Dla obszaru
    Typowe pytanie, które często pojawia się podczas planowania i wyposażania łazienki, dotyczy dylematu dotyczącego wysokości umieszczenia płytek ceramicznych. Czy zostaną one położone do samego sufitu czy tylko do określonej wysokości, zależy głównie od życzenia zleceniodawcy oraz przeznaczenia przestrzeni. Wysokość położenia płytek należy starannie dobrać w zależności od cech pomieszczenia. Aby w miarę możliwości pomóc Ci w tym dylemacie, podsumowaliśmy niektóre główne fakty na ten temat.
    Fachowy artykuł 144
    plytki do sufitu
    Mamy nawet 2265 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie płytek:

     

    1.Łazienka - płytki do sufitu - tak czy nie?

    Nowoczesna łazienka - Czy płytki ceramiczne w łazience powinny być położone aż do sufitu? Dobra wiadomość jest taka, że naprawdę nie możesz podjąć złej decyzji! Jednak możesz podjąć tę, która najlepiej odpowiada twoim potrzebom i priorytetom. Jeśli wiesz, co jest dla ciebie ważne, łatwiej będzie ci dokonać wyboru. Czy musisz uważać na każdy grosz, czy interesuje cię luksus bez względu na cenę? A może odpowiedź leży gdzieś pośrodku?

    Patrząc z perspektywy kosztów, prace związane z układaniem płytek ceramicznych można podzielić na trzy rodzaje. Im większa powierzchnia płytek, tym większy wydatek. To logiczne! Jednak należy wziąć pod uwagę również inne czynniki, które omówimy.

    plytki-lazienkowe.jpg
    Połączenie płytek ceramicznych o różnych kształtach, a miejscami nawet ścian bez okładziny, tworzy w łazience rytm i fakturę

     

    1.1. Płytki ceramiczne tylko na podłodze - najtańsza opcja

    To jest typowy wybór, gdy budżet jest ograniczony. Priorytetem w takim przypadku jest ładne, schludne i zadbane wnętrze za możliwie najniższą cenę. Ponieważ duża część ścian będzie bez płytek ceramicznych, będą one musiały być zabezpieczone powłokami ochronnymi i pomalowane. Jest to również koszt, ale znacznie niższy niż zakup i klejenie płytek. Dodatkowo, ta opcja pozwala na stworzenie bardziej dramatycznego i wyrazistego efektu za pomocą kolorów, a także umożliwia łatwą zmianę całej koncepcji, gdy pierwotna się znudzi lub zmienisz zdanie. Niska cena nie oznacza, że musisz rezygnować z estetyki i stylu!

    Na korzyść tej wersji przemawia również fakt, że minimalistyczne łazienki, w których tylko podłogi są wyłożone płytkami ceramicznymi, są również modne w ostatnich latach. W końcu, łazienki często stanowią część wspólnej przestrzeni z sypialniami.

    1.2."Cokół" - płytki ceramiczne jako "listwy krawędziowe"

    Drugą opcję układania płytek w łazience obejmuje pokrycie całej podłogi oraz dolnych krawędzi ścian, tworząc tzw. "cokoły" wokół całego obwodu łazienki na wysokość około 10 cm. Taka konstrukcja znacznie ułatwia czyszczenie podłogi, ponieważ dolna część ściany nie zostanie zabrudzona podczas sprzątania. Pozostałą część wysokości ścian można pomalować specjalną, zmywalną farbą do ścian. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku toalety znajdującej się obok salonu, aby ułatwić codzienne utrzymanie czystości, gdzie ułożenie płytek aż do sufitu byłoby tylko zbędnym kosztem.

    1.3. Płytki łazienkowe do połowy wysokości ściany - opcja o średnim koszcie

    Retro-łazienka - Ten styl układania płytek ceramicznych był powszechny w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. W tamtym czasie bardzo popularne były dekoracyjne płytki krawędziowe. Obecnie ta opcja nie jest już tak modna, ale z praktycznych powodów wciąż jest stosowana w łazienkach dla dzieci.

    plytki-do-lazienki.jpg
    Obecnie na rynku istnieje naprawdę szeroki wybór płytek ceramicznych we wszystkich rozmiarach, kolorach i kształtach

     

    1.4. Płytki ceramiczne do sufitu - najdroższa opcja

    Nowoczesna minimalistyczna łazienka - Układanie płytek od podłogi do sufitu jest najpopularniejszą opcją i jednocześnie najbardziej luksusowym rozwiązaniem, którego rezultaty mogą być absolutnie oszałamiające. Jest to jednocześnie najdroższa opcja aranżacji, ale twoja łazienka będzie wyglądać tak samo dobrze za 10 lat, jak pierwszego dnia. Płytki są trwałe, a wybierając układanie ich od podłogi do sufitu, decydujesz się na jakościową renowację łazienki, która przetrwa próbę czasu.

    2. Płytki ceramiczne do sufitu – zalety

    Tworzą one poczucie luksusu i przepychu. Łazienki stały się osobistymi oazami, przestrzenią relaksu, nie są już tylko pomieszczeniem służącym jedynie celom użytkowym. Z tego powodu istnieje także pragnienie, aby były pięknie i solidnie urządzone.

    Wszystko wydaje się większe, dlatego ceramika sięgająca aż do sufitu jest doskonałym wyborem nawet do małych łazienek.

    Eliminuje się koszty częstego malowania, zarówno obecnie, jak i w przyszłości. Pozostaje jedynie sufit, który wymaga regularnego odświeżania.

    Płytki są łatwe w utrzymaniu czystości, a twoja luksusowa łazienka będzie utrzymywać zamierzony wygląd nawet po wielu latach użytkowania.

    plytki-w-lazience.jpg
    Współczesne łazienki często nie mają dziś wcale ceramicznych okładzin ściennych, nawet podłoga może być wykonana z drewna

     

    3. Płytki ceramiczne do sufitu – wady

    Wysokie koszty. Materiały i prace związane z układaniem płytek są znacznie droższe w porównaniu do malowania. Jednak zwykłe malowanie, tj. bielenie ścian, bez zastosowania powłok odpornych na wodę, nie jest zalecane, ponieważ w takim przypadku wszystkie powierzchnie będą bardziej podatne na uszkodzenia i trudniejsze do utrzymania w czystości.

    Z drugiej strony, taka łazienka może wydawać się chłodna. Pamiętaj, że jeśli nie wybierzesz koloru i stylu płytek z odpowiednią starannością, łazienka może ostatecznie wyglądać dość surowo i nieatrakcyjnie. Sugerujemy skonsultowanie się z architektem wnętrz lub projektantem, lub odwiedzenie specjalistycznych salonów, gdzie pomogą Ci wybrać odpowiednią ceramikę, aby uniknąć takiego wyglądu.

    Krzywe ściany. W starszych domach obłożenie ścian płytkami ceramicznymi, zwłaszcza o dużym formacie, może być problematyczne, ponieważ ściany często są nierówne i krzywe. Jeśli ściany w Twoim domu mają taki problem, wypoziomowanie ich znacznie zwiększy koszty remontu.

    4. Łazienka - cena płytek

    Cena płytek ściennych jest zasadniczo taka sama jak cena płytek podłogowych, jeśli zdecydujesz się na jednolity wybór dla całej łazienki. Większość klientów wybiera właśnie tę opcję. Istnieją również płytki antypoślizgowe do podłogi, które są nieco droższe, choć zawsze pożądane ze względów bezpieczeństwa i ochrony. Przy wyborze płytek ściennych całkowita kwota zależy przede wszystkim od producenta, klasy i formatu płytek. Ponadto, istotne czynniki wpływające na cenę płytek to ich rozmiar, materiał, kolory, tekstury, kształt, przeznaczenie (do wnętrz lub na zewnątrz) oraz oczywiście wykonawca prac ceramicznych. Płytki o dużym formacie lub mozaiki są z reguły droższe niż standardowe płytki. Cena średniej jakości płytek ceramicznych o różnych rozmiarach waha się od 70 do 90 zł/m2. Należy pamiętać, że do ceny płytek należy doliczyć koszt montażu. Cena ułożenia płytek o standardowych wymiarach waha się od 80 do 90 zł/m2.

    Fachowy artykuł 144
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Kładzenie płytek?

    Mamy nawet 2265 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie płytek:

    BEZPŁATNE USŁUGI
    SZUKAMY MIEJSCOWO
    BEZ PROWIZJI
    Mamy nawet 2265 wykonawców prac dla obszaru Kładzenie płytek
    9.7
    0

    ZORAN LAZIĆ USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE


    9
    0

    OLILI HOME TOMASZ NOWAK


    9.4
    0

    TOMASZ HERCUŃ PPHU HERMAX


    9.2
    0

    KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ WÓJCIK GRZEGORZ


    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone