Spis treści:
1. Przyłącze hydrauliczne zgodnie z przeznaczeniem
W zależności od przeznaczenia wyróżnia się dwa rodzaje przyłączy wodnych:
- Stałe przyłącza zapewniające stały dopływ wody dla gospodarstw domowych, przemysłu i użytku publicznego (podlewanie terenów parkowych, czyszczenie dróg) oraz
- Przyłącza tymczasowe przeznaczone na tymczasowe potrzeby zaopatrzenia w wodę - jarmarki, lokalne wydarzenia kulturalne, przyłącza na budowie w trakcie budowy i tym podobne.
2. Podstawowe warunki i procedury podłączenia do sieci wodociągowej
2.1. Podłączenie do źródła wody
Po uzyskaniu zgody na przyłączenie składany jest wniosek o przyłączenie do publicznej sieci wodociągowej. Następnie na podstawie wydanego wniosku pracownik przedsiębiorstwa komunalnego dokonuje oględzin terenu i rejestruje wszelkie informacje o lokalizacji, a na koniec składa ofertę przyłączenia do sieci wodociągowej. Użytkownik i oferent zawierają umowę o przyłączenie, dostawę, odbiór i płatność za wodę.
2.2. Połączenie z/nad cudzą własnością
Jeżeli przyłącze wodociągowe przebiega przez teren niebędący własnością użytkownika, musi on uzyskać zgodę właściciela gruntu sąsiedniego na budowę i konserwację przyłącza wodociągowego. Wszelkie dane i wnioski wpisywane są do księgi wieczystej. Przyłączenie do publicznej sieci wodociągowej możliwe jest po spełnieniu wszystkich warunków wynikających z wydanych zgód i innej niezbędnej dokumentacji.
Przyłączany obiekt musi posiadać odpowiedni system odprowadzania ścieków i wód opadowych, zgodnie z przepisami prawa.
3. Wykonanie przyłącza wody
3.1. Elementy składowe sieci wodociągowej
Czym właściwie jest przyłącze wodne? Są to rury łączące sieć pierwotną i wtórną oraz wodomierz do obliczania zużycia. Tutaj znajdują się również dodatkowe elementy, takie jak zawór przyłączeniowy, studnie podziemne i naziemne oraz inne wbudowane części w samej studni. Połączenie jest prowadzone do głównej, liniowej publicznej sieci wodociągowej, pod kątem prostym w stosunku do ściany obiektu od ulicy, pod określonym kątem w stosunku do wodomierza.
3.2. Wykop do podłączenia wodociągu
Warunkiem podłączenia do wodociągu jest ukończony system odprowadzania ścieków i deszczówki z obiektu. Wykop budowlany ma głębokość około 120 cm, ponieważ wszystkie głębsze wykopy muszą być wykonane w taki sposób, aby zapobiec zawaleniu się bocznych warstw ziemi. Do tego celu wykorzystuje się ściany montażowe lub kształtuje się zbocza zgodnie z wewnętrznym tarciem ziemi. Konieczne jest zapewnienie przestrzeni o szerokości 100 cm w górnej krawędzi wykopu.
Wykop pod rurę musi mieć szerokość 40 cm i głębokość co najmniej 120 cm, przy czym dno wykopu należy wypełnić warstwą grubszego piasku o granulacji 0-4 mm i na grubość około 10 cm. Jest to tzw. warstwa buforowa, którą wyrównuje się i zagęszcza.
3.3. Układanie rur wodociągowych
Rurociąg należy ułożyć w linii prostej, dlatego należy zapewnić jakąkolwiek zmianę nachylenia terenu, poziomego lub pionowego należy zabezpieczyć przez tzw. pęknięcie wykonane w promieniu co najmniej 1 m. W przypadku połączenia standardowego otwory w ścianach i fundamentach muszą mieć minimalną średnicę 10 cm. Po zakończeniu prac montażowych i próbie ciśnieniowej rurociąg zasypuje się warstwą piasku o grubości 40 cm.
4. Cena przyłącza wodociągowego
Ceny za podłączenie do sieci wodociągowej i związane z tym opłaty różnią się w zależności od gminy, w której mieszkasz i charakterystyki Twojego przyłącza. Pamiętaj, że wykonawcą przyłącza jest przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, a Ty zajmujesz się doprowadzeniem rur do przyłącza. Koszt wykonania przyłącza wody dla domu jednorodzinnego wraz z dostawą pokryw żeliwnych, wykopem szybu wodomierzowego z dwoma punktami pomiarowymi, wykonaniem zaworów śrubowych oraz innymi pracami, w tym w razie potrzeby cięciem asfaltu i ponowne asfaltowanie. Cena obejmuje nadzór komunalny i podatki, które mogą wynieść od 4000 do 6000 zł.
Jeśli zaistnieje potrzeba zainstalowania lub naprawy przyłącza lub rury wodociągowej, zalecamy, by zrobił to hydraulik. Możesz zwrócić się do nas o pomoc wysyłając zapytanie, a firmy i rzemieślnicy, z którymi współpracujemy, wkrótce prześlą Ci swoje oferty.