Dla obszaru

    Ogrzewanie podłogowe: termostat do ogrzewania podłogowego

    Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybierane jako podstawowa metoda ogrzewania w nowych budynkach, ponieważ w porównaniu z konwencjonalnymi typami ogrzewania zapewnia oszczędność energii, a także przyjemniejsze i zdrowsze środowisko życia. Historia tego typu ogrzewania sięga czasów rzymskich – już wtedy przez ściany i podłogi przepuszczano gliniane rury (hypocaustum), które doprowadzały ciepłe powietrze, które wykorzystywano do ogrzewania łaźni termalnych. Ogrzewanie podłogowe działa poprzez wypromieniowanie ciepła z ogrzewanej podłogi (podobnie jak promieniowanie podczerwone). Powierzchnia grzewcza jest w tym wypadku możliwie największa, ponieważ obejmuje całą podłogę lub ścianę, a nie tylko jeden element grzejny; dlatego temperatura jest niższa - najwyżej około 30°C. Dlatego ciepło z podłogi przedostaje się do przestrzeni w postaci promieniowania (około 80% energii jest wykorzystywane, a tylko około 25% przez grzejniki), co pozwala na niemal idealne ogrzewanie pomieszczeń, równomierne i trwałe. Oszczędność energii przy tego rodzaju ogrzewaniu sięga nawet 15% w porównaniu z kosztami ogrzewania konwencjonalnego, a wszystko dzięki niskotemperaturowemu ogrzewaniu podłogowemu i promieniowaniu cieplnemu. W tak ogrzewanych pomieszczeniach temperatura jest o stopień lub dwa niższa, ale za to znacznie przyjemniej się w niej przebywa, bo jest zrównoważona, stabilna i stała. 
    Fachowy artykuł 94
    ogrzewanie podlogowe
    Mamy nawet 1197 wykonawców prac dla obszaru Ogrzewanie podłogowe:

     

    1. Kiedy zalecane jest ogrzewanie podłogowe?

    Ponieważ ten rodzaj ogrzewania jest bezpieczniejszy od klasycznego, jest o wiele przyjemniejszy i zdrowszy dla środowiska mieszkalnego, prawie zawsze jest on instalowany w każdym nowym budynku z odpowiednią izolacją termiczną. Szczególnie polecany do domów niskoenergetycznych. Ponieważ rury są ukryte w podłodze, często stosuje się je w budynkach reprezentacyjnych i salonach.

    2. Jaka jest różnica pomiędzy ogrzewaniem podłogowym a ogrzewaniem grzejnikowym?

    Przy klasycznym ogrzewaniu grzejnikami najbardziej nagrzewają się same grzejniki oraz najbliższe im otoczenie, a ciepłe powietrze, jako lżejsze, unosi się pod sufitem. W praktyce oznacza to, że do pomieszczenia należy stale wprowadzać więcej ciepła, które ponownie trafia na sufit. Ponadto ogrzewanie grzejnikowe charakteryzuje się wysoką temperaturą, ponieważ woda podgrzewa się do około 80°C, co stale zużywa dużo energii. Dla porównania, ogrzewanie podłogowe to system niskotemperaturowy, który zużywa znacznie mniej energii, a ciepło z podłogi, która jest stosunkowo dużą powierzchnią, powoli rozprzestrzenia się po przestrzeni i krąży, ogrzewając wszystko równomiernie. 

    3. Zalety ogrzewania podłogowego

    3.1. Szybki montaż i słabsze urządzenia

    Instalacja ogrzewania podłogowego jest szybka i tańsza. Ze względu na coraz droższe surowce na rynku, grzejniki również stają się coraz droższe. W przypadku ogrzewania podłogowego gorąca woda przepływa przez rury z tworzywa sztucznego, które są bardzo wytrzymałe i trwałe. Ten system wymaga mniejszej mocy początkowej urządzenia. Ponieważ praktycznie cała podłoga jest elementem grzejnym, system może być niskotemperaturowy. 

    3.2. Ogrzewanie podłogowe jest nawet o 15% tańsze

    Podłoga stanowi największe ciało grzejne i podczas jej ogrzewania temperatura pozostaje niższa, co oznacza mniejsze zużycie energii. Ponieważ ciepło podłogi promieniuje, równomiernie rozprzestrzenia się w przestrzeni, ogrzewając wszystko równomiernie, dzięki czemu osiąga się idealny klimat w pomieszczeniu przy mniejszym zużyciu energii. 

    3.3. Odpowiednia wilgotność w domu

    Ponieważ generuje się mniej ciepła, ono także krąży w pomieszczeniu w mniejszym stopniu i nie wysusza powietrza, co ma korzystny wpływ na drogi oddechowe i skórę. Dodatkowo, ponieważ ogrzane powietrze porusza się wolniej, również mniej kurzu krąży w pomieszczeniu. 

    3.4. Ogrzewanie podłogowe - lepsze wykorzystanie przestrzeni

    Ogrzewanie podłogowe pozwala na lepsze wykorzystanie powierzchni użytkowej, ponieważ nie ma potrzeby stosowania dodatkowych grzejników. 

    3.5. Szybszy zwrot początkowej inwestycji

    Inwestycja w ogrzewanie podłogowe jest wyższa w porównaniu do ogrzewania grzejnikowego, ale zwraca się szybciej - w ciągu 6-8 lat. Nie należy również ignorować innych korzyści, które oferuje ogrzewanie podłogowe - niższe miesięczne opłaty za energię nawet o 15%, lepsza efektywność energetyczna, zdrowszy mikroklimat, itp.

    Jeśli zdecydujesz się na instalację ogrzewania podłogowego, na naszej stronie znajdziesz firmy i fachowców, z którymi współpracujemy i którzy w odpowiedzi na Twoje zapytanie szybko przedstawią swoje oferty.

    Ogrzewanie podłogowe, instalacja
    Instalacja ogrzewania podłogowego nie jest skomplikowana, a jest pod każdym względem bardzo opłacalna

    4. Jak montować rury?

    Instalacja rur zależy od charakterystyki pomieszczeń. Najlepszy wybór projektant podejmuje po dokonaniu obliczeń mocy i wymiarów instalacji technicznych. W praktyce przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy przypada około 7 metrów rur. Ponadto, w pobliżu najzimniejszych ścian i w najruchliwszych miejscach podłogi rury montuje się gęściej. Wykorzystuje się najwyższej jakości rury z najdłuższymi gwarancjami wykonane z polietylenu sieciowanego (PEX). 

    5. Ogrzewanie podłogowe należy do systemów niskotemperaturowych

    Technologia ogrzewania podłogowego jest taka, że nie wymaga podgrzewania wody do wysokich temperatur. Składa się ona z niskotemperaturowych kotłów i zbiorników nadmiarowego ciepła, a możliwe jest również podłączenie do pompy ciepła lub systemu solarnego. 

    6. Regulacja ciepła w pomieszczeniu: termostat do ogrzewania podłogowego

    6.1. Co to jest termostat ogrzewania podłogowego?

    Termostat do ogrzewania podłogowego to kluczowe urządzenie, które umożliwia precyzyjną regulację temperatury w pomieszczeniu oraz zapewnia komfortowe i energooszczędne ogrzewanie podłogowe. Termostat do ogrzewania podłogowego służy do kontroli systemu ogrzewania i utrzymywania pożądanej temperatury powierzchni podłogowych. Jedną z podstawowych funkcji tego typu termostatu jest pomiar temperatury podłogi i regulacja pracy systemu w taki sposób, aby utrzymywać temperaturę w pożądanym zakresie. Za pomocą termostatu można ustawić pożądaną temperaturę i zaprogramować harmonogram pracy systemu, co pozwala osiągnąć większą efektywność i oszczędność energii. 

    Automatyczne urządzenia do regulacji ogrzewania podłogowego są niezbędne do najbardziej optymalnego dostarczania ciepła do pomieszczeń i utrzymywania idealnej temperatury w przestrzeniach mieszkaniowych, między 20° a 21°C. 

    6.2. Co oferują nowoczesne termostaty do ogrzewania podłogowego?

    Termostaty do podłogowego ogrzewania najnowszej generacji oferują liczne funkcje, w tym programowanie tygodniowego harmonogramu, zdalne sterowanie za pomocą inteligentnych urządzeń oraz możliwość regulacji temperatury w zależności od pory roku lub aktywności w pomieszczeniu. Dlatego termostat do podłogowego ogrzewania jest kluczowym elementem w realizacji wszystkich ustalonych parametrów tworzenia jak najbardziej przyjemnego klimatu w mieszkaniu i zmniejszenia kosztów ogrzewania. 

    7. Jak wybrać odpowiedni termostat do ogrzewania podłogowego? 

    Wybór odpowiedniego termostatu do podłogowego ogrzewania nie jest kwestią osobistego wyboru, lecz kompatybilności z systemem, który zostanie zainstalowany, oraz jego zdolności do precyzyjnej regulacji temperatury. Poprzez właściwe zainstalowanie i korzystanie z termostatu można osiągnąć bardziej równomierne ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniu, co przyczynia się do lepszego mikroklimatu. 

    8. Czy termostaty do ogrzewania podłogowego są bezpieczne?

    Niezawodny termostat do ogrzewania podłogowego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, ponieważ zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się powierzchni podłogi, co może spowodować uszkodzenie samej instalacji, ale także mieć negatywny wpływ na serce i naczynia krwionośne.

    Termostat do ogrzewania podłogowego
    Termostat jest ważnym elementem instalacji ogrzewania podłogowego, ponieważ reguluje wszystkie parametry

    9. Termostat zapewnia większą efektywność energetyczną 

    Ponad wszystkimi wymienionymi pozytywnymi cechami, termostat do podłogowego ogrzewania przyczynia się także do efektywności energetycznej, umożliwiając precyzyjną kontrolę zużycia energii, co korzystnie wpływa zarówno na środowisko, jak i oszczędności. Termostat automatycznie reguluje temperaturę w zależności od potrzeb, co zapewnia równomierne ogrzewanie pomieszczeń przez cały dzień, przy zachowaniu optymalnego poziomu zużycia energii do ogrzewania. 

    10. Czy ogrzewanie podłogowe powoduje żylaki?

    Ogrzewanie podłogowe nie może spowodować powstawania żylaków! Taki rodzaj ogrzewania jest odpowiedni dla dobrze izolowanych budynków. Maksymalna dopuszczalna temperatura podłogi wynosi 26-28°C, przy czym maksymalny przepływ wynosi 100 W/m2. Jeśli przy takich wartościach nie osiąga się odpowiedniego ogrzania pomieszczeń, ciepło dostarcza się za pomocą dodatkowych grzejników. W każdym przypadku, maksymalna dopuszczalna temperatura podłogi nie powinna być przekraczana, przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Jeśli cały system jest profesjonalnie i precyzyjnie zaprojektowany, zainstalowany i dostosowany do warunków budynku, to wszystkie zalety ogrzewania podłogowego szybko ujawniają się, w tym korzyści dla zdrowia osób przebywających w budynku. 

    Niezdrowe środowisko może powstać z powodu przegrzewania systemu, czyli słabej izolacji zewnętrznych ścian, co automatycznie zwiększa pracę urządzenia w celu utrzymania określonych parametrów, z powodu przesadnie dużej kotłowni oraz błędnego regulowania całego systemu rur. 

    11. Jaki rodzaj wykładzin podłogowych jest najlepszy? 

    Przy instalacji ogrzewania podłogowego zawsze nakłada się ostatnią warstwę, czyli  okładzinę podłogową. Ani sama podłoga, ani żadne z tych materiałów nie powinny być termoizolacyjne. Jeśli współczynnik przewodzenia ciepła materiału wynosi więcej niż 0,15 m2K/W, ciepło nie będzie mogło przenikać z podłogi do pomieszczenia i ogrzewać go do pożądanych wartości. W takim przypadku konieczne byłoby zwiększenie temperatury wody w rurach, co nie jest zalecane ani dla całego systemu, ani dla jego właściwości. Już na etapie projektowania należy wybrać odpowiednie materiały, nie tylko ze względu na przewodność cieplną, ale również na gęstość ułożenia rur, ich rodzaj oraz temperaturę wody. Najlepszymi materiałami są uważane materiały PCV, płytki ceramiczne, cienkowarstwowy parkiet i podobne okładziny podłogowe, natomiast najgorszymi są masywne parkiety. 

    Fachowy artykuł 94
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Ogrzewanie podłogowe?

    Mamy nawet 1197 wykonawców prac dla obszaru Ogrzewanie podłogowe:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1197 wykonawców prac dla obszaru Ogrzewanie podłogowe
    9.5
    0

    BART BUD BARTŁOMIEJ KULHAWY


    9.1
    0

    DZIARSKI INSTAL INSTALACJE ELEKTRYCZNE I SANITARNE MATEUSZ DZIARSKI


    9.6
    0

    ZAKŁAD ROBÓT INSTALACYJNYCH WODNIK J MAREK M KORBOLEWSKI M DUDEK SPÓŁKA JAWNA


    9.6
    0

    INSTALATOR GRUPA SBS SP Z O O


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone