Dla obszaru
    Układanie kamienia jest procesem wymagającym, który najlepiej zlecić fachowcom. Proces układania kamienia składa się z szeregu etapów, które przed realizacją wymagają dokładnego rozważenia i sprawdzenia wszystkich cech, wymiarów i parametrów terenu. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zadaniu i kosztom z nim związanym. 
    Fachowy artykuł 46
    ukladanie kamienia wykonanie cena
    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton:

     

    1. Przygotowanie do ułożenia kamienia

    1.1. Wykop i przygotowanie podłoża nośnego

    Jeśli chodzi o układanie nawierzchni zewnętrznej, zaczyna się od wykopu i odpowiedniego przygotowania podłoża, tzw. bufora. Istotna jest tu głębokość wykopu, która nie może być głębsza niż około 25 cm, gdyż ważne jest, aby cała powierzchnia pozostała zwarta. Dno wykopu należy odpowiednio zagęścić, czyli zagęścić i wykonać w odpowiedniej płaszczyźnie. Ważne jest również, aby dno wykopu miało odpowiedni spadek wynoszący 2%, aby woda mogła swobodnie odpływać. Należy również przewidzieć wystarczającą liczbę elementów odwadniających, takich jak kanały, rowki, studzienki itp.. 

    1.2. Dobór odpowiedniego kamienia do sposobu wykonania

    Wybór odpowiedniego kamienia jest również ważny dla udanego ułożenia. Kamień jako materiał do tego celu musi być twardy i nie może się kruszyć, rozpadać, łuszczyć, złuszczać ani na inny sposób rozwarstwiać. Należy także zwrócić uwagę na to, aby kamienne płyty miały jednolitą grubość, przy czym sama grubość kamienia musi być dostosowana do konkretnego zastosowania i przewidywanych obciążeń (nie można używać tego samego rodzaju kamienia do dekoracyjnego wykończenia ścian lub do powierzchni przeznaczonych do chodzenia i jazdy). Wybrany kamień powinien również być odporny na mróz.

    pokrywanie-kamieniem-naturalnym.jpg
    Układanie kamienia naturalnego na podłożu betonowym wymaga odpowiedniego nachylenia w celu drenażu i dylatacji przed pękaniem

     

    2. Układanie kamienia

    2.1. Układanie kamienia na betonie 

    Tuż przed rozpoczęciem układania należy upewnić się, że kamień jest czysty i suchy. Jeżeli okładzinę ściany lub powierzchni chodnikowej rozpoczynamy na odpowiedniej nachylonej płycie żelbetowej, do montażu można zastosować grubą warstwę kleju. Jeżeli płyta nie została jeszcze ułożona, kamień układa się na świeżo wylanym betonie, zbrojonym siatką wzmacniającą Q. Po bokach wykopu umieszcza się szalunek, który zapobiega rozsypywaniu się betonu i jednocześnie umożliwia bezpośrednie ułożenie kamienia, od krawędzi do krawędzi planowanej powierzchni. 

    Podczas układania należy także zadbać o to, aby wypełnienie betonem lub klejem od spodniej strony kamienia było pozbawione szczelin, a pozostawione spoiny miały jednakową szerokość.

    2.2. Precyzyjne ułożenie kamienia

    Podczas układania kamienia należy zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie i wyrównanie, w przeciwnym razie brukowana powierzchnia będzie nierówna i krzywa. Stosując przekładki uzyskujemy równe odległości pomiędzy kamieniami i prawidłowo wykonany wzór (jeśli taki występuje). Aby uzyskać estetyczny wygląd, należy również wziąć pod uwagę kierunki naturalnych tekstur i kolorów kamienia. 

    2.3. Dylatacje

    Pomiędzy kamieniami należy zachować odpowiedni odstęp, tzw. dylatację, aby umożliwić naturalne rozszerzanie się i kurczenie kamienia pod wpływem warunków klimatycznych oraz zapobiegać pękaniu lub wypaczeniu. Ponieważ nawierzchnie zewnętrzne narażone są na duże wahania temperatury, szczeliny dylatacyjne muszą być szersze i gęstsze. Prawidłowy rozmiar tych spoin zależy od rodzaju i wielkości kamienia oraz użytego spoiwa.  

    2.4. Fugowanie kamienia

    Spoiny, które należy pozostawić pomiędzy kamieniami, ze względu na naturalne procesy kurczenia się i rozszerzania materiału pod wpływem czynników atmosferycznych, powinny mieć szerokość 1-3 cm. Do spoinowania można stosować różne materiały, mieszaniny lub spoiwa. Jedną z najczęściej stosowanych jest mieszanina piasku kwarcowego (najdrobniejszego proszku), cementu i wody, do której dodaje się specjalny dodatek zapewniający lepszą przyczepność i elastyczność. Przed fugowaniem ważne jest dokładne oczyszczenie wszystkich spoin, tak aby miały odpowiednią głębokość i były całkowicie suche. W przypadku układania nawierzchni na zewnątrz najbardziej odpowiednim czasem na prace jest umiarkowana temperatura. Ważne jest, aby złącza były wypełnione po brzegi. 

    Czyszczenie rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy spoiny stwardnieją na tyle, że materiału nie da się z nich wypłukać.
    układanje-kamienia.jpg
    Układanie nawierzchni odbywa się na różne sposoby, nawet w połączeniu z zieloną fugą, aby podwórko wyglądało jak najbardziej naturalnie.

    3. Konserwacja i czyszczenie ułożonego kamienia

    Po wykonaniu wszystkich prac brukarskich, czyszczenie i konserwacja są również ważne dla trwałości kamienia, a dobrą rzeczą jest to, że nie są one wcale wymagające. Po montażu i spoinowaniu resztki masy cementowej pozostaną gdzieniegdzie na powierzchniach, ale z biegiem czasu same się zmyją, w rzeczywistości zostaną wypłukane przez wodę deszczową lub usunięte przez tarcie mechaniczne. Ułożony kamień najlepiej czyścić miotłą lub strumieniem wody. 

    Kiedy na powierzchni kamieni lub wokół nich pojawią się pozostałości glonów, mchów i brudu, usuniesz je albo strumieniem wody pod ciśnieniem, albo specjalnymi środkami czyszczącymi. 

    4. Kiedy brukuje się kamieniem zewnętrzne powierzchnie?

    Do układania kamienia na zewnętrznych powierzchniach odpowiedni okres to czas, gdy temperatury są umiarkowane, czyli wiosną i jesienią. Zimą, ze względu na mróz, częste opady i niskie temperatury, prace na zewnątrz nie są zalecane. Latem natomiast można pracować w okresach o łagodniejszych temperaturach, ponieważ ekstremalnie wysokie temperatury wpływają na schnięcie kleju i przesuwanie sie ułożonego kamienia. 

    5. Ceny układania kamienia

    Fachowcy pobierają bardzo różne opłaty za swoją pracę w zależności od materiału, podłoża, projektu i pożądanego wyglądu. Układanie płytek jest bardzo zróżnicowane - za standardowe wymiary i materiały jest jedna cena, za niestandardowe lub mozaiki i podobne wzory inna. I tak np. za kładzenie kostki granitowej płaci się zwykle około 100 zł/m2, za nawierzchnie betonowe od 50 do 100 zł/m2, a za płyty Behaton około 350 zł/m2.

    brukowanie.jpg
    Fizycznie i czasochłonnie wymagajace sposoby układania nawierzchni są z pewnością droższe

     

    Fachowy artykuł 46
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kładzenie kostki, behaton?

    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1190 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie kostki, behaton
    9.6
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO HANDLOWO USŁUGOWE SZARAFIN TOMASZ SZARAFIN


    9.5
    0

    JÓZEF ŁUCZYC USŁUGI BRUKARSKO KAMIENIARSKIE BRUKO


    9.7
    0

    MARIUSZ PELCER PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE FAST BRUK


    9.6
    0

    FIRMA TRANSPORTOWO USŁUGOWA MIROSŁAW PRZESMYCKI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone