Dla obszaru
    Przed położeniem podłogi, czy to parkietu, czy też płytek ceramicznych lub innego rodzaju wykończenia, bardzo ważne jest, aby przygotować podłoże, tj. warstwę między podłogą a płytą betonową w odpowiedni sposób. W budownictwie, jastrych jest używany jako rodzaj gładkich wykończeniowych warstw powierzchni podłoża. Czy to ręcznie wykonany, czy maszynowo, oba rodzaje jastrychu mają swoje zalety i wady. Wybór jastrychu zależy od projektowych wymagań, wielkości powierzchni, pożądanej obróbki końcowej oraz dostępnych środków finansowych. 
    Fachowy artykuł 33
    posadzki maszynowe mokry jastrych
    Mamy nawet 293 wykonawców prac dla obszaru Jastrych:

     

    1. Co to jest mokry jastrych betonowy i posadzka maszynowa?

    Betonowy mokry jastrych to popularny materiał wykorzystywany w branży budowlanej do wyrównywania posadzek i zapewnienia gładkiego wykończenia powierzchni. Betonowy mokry jastrych to mieszanka cementu, piasku i wody, która jest nakładana na powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne. W ostatnich latach, oprócz ręcznych rodzajów jastrychu, coraz częściej stosuje się jastrychy maszynowe.

    jastrych-betonowy.jpg
    Mokry jastrych betonowy to rodzaj materiału coraz częściej stosowanego w budownictwie do tworzenia gładkich i równych posadzek

     

    2. Tradycyjne, ręcznie wykonane rodzaje jastrychów mokrych 

    Ręcznie wykonywane rodzaje betonowego mokrego jastrychu nazywane są klasycznymi lub tradycyjnymi, ponieważ od zawsze były przygotowywane na miejscu jako mieszanka piasku, cementu i wody. Mieszanka jest również nanoszona ręcznie za pomocą łopat i kielni, rozprowadzana na powierzchni i wyrównywana. Taki sposób przygotowania i nanoszenia jest nadal dość powszechny nawet dzisiaj. 

    2.1. Ręcznie wykonany mokry jastrych – zalety

    Jedna z zalet tak przygotowywanego jastrychu to łatwość dostosowywania go do specjalnych potrzeb projektu. Na przykład, jeśli podłoga nie jest równa lub jest nachylona, mieszanka jest przygotowywana w taki sposób, aby te niedoskonałości były korygowane. Ponadto, znowu w zależności od rodzaju zadania projektowego, mokry jastrych może być obrabiany w taki sposób, aby był całkowicie gładki lub by był szorstki. 

    2.2. Ręcznie wykonany mokry jastrych – wady

    Przy tego rodzaju mokrym jastrychu napotyka się jednak na pewne ograniczenia. Ręczne przygotowanie i mieszanie mieszanki może trwać dłużej i wymagać większego wysiłku fizycznego, co wydłuża czas i zwiększa koszty pracy. Również ze względu na ręczne mieszanie mieszanki, nigdy nie jest ona całkowicie homogeniczna ani spójna, jak ma to miejsce w przypadku jastrychów maszynowych, ponieważ w dużej mierze zależy to od siły i umiejętności pracownika.

    posadzki-maszynowe.jpg
    Mokry jastrych wykonany maszynowo jest bardziej jednorodny

     

    3. Rodzaje jastrychów mokrych wykonywanych maszynowo

    W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba instalacji mokrych jastrychów betonowych wytwarzanych maszynowo. Budowlańcy nazywają je maszynowym mokrym jastrychem. Tego typu jastrych jest produkowany w fabryce i dostarczany na plac budowy jako gotowy produkt. Za pomocą pompy, na miejscu instalacji wylewa się bezpośrednio na podłoże, a następnie wyrównuje specjalnym urządzeniem. To urządzenie zapewnia równość warstwy, a więc to, że cała powierzchnia jest płaska i o jednakowej grubości. Te najnowszej generacji urządzenia są laserowe, co sprawia, że prace są jeszcze precyzyjniejsze.

    3.1. Maszynowy mokry jastrych – zalety

    Jastrych wykonywany maszynowo jest lepszy, ponieważ mieszanka jest bardziej jednolita i całkowicie pozbawiona grudek w porównaniu do tej, która jest robiona ręcznie. Ponadto, ponieważ na plac budowy przyjeżdża już przygotowana, wymaga mniej pracy. Wreszcie, dzięki maszynowemu nakładaniu i gotowa posadzka jest wyższej jakości. 

    Drugą, nie mniej istotną zaletą jest to, że maszynowa wylewka betonowa jest wykonywana szybciej, a w tym samym czasie można pokryć większe powierzchnie. Rozlew betonu za pomocą pompy trwa krócej, podobnie jak wyrównywanie. Dlatego, jeśli chodzi o większe powierzchnie, praca maszynowa jest znacznie lepszą opcją.

    jastrych-wykonany-maszynowo.jpg
    Mokry jastrych wykonany maszynowo wylewa się bezpośrednio na powierzchnię za pomocą pompy i wyrównuje za pomocą specjalnej maszyny

     

    3.2. Mokry jastrych maszynowy – wady

    Mimo wszystkich zalet, maszynowo wykonany mokry jastrych ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim jest droższy. Dostarczenie na plac budowy oraz użycie specjalistycznych maszyn wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ponadto obsługę tych maszyn musi wykonywać przeszkolona osoba, co również generuje dodatkowe wydatki.

    4. Mokry jastrych - skład i wykonanie robót

    Mokry jastrych nie jest wylewany bezpośrednio na płycie nośnej, ponieważ między nimi muszą być umieszczone materiały izolacyjne termiczne (np. styropian) i dźwiękochłonne. Podobnie maszynowe posadzki nie stykają się ze ścianami, od których są oddzielone kilkoma centymetrami izolacji termicznej, tzw. dylatacją, która umożliwia rozciąganie materiału. Ta metoda nanoszenia jastrychu nazywana jest podłogą pływającą. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się dźwięku w sąsiednich pomieszczeniach przez konstrukcję, ale także przedostawaniu się ciepła przez nieogrzewane podłogi lub przestrzeń garażową.

    wykonanie-jastrychu.jpg
    Jastrych na mokro zaleca się wykonywać latem ze względu na wyższe temperatury

     

    5. Jak długo schnie mokry jastrych?

    Po ułożeniu mokrego jastrychu, a przed montażem ostatecznych wykładzin podłogowych, bardzo ważne jest, aby podłoga była całkowicie sucha. Przyjmuje się, że schnięcie każdego centymetra jastrychu zajmuje tydzień, więc cały proces może zająć kilka tygodni. Dlatego zawsze zaleca się wykonywanie takich prac latem, gdy temperatury są wysokie. Później lub wcześniej, tj. jesienią lub wiosną, ze względu na niższe temperatury i większą wilgotność powietrza, podłogi maszynowe schną przez dwa miesiące lub nawet dłużej. Zima całkowicie nie nadaje się do nanoszenia mokrego jastrychu. 

    Czas schnięcia jastrychu zależy głównie od materiału, który jest układany na maszynowo wylewaną posadzkę: dla ceramiki, kamienia i marmuru czas schnięcia wynosi 20-30 dni, a dla parkietu i laminatu 45-60 dni.

    6. Mokry jastrych- wykonanie mechaniczne i cena

    Cena mechanicznego wykonania mokrego jastrychu uzależniona jest od pracy, grubości i oczywiście wymaganej ilości. Jeśli zdecydujesz się na mokry jastrych, możesz zwrócić się do nas o pomoc wysyłając zapytanie, a firmy i rzemieślnicy, z którymi współpracujemy, wkrótce prześlą Ci swoje oferty. 

    Fachowy artykuł 33
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Jastrych?

    Mamy nawet 293 wykonawców prac dla obszaru Jastrych:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 293 wykonawców prac dla obszaru Jastrych
    9.7
    0

    PTM POSADZKI TYNKI MASZYNOWE JACEK BUREK


    9.6
    0

    BETOBEST SP Z O O


    9.4
    0

    JACEK JANCZAK P H U ASTEN


    9.8
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE DARWO D NAPIERAŁA W KOWALCZAK SPÓŁKA JAWNA


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone