Dla obszaru

    Izolacja termiczna przestrzeni poddasza od zewnątrz i od wewnątrz

    Problem ze starszymi budynkami polega na tym, że ich strychy lub poddasza najczęściej nie są w ogóle ocieplone lub nie są odpowiednio izolowane, przez co budynki tracą dużo energii. Niezależnie od tego, czy po poddaszu można chodzić, czy nie, należy je odpowiednio zaizolować i uszczelnić. Można je izolować od zewnątrz lub od wewnątrz, a oba sposoby montażu izolacji mają swoje zalety i wady. 
    Fachowy artykuł 31
    Izolacja termiczna przestrzeni poddasza.JPG
    Mamy nawet 739 wykonawców prac dla obszaru Ocieplanie poddasza:

     

    1. Izolacja przestrzeni poddaszy

    W przypadku, gdy jest to strych lub poddasze po którym częściowo można chodzić a częściowo nie, zaleca się zaizolowanie płyty sufitowej izolacją o określonej grubości, która będzie wystarczająca, jako zabezpieczenie. Można zastosować m.in. wełnę kamienną lub szklaną o grubości od 20 do 30 cm, aby uzyskać pożądany współczynnik przenikania ciepła, który powinien mieścić się w przedziale ƛ=0,032 – 0,038 W/m2K. Można użyć płyt z wełny kamiennej lub szklanej, a także filcu z wełny szklanej. Niezależnie od tego na jaki rodzaj izolacji się zdecydujemy, należy ją zawsze montować w dwóch warstwach, przy czym górna warstwa przesuwa się w lewo lub w prawo o połowę długości płyty, tak aby płyty zachodziły na siebie.

    2. Rodzaje izolacji i sposoby montażu

    Jeśli jest to strych lub poddasze, po którym częściowo można chodzić, wybierz bardziej zwarte płyty z wełny kamiennej lub wełny szklanej, a właściwie płyty o większej gęstości, z przynajmniej wierzchnią warstwą bardziej zagęszczoną. Na przykład płyty o ciężarze właściwym od 50 do 80 kg/m3 są bardziej odpowiednie do części, po których nie można chodzić, podczas gdy do części, po których można chodzić, należy zastosować jeszcze gęstsze i bardziej zwarte płyty z wełny skalnej o masie od 80 do 120 kg/m3. W przypadku zastosowania bardziej kompaktowych płyt, bezpośrednio na nich można umieścić płytę OSB lub płytę wiórową, jeśli chodzi o część, po której można chodzić. Jeżeli w tym samym przypadku zdecydujemy się na mniej zwartą izolację, pod płytami należy zamontować podkonstrukcję z listew.

    izolacja-poddzasza-na-zewnątrz.jpg
    Izolacja poddasza od zewnątrz nie wymaga rozbiórki ostatnich warstw stropu, dzięki czemu podczas prac można pozostać w domu.

     

    3. Warstwy dachowe

    Aby uzyskać lepszy obraz tego jak i gdzie dokładnie jest montowana izolacja, oto przykład składu, tj. konstrukcji i budowy dachu dwuspadowego wentylowanego. Warstwy dachu układamy od wewnątrz na zewnątrz w następujący sposób: 

    • pokrycie sufitowe (drewniane lub gipsowo-kartonowe),
    • kanał na instalacje,
    • paroizolacja lub membrana umożliwiająca przenikanie pary wodnej od wewnątrz na zewnątrz,
    • izolacja termiczna, która może być umieszczona pod, pomiędzy i nad krokwiami,
    • paroprzepuszczalna folia wtórna,
    • listwy, na których położona jest więźba, a pomiędzy nimi znajduje się warstwa wentylacyjna zapewniająca wentylację konstrukcji. 

    4. Ocieplenie przestrzeni poddasza od zewnątrz

    Ocieplanie poddasza lub strychu od zewnątrz wykonuje się specjalnie do tego przeznaczonym materiałem termoizolacyjnym, zwłaszcza termo-płytami. Jest to bardzo dobra i skuteczna izolacja cieplna, akustyczna i przeciwpożarowa, która nieznacznie zwiększa powierzchnię użytkową poddasza i spełnia rygorystyczne wymagania przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków. Główną zaletą tej metody ocieplenia strychu lub poddasza jest fakt, że ten sposób wykonania nie wymaga rozbierania gotowych płyt stropowych od wewnątrz. Jeśli jest to poddasze mieszkalne, można na nim przebywać przez cały czas remontu dachu. 

    Dodatkową zaletą takiego systemu ocieplenia jest możliwość zwiększenia grubości istniejącej warstwy termoizolacji, co przyczynia się do lepszej efektywności energetycznej budynku i niższych kosztów klimatyzacji, nie wpływając jednocześnie na wysokość przestrzeni wewnętrznej. 
    zewnetrzne-ocieplenie-dachu.jpg
    Na termoizolację od strony zewnętrznej należy położyć folię paroprzepuszczalną, a następnie dach wtórny

    5. Izolacja termiczna pomieszczeń poddaszy od zewnątrz - wykonanie

    5.1. Demontaż pokrycia dachowego

    Aby zamontować termoizolację od zewnątrz, należy najpierw zdjąć pokrycie dachowe i znajdujące się bezpośrednio pod nim pozostałe warstwy dachu. Docieplenie strychu lub poddasza od strony zewnętrznej najlepiej jest zatem wykonać wtedy, gdy przeprowadzany jest kompleksowy remont dachu lub wymiana dachówki. 

    5.2. Montaż płyt izolacyjnych

    Płyty izolacyjne układane są na krokwie, aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych i zapewnić doskonałą ochronę termiczną i przeciwpożarową. Płyty tego typu są paroprzepuszczalne i zapewniają najlepszy możliwy skład fizyczny konstrukcji budynku, a także zapobiegają zawilgoceniu konstrukcji elementów dachu. 

    5.3. Montaż dachu wtórnego

    Po termo-płytach kładzie się dach wtórny, a właściwie przebiegającą nad nim folię paroprzepuszczalną. Folia musi charakteryzować się dużą wytrzymałością, paroprzepuszczalnością i wodoodpornością. 

    5.4. Montaż (nowego) pokrycia dachowego

    Po wykonaniu tej czynności następuje ostateczny montaż pokrycia dachowego. Jeśli chodzi tylko o remont lub naprawę izolacji termicznej, zwracamy stare dachówki, a w przypadku przeprowadzenia generalnego remontu kładzie się także nowe pokrycie dachowe.

    wewnetrzna-izolacja-termiczna-dachu.jpg
    Izolacja termiczna od wewnętrznej strony konstrukcji dachu

     

    6. Ocieplenie przestrzeni poddaszy od wewnątrz

    6.1. Izolacja od wewnątrz jest często mniej korzystna

    Chociaż najbardziej zaleca się izolowanie przestrzeni poddasza od zewnątrz, w niektórych przypadkach można ją również wykonać od wewnątrz. W tym przypadku jeszcze większe znaczenie ma materiał i rodzaj izolacji termicznej oraz prawidłowa kolejność warstw. Bardzo ważne jest również, aby warstwy te były trwale połączone, a właściwie w bliskim kontakcie ze sobą. Kolejność układania warstw jest taka sama jak przy pracy od zewnątrz

    6.2. Wady i zalety ocieplania poddaszy od wewnątrz

    Izolacja strychu lub poddasza od wewnątrz jest mniej korzystna, jeśli jest to poddasze mieszkalne, ponieważ nikt nie chce zmniejszać wysokości, która często jest minimalna, ani ogólnie objętości. Jeśli problemem jest wysokość sufitu, należy zdecydować się na materiał, który pomimo tego, że jest cieńszy, to zapewnia skuteczną ochronę termiczną. Jeśli wysokość stropu na to pozwala, można zastosować grubszą warstwę wełny kamiennej lub szklanej, dzięki czemu łatwiej spełnimy warunki wymagane przepisami o efektywnej ochronie energetycznej, a na pewno zapobiegniemy tworzeniu się mostków termicznych. Montaż ocieplenia przestrzeni poddasza od wewnątrz może stanowić problem, jeżeli jest to poddasze mieszkalne, gdyż w okresie budowy nie można na nim przebywać. 

    Niezależnie od tego, jaki rodzaj izolacji termicznej zostanie wybrany, należy ją zabezpieczyć paroizolacją, a wszystkie złącza należy uszczelnić specjalną taśmą klejącą. 

    Z drugiej strony zaletą ocieplenia poddasza od wewnątrz może być to, że nie trzeba zdejmować pokrycia z dachu. Jeśli pokrycie dachowe ma zaledwie kilka lat i doskonale spełnia swoje zadanie, nie należy go ruszać, gdyż jakakolwiek ingerencja wiąże się z ryzykiem uszkodzenia poszczególnych dachówek lub dolnych warstw dachu nad ociepleniem. 

    7. W obu przypadkach konieczna jest ochrona przed wiatrem i parą

    Niezależnie od sposobu montażu termoizolacji, nad termoizolacją i przed ponownym pokryciem dachu należy ułożyć membranę wiatroszczelną oraz folię paroprzepuszczalną. Jest to szczególnie ważne, jeśli jest to poddasze bez przegród lub poddasze, na którym jest zwiększony przepływ powietrza. Jako barierę można zastosować również paroprzepuszczalne deski drewniane, ale tylko w przypadku istnienia twardszej izolacji i drewnianego dachu. 

    Fachowy artykuł 31
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Ocieplanie poddasza?

    Mamy nawet 739 wykonawców prac dla obszaru Ocieplanie poddasza:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 739 wykonawców prac dla obszaru Ocieplanie poddasza
    9.4
    0

    BAU MAR MARCIN KSIĄŻCZAK


    9.3
    0

    Piotr Mglej Prestige


    9.6
    0

    FIRMA REMONTOWO BUDOWLANA ARTE ESTILO ROBERT BAĆ


    9.1
    0

    SOB-MAR Sebastian Siemkowicz


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone