Dla obszaru
    Słowo „sauna” pochodzi z języka fińskiego i oznacza kąpiel lub łazienka. Finowie wierzą, że sauna oczyszcza człowieka fizycznie, mentalnie i duchowo, dlatego też promowali ją na całym świecie, jako rodzaj filozoficznej idei życia. Oczywiście, teraz wiemy, że nie byli oni jedynymi, którzy korzystali z dobrodziejstw tego rodzaju oczyszczania, że obok nich, na różne sposoby i w różnych formach, saunę od dawna stosowali również ludzie z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Najważniejsze jednak jest to, że teraz możesz pozwolić sobie na taką przyjemność i relaks we własnym domu. 
    Fachowy artykuł 22
    sauna
    Mamy nawet 55 wykonawców prac dla obszaru Sauna:

     

    1. Sauna w domu

    Coraz więcej osób decyduje się na saunę w domu, ponieważ tylko w ten sposób mogą znaleźć wystarczająco dużo czasu na jej używanie. Zazwyczaj jest instalowana w parterowych pomieszczeniach, łazienkach lub nawet na poddaszach. Jeśli zdecydujesz się na instalację pieca elektrycznego, należy sprawdzić, czy instalacja elektryczna jest odpowiednia, czy napięcie wynosi między 220 a 380V. Saunę można zrobić na zamówienie lub kupić gotową, składaną. 

    2. Sauna wolnostojąca czy wbudowana?

    Sauny są zwykle częścią domu, chociaż można je zainstalować osobno. Najczęściej są one wykonane z drewna, ale zdarzają się także modele z cegły. Znanych jest kilka rodzajów, różniących się skutecznością i sposobem działania. Są i te z prądem lub, jak te tradycyjne, z piecem opalanym drewnem. Do najstarszych należą sauny fińska i turecka, natomiast nowoczesnymi są sauny na podczerwień.

    Jeśli zdecydujesz się na montaż sauny, na naszej stronie znajdziesz firmy i rzemieślników, z którymi współpracujemy i którzy szybko odpowiedzą na Twoje zapytanie swoją ofertą.

    Finska sauna
    W celu utrzymania poziomu wilgotności powietrza w suchej saunie fińskiej stosuje się stos kamieni, który okresowo zalewany jest zimną wodą w celu wytwarzania pary

     

    3. Kupno sauny: na co zwrócić uwagę?

    3.1. Wybór odpowiedniego miejsca

    Najpierw musisz wybrać odpowiednie miejsce na saunę. Najczęściej instaluje się je w łazienkach, ale jeśli nie ma na to wystarczającej przestrzeni, można je również zainstalować osobno. Ważne jest tylko, aby istniał dobry system wentylacji

    3.2. Wybór rodzaju sauny

    Istnieją dwa główne rodzaje saun: tradycyjna sauna fińska i sauna na podczerwień. W zasadzie są to grupy, do których klasyfikowane są wszystkie pozostałe warianty i modele, więc tak naprawdę wybierasz między jednym a drugim. Istnieje również turecka sauna, zwana turecką łaźnią, ale nie jest to odpowiednie rozwiązanie dla prywatnych domów ze względu na wyjątkowo wysoką wilgotność. Fińska sauna ogrzewa pomieszczenie głównie za pomocą ciepłego powietrza, podczas gdy w saunie podczerwieni używane są promienie podczerwone do ogrzewania ciała. Wybór zależy od tego, co dla Ciebie jest bardziej odpowiednie. 

    3.3. Wybór materiałów

    Budując saunę bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich, wysokiej jakości materiałów, które zapewnią dobrą izolację termiczną. Często wykorzystuje się drewno takie jak cedr czy jodła ze względu na ich naturalną odporność na wilgoć. 

    3.4. Wyposażenie i szczegóły sauny

    Saunę można wyposażyć w ławki, grzejniki, lampy, termostaty i inne akcesoria, które podniosą komfort i funkcjonalność pomieszczenia. Często to przemyślane i dopracowane detale sprawiają, że sauny stają się magicznymi oazami relaksu i przyjemności.

    Sauna na podczerwień
    Sauna na podczerwień rozgrzewa się ciepłem podobnym do słonecznego, dzięki czemu jest w niej przyjemnie

     

    4. Fińska sauna

    Fińska sauna jest nazywana również suchą sauną. Temperatura w niej osiąga 60-70°C. Jej wnętrze jest wyłożone drewnem, a znajdują się w niej drewniane ławki, na których można siedzieć lub leżeć. W saunie znajdują się piec i kamienie, które są podgrzewane. Saunę tworzy para powstająca podczas polewania rozgrzanych kamieni zimną wodą, tj. powodująca pocenie się. Ten rodzaj sauny uznawany jest za bardzo skuteczny, gdyż odświeża organizm, usuwa zmęczenie i relaksuje. 

    Polewanie gorących kamieni zimną wodą powoduje wytworzenie pary, która podnosi poziom wilgoci. Ta metoda jest wyjątkowo dobra do oczyszczania skóry. 

    5. Łaźnia turecka

    Turecka sauna różni się od fińskiej tym, że ma większą wilgotność, dlatego nazywana jest także parną łaźnią. Jest to zazwyczaj obiekt murowany, a temperatura w nim wynosi zwykle około 50°C. W samej łaźni często instalowane są rury z zimną wodą, która służy do ochładzania ciała podczas sauny. W tureckiej saunie panuje wysoka wilgotność, a dodaje się także olejki eteryczne, które bardzo korzystnie wpływają na organizm i układ oddechowy. Specjaliści twierdzą, że turecka sauna oczyszcza ciało lepiej niż fińska, zwłaszcza skórę i relaksuje mięśnie. Ze względu na wysoką wilgotność i pocenie się podczas sauny, wysoka temperatura jest łatwiejsza do zniesienia.

    Łaźnia turecka
    Sauna lub łaźnia turecka nie jest najlepszym rozwiązaniem do użytku domowego ze względu na dużą wilgotność, chyba że zostało to zaplanowane na etapie projektowania

     

    6. Sauna na podczerwień

    Sauna na podczerwień działa zupełnie inaczej, przede wszystkim dlatego, że nie ma pary. W saunie na podczerwień, wykonanej z drewna lub innego materiału, instaluje się specjalne grzejniki o większej powierzchni, aby wzmocnić promieniowanie. Promienie podczerwone, a właściwie ciepło emitowane przez grzejniki, wnikają głęboko w organizm i działają na niego zbawiennie, rozluźniając go i lecząc uszkodzenia tkanek oraz łagodząc objawy chorób przewlekłych. Sauna na podczerwień jest zwykle mniejsza, dzięki czemu ciepło dociera do wszystkich części pomieszczenia. 

    Sauna na podczerwień wytwarza ciepło bardzo podobne do światła słonecznego. Dzięki temu bardziej naturalnemu ciepłu nie ma uczucia duszenia się, a przebywanie w nim jest przyjemniejsze. 

    7. Przyjmowanie płynów jest ważne

    Podczas pobytu w saunie na skutek pocenia się tracimy bardzo dużo płynów – nawet do dwóch litrów. Z tego powodu podczas kuracji zaleca się picie jak największej ilości wody, przede wszystkim dlatego, że nerki potrzebują dużej ilości płynów do prawidłowego funkcjonowania. 

    Fachowy artykuł 22
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Sauna?

    Mamy nawet 55 wykonawców prac dla obszaru Sauna:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 55 wykonawców prac dla obszaru Sauna
    9.3
    0

    GAMAT ANDRZEJ TYNIEC


    9.8
    0

    SAUNAKOR RAFAŁ KOŁODZIEJ


    9.5
    0

    FHU KURSPORT ROBERT KOGUT


    9.8
    0

    MARZENA LECHOWICZ SAUNAL


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone