Dla obszaru

    W jaki sposób montuje się drzwi wejściowe?

    Drzwi wejściowe są w pewnym sensie symbolem domu, ponieważ są jednocześnie  przejściem, jak i połączeniem wnętrza domu z otoczeniem zewnętrznym. Drzwi wejściowe to często część stolarki, która najbardziej wyróżnia się na elewacji i przyciąga uwagę. Obok wszystkich cech estetycznych i statusowych, podobnie jak w przypadku okien, prawidłowy montaż drzwi wejściowych jest bardzo istotny. Montaż drzwi wejściowych zgodnie z normami RAL to nowoczesna metoda instalacji, a jak to wszystko wygląda w praktyce, wyjaśnimy w tym tekście.
    Fachowy artykuł 31
    montaz drzwi wejsciowych
    Mamy nawet 1554 wykonawców prac dla obszaru Montaż drzwi:

     

    1. Montaż drzwi wejściowych

    W zasadzie montaż drzwi wejściowych należy zawsze zlecić fachowcom, wykwalifikowanym wykonawcom, którzy gwarantują wykonanie prac zgodnie z właściwą procedurą i najnowszymi przepisami. Drzwi wejściowe można zamontować samodzielnie, jednak należy oczywiście przestrzegać wszystkich załączonych instrukcji producenta. 

    2. Przygotowanie i pomiar otworu w ścianie

    Przed montażem drzwi wejściowych należy przygotować otwór w ścianie i zamontować ościeżnicę. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi montażu ramy. Po zmontowaniu ościeżnicy, czyli framugi, jak to się u nas mówi, należy porównać jej wymiary z wymiarami otworu w ścianie. Optymalny otwór dla drzwi wejściowych powinien być o 2-3 cm szerszy niż zewnętrzny wymiar ościeżnicy i 1-2 cm wyższy niż zewnętrzna wysokość ościeżnicy. W przypadku montażu nowych drzwi wejściowych w miejsce starych, do nowych drzwi należy dostosować otwór konstrukcyjny, belki i otwór w podłodze pod próg metalowy. 

    Jeżeli podłoga w przedpokoju lub przy wejściu nie jest jeszcze wykończona, należy zaznaczyć ostateczną wysokość podłogi lub poziom wykończonej podłogi i umieścić drewniane podkładki/przekładki, które tymczasowo zastąpią wysokość progu.

    3. Montaż drzwi wejściowych

    3.1. Wstawianie ościeżnicy w otwór w ścianie

    Przed włożeniem ościeża drzwiowego w otwór w ścianie tak, aby zjednoczył się z jedną stroną ściany, należy go zabezpieczyć taśmą klejącą. Gotowe drzwi są zwykle przykryte folią w celu zabezpieczenia podczas transportu i montażu. Folii nie należy usuwać przed zakończeniem całej pracy. Najbardziej złożoną i najważniejszą częścią całej pracy jest włożenie ościeżnicy, którą należy włożyć w otwór w ścianie tak, aby górna krawędź metalowego progu znajdowała się co najmniej 1,5 cm nad poziomem wykończonej podłogi (minimum 1 cm , a 2 cm to maksimum ze względu na płynny ruch skrzydła drzwi), a dolna krawędź oczywiście na tej samej wysokości, co poziom wykończonej podłogi. Próg metalowy może posiadać także dodatkowy profil i podkładki. W tym przypadku profil bazowy jest umieszczony poniżej poziomu podłogi. Po pomiarze i kontroli sprawdzana jest dokładna głębokość framugi w stosunku do grubości muru, natomiast kąty proste w osi poziomej i pionowej sprawdzane są za pomocą poziomicy. To, czy umieścisz drzwi dokładnie pośrodku szerokości ściany, czy bardziej na zewnątrz, lub do wewnątrz, zależy od tego, jak bardzo drzwi będą mogły się otworzyć w zależności od dostępnej przestrzeni. Oczywiście dla większego bezpieczeństwa lepiej umieścić drzwi wejściowe dokładnie pośrodku otworu w ścianie, ale wtedy będą mogły się otworzyć tylko do 90°.

    montaz-oscieznicy.jpg
    Mocowanie ościeżnicy w otworze ściennym

     

    3.2. Mocowanie ościeżnicy w otworze ściennym

    Po wstawieniu ościeżnicy należy ją podbić ze wszystkich czterech stron drewnianymi kołkami o szerokości 5-7 cm, w punktach na tej samej wysokości z każdej strony, naprzeciw siebie. Kołki umieszcza się pomiędzy ścianą a framugą, ale tak, aby były równoległe do podłogi, w obu górnych narożnikach, a następnie w 3/3 wysokości i tuż nad progiem. Te drewniane kołki muszą być dobrze wbite i mocno trzymać ościeżnicę na miejscu, aby się nie przesunęła, aż do zakończenia montażu. 

    Kąty proste osi poziomej i pionowej sprawdza się za pomocą poziomicy. Ościeżnicę należy wypoziomować we wszystkich trzech osiach, można do tego celu użyć lasera, lub innego urządzenia pomiarowego, czy też zwykłego pionu, a po wypoziomowaniu i zabezpieczeniu umieszcza się po jednym kołku z obu stron. 

    4. Ustawienie skrzydła drzwi wejściowych

    Potem następuje montaż skrzydła drzwi, ale wcześniej w połowie wysokości ościeżnicy wciska się metalową przekładkę teleskopową lub zwykłą listwę, która służy do kontroli otwarcia/zamknięcia skrzydła, ponieważ skrzydło musi płynnie przejść obok tej listwy. Sprawdzane jest także to, jak skrzydło opiera się na framudze i czy kąty są odpowiednie we wszystkich kierunkach. W razie potrzeby, jeśli zauważysz jakiekolwiek odchylenie, zmień położenie ramy. 

    5. Umieszczenie przekładek

    Wszystkie drewniane kołki muszą być zamontowane tak mocno, jak to możliwe, ponieważ nie powinny się przesuwać. Prawidłowe położenie framugi można również obrysować na ścianie. Następnie skrzydło drzwiowe wyjmuje się z ościeża lub po prostu otwiera, tak aby ustawione było pod kątem prostym do ościeża i dodatkowo mocuje się je podkładkami, aby zapobiec wyginaniu się podczas wiercenia. 

    6. Zakotwienie ościeżnicy drzwi wejściowych

    W ościeżnicy zostały już przygotowane otwory do montażu, czyli zakotwienia w ścianie. Najpierw wyjmujemy zaślepkę z uchwytu centralnego, znajdującego się na wysokości klamki, a następnie w ramie i ścianie wiercimy otwór o średnicy 6 mm. Głębokość otworu w ścianie powinna wynosić co najmniej 5 cm. Następnie wkręca się w nią śrubę kotwową o średnicy 7,5 mm. Potem ponownie zakłada się uchwyt środkowy i również przykręca, przy czym należy sprawdzić odległość pomiędzy bokami, która musi pozostać jednakowa na całej wysokości ościeżnicy. 

    Podczas wiercenia należy oczywiście uważać, aby nie uszkodzić ościeżnicy, ponieważ uszkodzenia nie da się naprawić. Zwróć także uwagę na tę samą średnicę wiertła i śruby. 
    wstawianie-drzwi-wejsciowych.jpg
    Po zakończeniu kotwienia należy dokładnie sprawdzić poziomicą wszystkie osie i kąty proste, gdyż tylko w ten sposób skrzydło drzwi będzie mogło poruszać się bez zakleszczania

    Tę samą procedurę powtarzamy w miejscu uchwytu górnego i dolnego oraz na wysokości zawiasu górnego i dolnego, po obu stronach framugi. W zależności od rodzaju drzwi i producenta łącznie może być 4-6 otworów, tj. wkrętów służących do zakotwienia drzwi w otworze w ścianie. Dla każdego z otworów istnieje zaślepka, dzięki czemu po zakończeniu montażu wkręty są zamaskowane i niewidoczne. 

    7. Uszczelnienie w trzech poziomach zgodnie ze standardem RAL

    Szczelina pomiędzy konstrukcją a ościeżnicą jest trwale zamknięta w trzech poziomach. Warstwa zewnętrzna jest wodoodporna i paroprzepuszczalna oraz zapewnia odpowiednią ochronę przed wiatrem. Pianka PU w ​​środku zapewnia izolację cieplną i akustyczną, a od wewnątrz zainstalowana jest paroizolacja i bariera termiczna. Szczelinę pomiędzy ścianą a ościeżnicą należy równomiernie wypełnić pianką PU. Podczas napełniania należy pamiętać, że pianka poliuretanowa szybko się rozszerza, dlatego nie wyciskaj jej zbyt dużo. Ważne jest, aby po napełnieniu ościeżnicę, nadproże i próg pozostawić zakleszczonym i podpartym na co najmniej 6 godzin (lub zgodnie z instrukcją producenta) po napełnieniu, aby pianka w szczelinie mogła całkowicie stężeć.

    drzwi-wejsciowe-uszczelnianie.jpg
    Po zakończeniu montażu ościeżnicy zostaje ona uszczelniona pianką pur

     

    8. Końcowe prace murarskie

    Po wystarczającym stwardnieniu pianki poliuretanowej należy usunąć poprzeczną listwę, wsporniki i kołki. Następnie, w razie potrzeby, nadmiar pianki odcina się skalpelem na całej długości krawędzi. Przed przystąpieniem do prac murarskich i zamontowaniem listew ozdobnych, należy jeszcze raz sprawdzić dopasowanie i zamknięcie skrzydła drzwiowego. Taśmę lub folię ochronną usuwa się z całej framugi dopiero po zakończeniu obróbki ściany wokół drzwi, czyli po tynkowaniu i malowaniu, jeśli zaszła taka potrzeba. 

    9. Ostateczna regulacja skrzydła drzwi i montaż klamki

    Ostateczne dopasowanie skrzydła drzwi do wbudowanej ościeżnicy i ościeża należy wykonać bardzo precyzyjnie. Ostateczna regulacja otwierania i zamykania skrzydła drzwi odbywa się poprzez dokręcenie lub odkręcenie śrub znajdujących się na 3D regulowanych wspornikach (zawiasach). Próg metalowy nie może być obciążany do czasu zamontowania go w wykończonej posadzce. Dobre uszczelnienie i otwarcie drzwi wejściowych zależy od fachowej kontroli i regulacji skrzydła drzwiowego. 

    Regulując gwint i położenie całego skrzydła drzwi wejściowych należy zwrócić uwagę na przewidywaną szczelinę pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą – powinna ona wynosić 4-5 mm. 

    Przy montażu klamki i zamka należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją producenta, gdyż nieprawidłowy montaż może spowodować uszkodzenie mechanizmu zamykającego. 

    10. Koszt montażu drzwi wejściowych

    Ile kosztuje montaż drzwi wejściowych? Cena montażu i demontażu drzwi wejściowych uzależniona jest od producenta, oferty, a przede wszystkim od materiału i wymiarów drzwi wejściowych. Cena demontażu drzwi wejściowych waha się w granicach 200 do 300 zł, a cena montażu drzwi wejściowych jest nieco wyższa. Za montaż drzwi wejściowych zapłacisz od 500 do 800 zł.

    Aby uzyskać więcej informacji na temat montażu i cen, skontaktuj się z usługodawcami na naszej stronie internetowej. 

    Fachowy artykuł 31
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Montaż drzwi?

    Mamy nawet 1554 wykonawców prac dla obszaru Montaż drzwi:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1554 wykonawców prac dla obszaru Montaż drzwi
    9.4
    0

    PBS PAWEŁ STARZYŃSKI TOMASZ MATLAK S C


    9.8
    0

    EASY OPEN DANIEL ABRAMOWSKI


    9.2
    0

    MONTER MICHAŁ PNIEWSKI


    9.6
    0

    P H U VIDOMONT S C Z SIWIEC M SIWIEC


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone