Dla obszaru

    Płytki podłogowe: wewnętrzna ceramika podłogowa na sto sposobów.

    Kiedy mowa o ceramice podłogowej, najprawdopodobniej w pierwszej kolejności pomyślimy o płytkach ceramicznych w kuchni lub łazience. Jednak płytki podłogowe są również dobrym wyborem do pomieszczeń w strefie dziennej. Dziś, gdy na rynku dostępnych jest setki różnych rodzajów płytek, idealnie nadają się one do każdej przestrzeni. 
    Fachowy artykuł 19
    wewnetrzna ceramika podlogowa na sto sposobow
    Mamy nawet 364 wykonawców prac dla obszaru Płytki:

     

    1. Ceramika podłogowa do wnętrz

    1.1. W jakich pomieszczeniach zastosować płytki ceramiczne?

    Pierwsze pytanie brzmi: w jakich pomieszczeniach należy zastosować ceramiczne płytki podłogowe? Ceramikę podłogową najczęściej kładzie się w pomieszczeniach, w których podłoga często ma kontakt z wodą i zanieczyszczeniami, czyli w kuchni i łazience. W ostatnich latach, dzięki wynalezieniu nowych technologii umożliwiających naklejanie zadrukowanej folii na ceramikę podłogową, staje się ona coraz bardziej popularna w wyposażeniu tzw. stref dziennych. 

    1.2. Jakie są zalety płytek podłogowych?

    Najbardziej oczywistą zaletą płytek jest oczywiście łatwość konserwacji i czyszczenia. Ceramika tego typu jest całkowicie odporna na wodę i wilgoć, można ją czyścić środkami ściernymi, a brud zazwyczaj się do niej nie przykleja i można go łatwo usunąć wilgotną szmatką. Płytki podłogowe są również stosunkowo niedrogie. Rozpiętość cen płytek podłogowych jest duża, dzięki czemu łatwiej znajdziesz odpowiedni rodzaj w cenie odpowiadającej Twoim możliwościom finansowym. Nie bez znaczenia jest to, że płytki podłogowe często można znaleźć w sprzedaży na przecenie. Trzecią zaletą ceramicznych płytek podłogowych jest naprawdę doskonały wybór - produkowane są praktycznie wszystkie odcienie kolorów, duży wybór wzorów i faktur, formatów i kształtów... 

    Jako kolejną zaletę należy wymienić wyjątkową trwałość mechaniczną i chemiczną ceramiki, co oznacza, że ​​jest ona bardzo odporna na zarysowania i uderzenia, a także uporczywe plamy i silniejsze środki chemiczne. 

    1.3. Płytki podłogowe – wady

    Ceramika podłogowa ma jednak pewne wady. Największą wadą jest to, że w przypadku uszkodzenia jednej lub większej liczby płytek, w przeciwieństwie np. do parkietu, nie jest łatwo wymienić je na nowe. Płytki trzeba je rozbić i oddzielić od podłoża, co w praktyce oznacza, że niezależnie od tego, jak starannie jest to zrobione, zawsze ulega uszkodzeniu co najmniej kilka kolejnych, które są w dobrym stanie. Dlatego też nie zaleca się takich ingerencji, a każdy wykonawca raczej doradzi wymianę całej powierzchni podłogi. 

    Kolejną ich wadą jest temperatura materiału – każda płytka podłogowa zawsze będzie chłodniejsza od drewna w kontakcie ze skórą. Jeśli zdecydujemy się na płytki ceramiczne, dobrym pomysłem będzie wybranie z nimi systemu ogrzewania podłogowego. Jego montaż w wielu istniejących budynkach jest niemożliwy lub jest zbyt kosztowny, gdyż cały system grzewczy trzeba przebudować i zamontować.

    Płytki podłogowe, imitacja parkietu
    Ogrzewanie podłogowe to idealny system ogrzewania płytek podłogowych w salonie

    2. Płytki podłogowe – trendy projektowe

    Ostatnio w dekoracji wnętrz w ogóle, w tym w układaniu płytek, szczególnie istotne jest to, co ma związek z naturą lub naturalnym wyglądem. To samo dotyczy płytek podłogowych, które wyrażają delikatne, zaokrąglone kształty i ciepłe, ziemiste odcienie. Dużą popularnością cieszą się także płytki z wzorami imitującymi wyglądem naturalne materiały, takie jak kamień, drewno (parkiet), lastryko i metal. Dzięki temu nawet w pomieszczeniach z ceramiką podłogową, która zwykle jest uważana za materiał zimny, można stworzyć wrażenie przytulności i ciepła. 

    Warto zaznaczyć, że płytki podłogowe o wysokim połysku to już przeszłość – teraz trendem jest mat, który można łączyć z nieco jaśniejszymi płytkami ściennymi. 

    3. Płytki podłogowe w łazience

    Kiedy mowa o płytkach ceramicznych, zapewne każdemu w pierwszej kolejności przychodzą na myśl te w łazience. Jest to zrozumiałe, ponieważ łazienka to przestrzeń, która ma ciągły kontakt z wodą i wymaga innego traktowania materiałowego niż pozostałe pomieszczenia w domu. Ceramika podłogowa ze względu na wszystkie swoje zalety jest idealnym wyborem do łazienek. Płytki podłogowe są doskonałym wyborem do łazienek, a płytkami można pokryć podłogi i ściany, dzięki czemu przestrzeń wydaje się całkowicie jednolita i kompletna. 

    Na podłogę najczęściej kładzie się płytki o większych formatach i nieco ciemniejszych odcieniach, w połączeniu z mniejszymi, bardziej kolorowymi i jaśniejszymi płytkami na ścianach. 
    Płytki ceramiczne do łazienki
    Ceramika podłogowa to idealny wybór do łazienek

    4. Płytki podłogowe do kuchni

    4.1. Płytki ceramiczne muszą pasować do innych podłóg 

    Kolejnym miejscem, w którym bardzo często spotyka się płytki, jest kuchnia. Od dziesięcioleci kuchnia nie jest już tylko miejscem przygotowywania posiłków; stała się centrum aktywności społecznej w domu i częścią przestrzeni życiowej. Dlatego bardzo ważne jest, jaki rodzaj płytek podłogowych wybierzemy. Kuchnia musi stylistycznie i estetycznie pasować do reszty przestrzeni mieszkalnej, dlatego wybór zdecydowanie powinien być dostosowany do pozostałych podłóg w mieszkaniu. Ponieważ jest to głównie parkiet, zaleca się płytki podłogowe w odcieniach ziemi i bardziej neutralnych, nieco ciemniejszych niż kolor parkietu.  

    4.2. Płytki ceramiczne z imitacją parkietu w kuchni – tak czy nie?

    Radzimy unikać stosowania w kuchni płytek ceramicznych z imitacją parkietu, ponieważ kuchnie są teraz częścią salonu i są z nim wizualnie połączone, a tego rodzaju imitacja nigdy nie będzie taka sama jak prawdziwy parkiet. Różnica będzie wyraźna, a wszystko będzie wydawało się nienaturalne i zrobione naprędce. Lepiej, żeby przejście pomiędzy parkietem a ceramiką było wyraźnie zaznaczone i zauważalne, ale jednocześnie harmonijne. Jeśli jednak kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem, oddzielonym drzwiami lub nawet korytarzem, wówczas można swobodnie zdecydować się na ten rodzaj podłogi.

    Płytki podłogowe, uklad w jodełke
    Płytki podłogowe można układać także w jodełkę

    5. Płytki podłogowe w strefie dziennej

    5.1. Ceramika podłogowa to trwały rodzaj wykładziny podłogowej

    Chociaż ceramika obecna jest głównie w kuchniach i łazienkach, płytki podłogowe cieszą się coraz większą popularnością także w tzw. strefach dziennych. Płytki podłogowe do salonu wybierają głównie osoby, którym zależy na podłodze łatwej w utrzymaniu i czyszczeniu, a jednocześnie wyjątkowo odpornej na uszkodzenia i uderzenia. Wiadomo, że nierówności na parkiecie są od razu zauważalne, a jego utrzymanie w domu, w którym mieszkają dzieci i zwierzęta, może być bardzo męczące. Ponadto ze względu na częstsze czyszczenie zużywa się szybciej, dlatego należy go częściej cyklinować i lakierować. Z płytkami podłogowymi nie ma takich problemów, a przy odpowiedniej konserwacji i regularnym czyszczeniu wyglądają jak nowe znacznie dłużej, a nawet dziesięciolecia. W przeciwieństwie do parkietu są również odporne na działanie promieni słonecznych. 

    Parkiet żółknie na słońcu, co powoduje różnicę odcieni pod meblami i przy oknie, a przy płytkach podłogowych nie ma tego problemu.  

    5.2. Czy płytki podłogowe są zbyt chłodne do pomieszczeń dziennych ?

    To najczęstsze pytanie osób, które zastanawiają się nad zakupem płytek podłogowych do salonów. Z jednej strony to pytanie jest całkiem trafne, ponieważ ceramika jest znacznie chłodniejsza w dotyku niż zwykle używane drewno. Można jednak z powodzeniem uniknąć tego problemu instalując ogrzewanie podłogowe, które jest jednocześnie najlepszym sposobem na ogrzanie budynku, dlatego jest zalecane przy każdym nowym budownictwie. Problemy pojawiają się jedynie w starszych obiektach, gdzie instalacja ogrzewania podłogowego ze względu na ceramiczne podłogi oznaczałaby wielokrotnie większe nakłady finansowe niż tylko wymiana wykładziny podłogowej. Alternatywnym rozwiązaniem są płytki podłogowe z imitacją drewna. Odczucia zimna wewnątrz pomieszczenia można uniknąć wybierając cieplejsze odcienie kolorów.  

    Fachowy artykuł 19
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Płytki?

    Mamy nawet 364 wykonawców prac dla obszaru Płytki:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 364 wykonawców prac dla obszaru Płytki
    9.2
    0

    ARKADIUSZ CAŁUSIŃSKI


    9.5
    0

    BOGUSŁAW SKOCZEK FHU BOSZ BUD


    9.6
    0

    FIRMA USŁUGOWA ROBERT OLEJARZ


    9.5
    0

    BOA RAFAŁ DUŚ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone