Dla obszaru
    Kuchnia to jedno z pomieszczeń, któremu dotychczas nie poświęcano zbyt wiele uwagi. Ważna była tylko jego pierwotna funkcja. Jednak z biegiem czasu położenie, wymiary i rola kuchni uległy zmianie, a wraz z nią koncepcja. Kuchnia to dziś nie tylko miejsce przygotowywania i przechowywania żywności, ale także miejsce spotkań towarzyskich i spędzania wolnego czasu. Więcej na temat funkcji kuchni, jej umiejscowienia, rozmieszczenia elementów kuchennych, materiałów, kolorystyki i cen przeczytasz w tym tekście.
    Fachowy artykuł 29
    umeblowanie kuchni
    Mamy nawet 2483 wykonawców prac dla obszaru Kuchnie:

     

    1. Funkcja i wyposażenie kuchni

    Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, kuchnia zyskiwała coraz więcej i coraz bardziej nowoczesnych urządzeń, sprzętów i wyposażenia, a meble stawały się minimalistyczne i funkcjonalnie zaprojektowane. Niemniej jednak główna zmiana objawia się w układzie przestrzeni, tj. zmianie jej położenia i połączeniu z innymi pomieszczeniami, co również zmieniło stosunek do tej przestrzeni.

    1.1. Znaczenie i umiejscowienie kuchni w przeszłości

    Kuchnia była kiedyś mniejszą, wydzieloną przestrzenią przeznaczoną wyłącznie do przygotowywania posiłków. Jak to wyglądało w dawnych czasach, widać w projektach willi czy apartamentów bogaczy, w których kuchnia jest oddzielona od dużej jadalni i holu recepcyjnego, czyli salonu. Jednak w ciasnych mieszkaniach mieszczańskich i robotniczych kuchnia stanowiła jedność z jadalnią i salonem i tym samym wydawała się znacznie większa.

    1.2. Znaczenie i umiejscowienie kuchni dzisiaj

    W dzisiejszych czasach kuchnia służy nie tylko do przygotowywania i przechowywania żywności, ale także jako miejsce, w którym rodzina i przyjaciele gromadzą się wokół stołu. Pod względem wielkości wygląda absolutnie jaśniej i przestronniej. W niektórych przypadkach salon jest oddzielony od kuchni, a często w nowoczesnych mieszkaniach łączy się ją z jadalnią i salonem w jedną wspólną przestrzeń, którą nazywa się pokojem dziennym. Powodem zmiany i połączenia kuchni, jadalni i salonu w pokój dzienny są mniejsze mieszkania, gdzie oddzielna kuchnia i pokój dzienny wymagałyby większej powierzchni.

    Innym powodem jest nowoczesny sposób życia, który w dużej mierze polega na przebywaniu z dala od domu, więc kiedy ludzie są już w domu, odczuwają potrzebę spotkań towarzyskich, a właściwie wspólnego gotowania i spożywania posiłków. W ten sposób głównymi wytycznymi przy planowaniu nowoczesnej kuchni stały się spotkania towarzyskie i zabawa. 

    2. Układ elementów kuchennych

    2.1. Rząd szafek kuchennych wzdłuż ściany

    Za najprostszy układ uważa się jeden rząd elementów wzdłuż ściany. Do podstawowych elementów kuchni zalicza się lodówka, szafka lub wysoki regał, zlew, główna powierzchnia robocza, płyta grzewcza i dodatkowy blat. Taka zabudowa kuchenna jest bardzo praktyczna i użyteczna, pod warunkiem, że jest odpowiednio długa.

    Kuchnia w jednym rzędzie
    Kuchnia w rzędzie, a właściwie elementy ułożone wzdłuż jednej ściany, to eleganckie i proste rozwiązanie dla każdej przestrzeni

     

    2.2. Dwa rzędy elementów kuchni wzdłuż ścian

    Układ z dwoma przeciwległymi rzędami elementów stosowany jest głównie w długich i wąskich kuchniach, gdzie jeden długi rząd dzieli się na dwa przeciwległe, praktyczne i funkcjonalne; oznacza to, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki z jednej lub drugiej strony. W ten sposób poruszanie się po kuchni jest znacznie łatwiejsze. Jeśli rzędy są krótkie, zlew powinien znajdować się po jednej stronie, a kuchenka, po drugiej. Dzięki temu żaden z tych elementów nie będzie stał w kącie, a poza tym będzie między nimi wystarczająca powierzchnia do pracy. 

    2.3 Narożny układ kuchni

    Narożne ustawienie elementów kuchni jest często rozwiązaniem w nowoczesnym nowym budownictwie, ale niekoniecznie jest ono najwygodniejsze. Wadą tego typu kuchni jest właśnie element narożny, który jest mało praktyczny w porównaniu z głębokimi szufladami na naczynia. W przypadku otwartej przestrzeni i połączenia z salonem często pojawia się pytanie o umiejscowienie stołu jadalnego.

    2.4. Kuchnia z półwyspom

    Kuchnia z półwyspom jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna w porównaniu z układem narożnym elementów kuchennych. Zaletą jest uniknięcie narożnych szafek, a uzyskanie dodatkowej powierzchni roboczej i szuflad. Miejsce na stół jadalniany w takim przypadku jest bardziej odpowiednie, ponieważ może działać jako przedłużenie baru lub można pominąć stołki barowe i przesunąć stół do półwyspu. 

    2.5. Kuchnia z wyspą

    Kuchnie z wyspą są w pewnym sensie nowością w aranżacji, przeważnie znajdują się w nowoczesnych domach i mieszkaniach. W tego rodzaju kuchni wyspa składa się z blatu kuchennego i zlewozmywaka, a po drugiej stronie znajduje się szereg wysokich elementów z wbudowaną lodówką, piekarnikiem na wysokości i innymi urządzeniami gospodarstwa domowego. 

    Układ elementów w takich kuchniach jest bardzo funkcjonalny, otwarty i idealny do spotkań towarzyskich, ponieważ wokół wyspy jest wystarczająco dużo miejsca na wspólne gotowanie.

    3. Materiały i kolory do kuchni

    Oprócz rozmieszczenia elementów kuchni, z punktu widzenia połączenia przestrzeni kuchennej z resztą domu, bardzo istotne są także materiały i kolorystyka. Wyboru materiałów i kolorów należy dokonać odpowiednio wcześnie, już na etapie projektowania, aby stworzyć pełny obraz przyszłej przestrzeni kuchennej, harmonizując materiały, kształty, kolory i wzory z wykładzinami podłogowymi i ściennymi, parapetami i, co nie mniej ważne, drzwiami. Przestrzeń kuchenna powinna wyglądać kojąco, ale przestronnie i jasno.

    Kuchnia z wyspą
    Kuchnia z wyspą jest synonimem nowoczesnych domów, gdyż pomieszczenia łączą się ze sobą

     

    3.1. Fronty kuchenne

    Otwarte powierzchnie elementów kuchennych są zwykle w kolorze drewna lub innego koloru, często stosuje się szkło lub metal. Częstym wyborem są fronty drewniane, czy to w formie imitacji, czy też w formie forniru, a drewno lite jest rzadziej spotykane. Możliwości są ogromne, a projekt zależy wyłącznie od Twoich pragnień i potrzeb. Do powierzchni roboczych można używać kamienia, laminatu, drewna, stali nierdzewnej lub aluminium. Naturalne materiały do wyposażenia kuchennego obejmują naturalny kamień i klejone drewno. Powierzchnie robocze kuchenne mogą również być wykonane ze szkła lub z kombinacji różnych materiałów kompozytowych. 

    3.2. Powierzchnie robocze w kuchni

    Do powierzchni roboczych można użyć laminatu, kamienia, drewna lub stali nierdzewnej. Naturalny kamień i klejone drewno są naturalnymi materiałami do wyposażenia kuchennego. Blaty kuchenne mogą być również wykonane ze szkła, ceramiki lub z kombinacji innych materiałów kompozytowych. 

    3.3. Uchwyty i klamki w kuchni

    Podczas projektowania można wybrać różne kombinacje kolorów i różne wykończenia elementów kuchennych, chociaż obecne trendy nakazują powierzchnie w tym samym kolorze i materiale. Nie należy również lekceważyć uchwytów - mogą one rozciągać się na całą szerokość przedniej powierzchni i być ukryte lub mogą być klasyczne, krótkie i widoczne. W nowoczesnych kuchniach nie podkreśla się uchwytów, aby zachować wygląd prostoliniowej, minimalistycznej i zredukowanej formy; tak więc znajdziemy ukryte wpusty lub profile, które rozciągają się na całą szerokość elementów kuchennych i szuflad. 

    4. Krótkie zasłony na okna kuchenne

    4.1. Zasłony w kuchni zapewniają prywatność

    Kuchnia to miejsce, w którym spędza się dużo czasu i każdy chce zachować w niej odrobinę prywatności. Zasłony uniemożliwiają bezpośredni widok z zewnątrz, co jest szczególnie ważne, jeśli kuchnia wychodzi na ulicę lub na sąsiedni dom. 

    4.2. Kontrola oświetlenia

    Zasłony w kuchni pozwalają kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Okno można częściowo lub całkowicie zasłonić, gdy światła jest za dużo, lub odsłonić, aby stworzyć jaśniejszą i przyjemniejszą atmosferę. 

    4.3. Krótkie firanki okienne jako element dekoracyjny

    Firanki w kuchni mogą służyć jako dekoracja. Różnorodne wzory, kolory i faktury dają możliwość dostosowania wyglądu kuchni do osobistych preferencji i całego wnętrza. 

    4.4. Krótkie zasłony okienne

    Okna kuchenne narażone są na działanie różnych czynników atmosferycznych, takich jak słońce, deszcz i wiatr. Zasłony mogą stanowić dodatkową warstwę ochronną przed tego typu wpływami, co dodatkowo wydłuża żywotność okien, parapetów i mebli przy otwartym oknie.

    Zasłony w kuchni
    Krótkie zasłony na okna kuchenne to nie tylko dodatek funkcjonalny, ale i estetyczny

    5. Jak dbać o zasłony w kuchni?

    Zasłony w kuchni łatwo się zdejmuje i pierze, co ułatwia utrzymanie higieny. Zadanie staje się jeszcze prostsze, jeśli wybierzesz zasłony z tkaniny, z której łatwo usuwa się plamy i utrzymuje się w czystości. Ponieważ gotuje się głównie w kuchni, krótkie zasłony należy prać częściej – najlepiej przynajmniej raz w miesiącu. Kuchnia jest często sercem domu, w którym rodzina gromadzi się i spędza razem czas. Krótkie zasłony na okna kuchenne mogą sprawić, że całe otoczenie będzie wydawać się ciepłe, przytulne, wygodne i przyjazne.

    6. Ceny kuchni

    6.1. Ceny kuchni standardowych 

    Rozpiętość cen kuchni zależy przede wszystkim od producenta, materiałów, specjalnych akcesoriów, układu przestrzennego i wymiarów elementów kuchni, uchwytów, prowadnic i tym podobnych. W różnych katalogach można prześledzić ceny standardowych zestawów kuchennych, które obejmują wyłącznie elementy kuchenne bez sprzętu elektrycznego. Typowe kuchnie podzielone są na poszczególne przedziały cenowe. 

    Rozpiętość cen standardowej kompozycji kuchennej może być znaczna. Ceny zaczynają się od 1400 zł/m2 i sięgają 2000 zł/m2, a nawet więcej. Kwoty zależą od producenta, marki, wymiarów, składu, materiałów, uchwytów, prowadnic, rozmieszczenia elementów kuchennych i tym podobnych. 

    Jeśli szukasz osoby, której powierzysz aranżację nowej lub remont starej kuchni na wymiar, możesz zwrócić się o pomoc na daibau.pl. Pomoc jest całkowicie bezpłatna, szybka i prosta. Wystarczy, że wypełnisz zapytanie na naszej stronie internetowej, a wkrótce skontaktuje się z Tobą firma z odpowiednią ofertą. 

    Fachowy artykuł 29
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kuchnie?

    Mamy nawet 2483 wykonawców prac dla obszaru Kuchnie:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2483 wykonawców prac dla obszaru Kuchnie
    10
    0

    MAJSTER PLUS S C ILONA JAROCKA JACEK JAROCKI


    9.5
    0

    MIKOŁAJ WĘŻYKOWSKI PRACOWNIA KUCHNI


    10
    0

    MGM Michał Gałuszka


    9.5
    0

    BARTŁOMIEJ KUBICA KB PROJECT


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone