Dla obszaru

    Najlżejsze pokrycia dachowe: metalowe pokrycia dachowe

    W ostatnich czasach, w związku z coraz częstszymi ekstremalnymi zmianami warunków atmosferycznych na skutek zmian klimatycznych, metalowe pokrycia dachowe stały się najbardziej niezawodnym rodzajem zabezpieczenia dachu i budynku. Metalowe pokrycia dachowe są lekkie, trwałe i odporne na wichury i grad. Jeżeli zostaną wykonane z najwyższej jakości stali z dodatkiem kruszonego kamienia, będą miały bardzo długą żywotność. Dzięki tym wszystkim zaletom można śmiało stwierdzić, że dachy metalowe są dziś coraz częstszym wyborem przez osoby budujące lub remontujące budynki. 
    Fachowy artykuł 28
    metalowe pokrycie dachu
    Mamy nawet 1061 wykonawców prac dla obszaru Pokrycie dachu:

     

    1. Które pokrycia dachowe są najlepsze?

    Wybór pokrycia dachowego to dylemat dla każdego, kto planuje jego wymianę lub pokrycie nowego budynku. Na rynku dostępny jest duży wybór typów i rodzajów pokryć, od metalowych, betonowych, glinianych, po bitumiczne i kompozytowe. Ich cechy, a także ceny są dość podobne dla każdego poziomu jakości. Co zatem wybrać? Pokrycie dachu powinno przede wszystkim być zgodne z projektem domu, co w praktyce oznacza, że musi być kompatybilne funkcjonalnie, fizycznie i estetycznie. Nie każde pokrycie dachowe pasuje do każdej więźby dachowej. Na przykład ciężkie pokrycia nie pasują do dachów o lżejszej konstrukcji i tym podobnych. 

    2. Coraz poważniejsze zmiany pogodowe

    W ostatnich latach nie tylko u nas, ale na całym świecie jesteśmy świadkami coraz silniejszego i częstszego nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych, podczas których często dochodzi do uszkodzeń dachów. Praktycznie w całym regionie niemal o każdej porze roku wieje coraz silniejszy wiatr, który jest w stanie unieść różnego rodzaju dachy. Teraz każdego lata obserwujemy występowanie silnego gradu, podczas którego padają kawałki lodu o dużej średnicy. Tylko nieliczne pokrycia dachowe są w stanie wytrzymać takie warunki atmosferyczne.

    pokrycie-dachu.jpg
    Blachodachówki są bardziej wytrzymałe niż wszystkie inne pokrycia dachowe

     

    3. Najbezpieczniejszy jest dach z lekkiego metalu

    Nowa sytuacja narzuca zatem inne kryteria przy wyborze materiałów na dach. Materiały, które do niedawna uważano za doskonale nadające się, już takie nie są. Dachówki gliniane lub betonowe, jeśli nie są indywidualnie przymocowane do konstrukcji, nie wytrzymają silnego wiatru, który po kolei unosi je z dachu.  Wykazano, że tylko metal, czyli blaszane pokrycie dachowe, jest w stanie wytrzymać takie kataklizmy, jak wiatr, grad, deszcz czy śnieg. Nie pęka i pozostaje na swoim miejscu. 

    4. Pokrycia dachowe z blachy

    Pokrycie dachowe złożone z elementów w kształcie dachówek, wykonane z blachy stalowej, jest najbardziej wytrzymałe w porównaniu z innymi materiałami. Dachówki gliniane lub betonowe pękają i odpadają pod wpływem silnego gradu, co może się zdarzyć również w przypadku dachówek wykonanych z materiałów włóknisto-cementowych. Stalowe pokrycie dachowe okazało się najmocniejsze w porównaniu z innymi metalami. Płyty aluminiowe, miedziane czy cynkowe są znacznie bardziej miękkie, a przez to mniej odporne na grad i inne uszkodzenia mechaniczne. Ponadto stal jest bardziej żaroodporna, dlatego wahania temperatury nie powodują dużych naprężeń wewnętrznych ani rozszerzalności strukturalnej. 

    5. Pokrycia dachowe z blachy są bardzo odporne na korozję

    Aby zapewnić długą żywotność, stalowe pokrycie dachowe musi być dobrze zabezpieczone przed korozją. Istnieje kilka rodzajów zabezpieczeń. Stal jest zwykle zabezpieczona cienką warstwą cynku. Doskonale zapobiega on korozji, ale jego wadą jest to, że z czasem się złuszcza i prędzej czy później stal rdzewieje. Znacznie lepszą ochronę zapewnia połączenie cynku i aluminium, przy czym aluminium zapewnia trwałość warstwy ochronnej. 

    Z drugiej strony odporność na korozję zależy również od jakości samej stali. Stal z żelaza pochodzącego z recyklingu zawiera różne niepożądane zanieczyszczenia i dlatego jest bardziej podatna na korozję. Stal wykonana z czystej rudy żelaza nie ma tej wady, dzięki czemu ma dłuższą żywotność. Radzimy przed zakupem sprawdzić pochodzenie i jakość materiału otrzymanego z recyklingu. 

    6. Dachówka metalowa z posypką kamienną

    Posypanie granulatem kamiennym nie tylko sprawia, że ​​metalowa dachówka wygląda klasycznie, ale także zapewnia jej dodatkową ochronę. W przypadku gradu stal, jako najbardziej odporny materiał, z pewnością nie jest pod tym względem zagrożona, jednak posypanie kruszonego kamienia czyni ją bardziej odporną na uderzenie lodu. Dodatkowo nawet podczas zwykłego deszczu posypki kamienne wyciszą echa kropel, co nie ma miejsca w przypadku dachów z gładkiej blachy. 

    7. Dziewięć metalowych dachówek na metr kwadratowy!

    Każdą metalową dachówkę mocuje się za pomocą specjalnych gwoździ, w czterech miejscach na dolnej krawędzi i czterech miejscach na górnej krawędzi: piąty gwóźdź wbija się pośrodku, w kierunku przeciwnym do siły wiatru, chroniąc ją w ten sposób przed najsilniejszymi uderzeniami. Do mocowania blachodachówki można stosować wyłącznie gwoździe żebrowane, ocynkowane ogniowo, posiadające atesty w klasie najbardziej wytrzymałej na siły rozciągające.

    metalowe-pokrycie-dachowe.jpg
    Dach blaszany waży zaledwie od 4-7 kg na metr kwadratowy

     

    8. Blaszany dach jest najlżejszy w przeliczeniu na metr kwadratowy!

    W porównaniu do klasycznego dachu, który waży od 40 do 70 kg na metr kwadratowy, dach metalowy ważący około 7 kg jest wyjątkowo lekki. Dlatego nadaje się również do dachów, które nie są wystarczająco wytrzymałe na większe obciążenia. Kolejną bardzo ważną zaletą lekkich dachów jest to, że cały budynek jest znacznie bezpieczniejszy sejsmicznie, niż gdyby na dachu znajdowało się kilka ton klasycznego pokrycia dachowego. Jeśli dach jest zbyt ciężki, nie będzie w stanie nadążać za szybkimi ruchami gruntu w przypadku trzęsienia ziemi, co powoduje szybsze pojawianie się większych pęknięć w ścianach. 

    9. Dachy blaszane nie są porowate

    Blacha stalowa nie jest porowata w porównaniu do innych pokryć dachowych. Przez większą część roku dach w ciągu dnia nagrzewa się, a w nocy wychładza, co w materiałach porowatych powoduje tzw. mikropęknięcia. Z tego powodu materiały takie jak cegła i beton niszczą się szybciej, a pokrycia dachowe z blachy mogą przetrwać dziesięciolecia.

    10. Jakie są doświadczenia?

    W naszym regionie blachodachówki z posypką kamienną istnieją na rynku już od ponad 30 lat. Najstarsze dachy – te z blachy stalowej, z czystej rudy żelaza, z powłoką ochronną z aluminium i cynku oraz posypane kruszonym kolorowym kamieniem – do dziś zachowały się w nienagannym stanie. W wielu dzielnicach, gdzie odnotowano najsilniejsze burze z gradem, dachy te były jedynym rodzajem nieuszkodzonej konstrukcji. 

    Jeśli zdecydujesz się na pokrycie dachu w jednym z tych wariantów, możesz zwrócić się do nas o pomoc wysyłając zapytanie, a firmy i rzemieślnicy, z którymi współpracujemy, wkrótce prześlą Ci swoje oferty. 

    Fachowy artykuł 28
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Pokrycie dachu?

    Mamy nawet 1061 wykonawców prac dla obszaru Pokrycie dachu:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 1061 wykonawców prac dla obszaru Pokrycie dachu
    9.8
    0

    BUPRO SP Z O O


    9.5
    0

    PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUGOWO PRODUKCYJNE EAST WEST SŁAWOMIR KALINIAK SŁAWOMIR STAJNIAK


    9.5
    0

    ZAKŁAD OGÓLNOBUDOWLANY CHMIELECKI ROBERT


    9.5
    0

    FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA ROBUD ROBERT STACHURSKI


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone