten sposób wymaganą wysokość nachylenia.
W nowym budownictwie instalacje wodno-kanalizacyjne wykonywane są według szczegółowych planów dokumentacji projektowej. Nie potrzebujesz takiej dokumentacji ani zgody na remont instalacji w starym budynku, niezależnie od tego, czy jest to dom, czy mieszkanie. Ważne jest tylko zatrudnienie doświadczonego hydraulika, który będzie wiedział, jak wymienić i zainstalować przewody wodno-kanalizacyjne w jakościowy i wydajny sposób. Kiedy zbada i określi zaistniałą sytuację, przedstawi oszacowanie ze wszystkimi szczegółami pracy.
Po II wojnie światowej, aż do lat 90-ych, były używane ocynkowane rury wodociągowe, których żywotność wynosiła około 50 lat. Dziś się używa tzw. rur alumplast, które wykonane są z trzech warstw aluminium i trzech warstw tworzywa sztucznego. Ich żywotność jest dłuższa, a woda w nich czystsza, ponieważ nie ma korozji. Zaletą tych rur jest zarówno prostszy, jak i szybszy montaż. W ostatnich latach, zwłaszcza dla bardziej wymagających obiektów, instaluje się coraz więcej rur ze stali nierdzewnej, które są wysokiej jakości i wielofunkcyjne - służą do wody pitnej, ogrzewania, gazu i nie tylko.
Tak zwane prace surowe przy montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej rozpoczynają się po wykonaniu ścian nośnych i tynkowania, płyty stropowej i wylewki cementowej. Przy wykonaniu tynkowania maszynowego instalacje układa się w pierwszej, cieńszej warstwie zaraz po wykończeniu ścian. Ściany oznaczone są na wysokości 100 cm od krawędzi ostatniej warstwy posadzki. Zalecamy, aby grubość posadzki wynosiła co najmniej 15 cm, ponieważ obecnie instaluje się w niej coraz więcej instalacji (ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe, instalacje elektryczne itp.). Następnie zaznacza się dokładne miejsca wszystkich elementów sanitarnych (muszli, umywalki, prysznicu, wanny, bidetu, pralki, zmywarki, itp.), ponieważ zgodnie z tym harmonogramem umieszczane będą rury i przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne. Jest to szczególnie ważne przy wyborze spłuczki do zabudowy i muszli naściennej oraz niektórych rodzajów umywalek.
Instalacje domowe są głównie podłączone do publicznej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Pomiędzy liniami w domu a połączeniami komunalnymi w określonym miejscu umieszczony jest wodomierz. Zgodnie z przepisami, w domu może to być wnęka w ścianie lub wykop na podwórku lub właz przed budynkiem. Włazy te posiadają odpowiednie pokrywy. Rury wodociągowe i kanalizacyjne układane są wzdłuż ścian lub na posadzkach. Grube prace hydrauliczne obejmują montaż rur kanalizacyjnych oraz rur z ciepłą i zimną wodą. Instalacja rur odbywa się na dwa sposoby: pierwszy, od każdego elementu sanitarnego do odpływu, to znaczy kolektora idzie jedna rura; drugi, elementy sanitarne są połączone ze sobą jedną rurą, a sprzężenie zwrotne trafia do odpływu. W przypadku budynku wielokondygnacyjnego rury są połączone tak, aby każda kondygnacja miała własny odpływ kanalizacyjny i własny wodomierz.
Rury układane są w ścianach i podłogach w rurach żebrowanych (falistych). Jeśli wystąpi awaria, można je również wymienić w ukończonym obiekcie. Ważne jest tylko, aby był dostęp do przyłącza rurowego. Rury odwadniające i doprowadzające wodę są instalowane jednocześnie. Rury odwadniające muszą mieć otwór wentylacyjny, który wychodzi na dach, a następnie na zewnątrz. W tej fazie instalowane są również spłuczki do zabudowy i wsporniki do toalet ściennych i bidetów. Jeśli istnieje możliwość zamontowania filtrów piaskowych i reduktora ciśnienia, będzie świetnie. Urządzenie do redukcji, czyli wyrównywania ciśnienia w rurach jest w rzeczywistości areatorem i znacznie redukuje hałas. Kiedy wszystko jest już zakończone w tej fazie grubszych prac, testowane jest ciśnienie w rurach doprowadzających wodę i szczelność rur spustowych.
Po zakończeniu tynkowania i ułożeniu wykładzin podłogowych i ściennych następuje montaż urządzeń sanitarnych. Toalety, bidety, umywalki, wanny i inne rzeczy są umieszczane na swoich miejscach, a na końcu krany, pralki i zmywarki.
Daibau.pl pomagamy w wycenie inwestycji i wyborze wykonawcy do twojego domu
naprawa spłuczki
naprawa spłuczki 405 zł do 675 zł
Układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe
Ułożenie foli budowlanej oraz styropianu pod ogrzewanie podłogowe na parterze oraz na piętrze 16200 zł do 27000 zł
Wymiana instalacji hydraulicznej
Wymiana instalacji hydraulicznej w mieszkaniu w wieżowcu z 93r. w łazience 4.5m2 oraz ubikacji 2m:
-wymiana rur na pex-al-pex lub zgrzewane i schowanie części z nich w ścianie nośnej żelbeton
-przygotowanie dopływu i odpływu wody do montażu 2 kranów, prysznica, zabudowanego WC, bidetki, pralki oraz suszarki na ubrania
6075 zł do 10125 zł
Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.