Dla obszaru

    Planowanie kuchni i elementów kuchennych

    Kuchnia to miejsce, w którym ciągle coś się dzieje. W każdym domu potrzebna jest kuchnia odpowiadająca członkom gospodarstwa. Zwykle jest ona kwadratowa lub prostokątna, rzadziej wielokątna. Klasyczne typy kuchni to te z wyspą, w kształcie liter U i L, w rzędzie lub w połączeniu z półwyspem. Podczas planowania należy zwrócić największą uwagę na charakterystykę przestrzeni i czynniki stałe, takie jak rozkład instalacji, drzwi, okien, a już na pewno na to, czy kuchnia będzie połączona z innymi pomieszczeniami, czy też będzie zamknięta. Aby kuchnia była dobrze zaplanowana, ważne są wszystkie szczegóły, a najbardziej te, od których zależeć będzie jej wygląd. Może to być wygląd rustykalny, klasyczny, nowoczesny, itd..
    Fachowy artykuł 199
    planowanie kuchni
    Mamy nawet 2483 wykonawców prac dla obszaru Kuchnie:

     

    1. Planowanie kuchni

    Planowanie kuchni może być łatwym procesem, jeśli wiesz, jak przewidzieć, które elementy kuchenne będą potrzebne. Planowanie można pozostawić stolarzowi lub architektowi, który przygotuje wszystkie projekty i plany przed rozpoczęciem prac, choć można też powierzyć planowanie fachowcom w specjalistycznym salonie, którzy często oferują planowanie 3D za pomocą programu komputerowego.

    2. Elementy kuchenne

    Bardzo ważne jest, które elementy kuchenne będą niezbędną częścią Twojej kuchni. Wszystkie elementy, od najmniejszych do największych, nazywane są elementami kuchennymi, ponieważ stanowią konstrukcyjną część całego projektu. Są to na przykład szuflady, półki, kosze na śmieci, lodówka, zmywarka, zlewozmywak, szafki wiszące, przegródki na naczynia i przybory kuchenne z drzwiczkami lub bez i tak dalej. Jeśli rozważysz swoje pragnienia i potrzeby oraz pomyślisz o tym, jak funkcjonujesz w kuchni, będziesz w stanie szybko stwierdzić, które elementy kuchni są kluczowe dla Twojego sposobu gotowania i życia. Takie listy to świetne przypomnienia i kontrola dla każdego, kto myśli o urządzeniu tej ważnej części domu.

    elementy-kuchenne.jpg
    Elementy kuchenne w rzędzie idealnie sprawdzą się w mniejszych i węższych pomieszczeniach

     

    2.1. Jakie są wymiary elementów kuchennych?

    Standardowa głębokość i szerokość  stojących elementów kuchennych to 60 cm, natomiast szafek wiszących nad blatem to 30 cm, tak aby osoba pracująca przy blacie nie uderzyła o nie głową. Elementy składające się na wyspę są nieco większe i zwykle mają 90-120 cm głębokości, co oczywiście zależy od Twoich życzeń i dostępnej przestrzeni. Elementy kuchenne mają zwykle wysokość od 90 do 92 cm.

    3. Kuchnia w jednym rzędzie

    Kuchnia w jednym rzędzie jest uważana za najprostszą, ale idealną do mniejszych i węższych pomieszczeń, ponieważ dostępna jest tylko jedna strona. Zaletą tego układu jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Z drugiej strony jego wadą jest ograniczenie powierzchni roboczych, a dokładniej jednej większej powierzchni w całości. Tak naprawdę, wszystko jest w zasięgu ręki, choć dla większych rodzin to zbyt mało miejsca. Jest to konstrukcja, w której elementy są ustawione w jednej linii, jeden przy drugim, przylegając do ściany.

    Zazwyczaj ustawia się je od strony lewej do prawej tak, aby najpierw była lodówka, potem większy lub mniejszy element do przechowywania, następnie powierzchnia do odkładania, zlewozmywak, blat, kuchenka i znowu powierzchnia pomocnicza. Jeśli kuchnia jest wąska i długości około 5 m, znajdzie się miejsce na piekarnik do zabudowy umieszczony gdzieś w połowie wysokiego elementu.

    3.1. Elementy w dwóch rzędach

    Innym typem kuchni jest kuchnia w dwóch rzędach, ustawiona przy ścianach w dwóch rzędach w dłuższej, ale nieco szerszej kuchni (co najmniej 2,1 m). W takim przypadku przejście między nimi powinno mieć co najmniej 90 cm szerokości lub jeszcze lepiej 100-110 cm, aby poruszanie się w kuchni nie było utrudnione. W tego typu kuchni elementy ułożone są w tzw. trójkąt roboczy – po jednej stronie kuchenka, a po drugiej zlewozmywak. Jednocześnie ani zlewu, ani kuchenki nie  umieszcza się w rogu. Ze względów czysto praktycznych wokół nich zawsze powinno być więcej powierzchni do pracy i odkładania produktów.

    4. Kuchnie narożne

    4.1. Kuchnia w kształcie litery L

    Jest to konstrukcja, w której elementy są umieszczone na dwóch sąsiednich ścianach. Kuchnia L idealnie sprawdza się w dużych, otwartych przestrzeniach, gdzie tworzy całość z jadalnią i/lub salonem.

    Podczas projektowania takiego zestawu najważniejsze jest, aby powierzchnia robocza była wygodna i by była jedną całością. Zaleca się również, aby wysokie elementy, takie jak lodówka, szafka do przechowywania produktów czy piekarnik do zabudowy, znajdowały się na końcach rzędu, tak aby powierzchnia robocza pozostała odrębną jednostką. Kuchenka i zlewozmywak nigdy nie powinny znajdować się obok siebie, ale po przeciwnych stronach, tam gdzie jest to technicznie możliwe.

    Wadą kuchni w kształcie litery L jest element narożny, którego nie da się uniknąć. Wysoki lub niski, szerszy lub węższy, nie jest wygodny do przechowywania naczyń. Jedną z zalet tej koncepcji jest to, że stół jadalny może być zakończeniem jednego z ramion kuchni.

    kuchnia-narozna.jpg
    Kuchnia narożna to taka, w której elementy ustawione są na sąsiednich ścianach

     

    4.2. Kuchnia w kształcie litery U

    Ten rodzaj konfiguracji kuchni jest prawie idealny dla każdej przestrzeni. Wygląda jak zamknięta wersja kuchni w rzędzie. Rozmieszczając części w tym rzucie, wszystkie wysokie elementy biegną wzdłuż jednej ściany, chociaż nie należy pomijać powierzchni pomocniczych obok lodówki i piekarnika. Funkcjonalny układ pozwala na przygotowanie posiłku w możliwie najkrótszym czasie.

    Wadą takich kuchni są elementy narożne, które wymagają pomysłowości. Nie instaluj ich w kuchni, jeśli nie masz co najmniej 1,2 m szerokości między dwoma przeciwległymi rzędami. Trzeba też zwrócić uwagę na okna, pod którymi najlepiej jest umieścić powierzchnie robocze, a nie na elementy, które by je blokowały.

    Ten typ kuchni najlepiej pasuje do przestrzeni, która przechodzi w  jadalnię.

    5. Kuchnia z wyspą

    Kuchnia z wyspą to idealne rozwiązanie dla dłuższych, otwartych przestrzeni. Wyspa jest niezależnym elementem, który stoi na środku pomieszczenia. Struktura rozkładu jest taka, że ​​wyspa jest na pierwszym planie, a wysokie elementy rozmieszczone są wzdłuż ścian, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca do pracy i spotkań towarzyskich. Taka kuchnia jest bardzo funkcjonalna i praktyczna, jeśli jest na nią wystarczająco dużo miejsca. Radzimy nie stawiać wyspy w małych kuchniach - wokół wyspy musi być co najmniej 90 cm wolnej przestrzeni ze wszystkich stron, a jeszcze lepiej, by było to 100-110 cm. To prawda, że ​​​​wymiary samej wyspy są całkowicie dowolne, ale ponieważ zawiera ona głównie zlew i płytę grzejną, nie byłoby właściwe, gdyby znajdowały się one tuż obok siebie. Wzdłuż ścian umieszcza się wysokie lub niskie i wiszące elementy, wedle własnej wyobraźni i chęci, ale na pewno musi być wystarczająco dużo miejsca do poruszania się i pracy.

    kuchnia-z-wyspa.jpg
    Na kuchnię z wyspą potrzeba większej przestrzeni

     

    Jeśli zdecydujesz się na urządzenie lub przebudowę kuchni, możesz skontaktować się z nami pod adresem daibau.pl. Na naszej stronie znajdziesz więcej porad związanych z tym tematem, a także dostawców i producentów, z którymi współpracujemy i którzy odpowiedzą na Twoje zapytanie odpowiednią ofertą.

    Informacje o cenach znajdziesz w naszym kalkulatorze.

    Twój zespół,

    daibau.pl

    Fachowy artykuł 199
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kuchnie?

    Mamy nawet 2483 wykonawców prac dla obszaru Kuchnie:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2483 wykonawców prac dla obszaru Kuchnie
    9.5
    0

    "MEBLO-MOTION" Dariusz Szuflicki


    9.2
    0

    Kamil Kurnyta Meble Style


    9.5
    0

    STOLARSTWO MEBLOWE DARIUSZ WILK


    9.5
    0

    ZPU MEBLODUR TOMASZ DURAŁEK


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone