Dla obszaru

    sml.house – dom stworzony z dbałością o środowisko | BLSK.studio

    Artykuł przeczytało aż 948+ użytkowników
    Klientom zależało, aby dom został zaprojektowany i zbudowany z troską o środowisko. Projekt sml.house jest bliski do ekologicznego wzoru poprzez swoją energooszczędność. Pierwotne ustalania opierały się na strefowaniu pomieszczeń, zwartej bryle oraz rozsądnym doborze materiałów.

    Jednym z najważniejszych elementów budowy było ograniczenie zapotrzebowania na całkowitą energię domu do 40,79 kWh/m2rok.  Udało się to osiągnąć dzięki racjonalnym decyzjom formalnym oraz utrzymaniu konsekwencji w układzie funkcjonalnym. Architekci zaprojektowali prosty dom na planie prostokąta w celu uniknięcia strat ciepła.  

    Widok ogólny na dom
    Przeszklony taras od południowej strony

    Pokoje często używane znalazły się po nasłonecznionej stronie domu. Garderoba, pomieszczenia mokre oraz wiatrołap z wejściem głównym zostały umieszczone od strony północnej i drogi dojazdowej do domu. W części południowej znalazł się salon, sypialnia, pokoje dzieci oraz gabinet, które posiadają duże, przesuwne drzwi z wyjściem na taras.

    Oświetlenie tarasu
    Oświetlenie tarasu

    Wykorzystano tutaj jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań ogrzewania domu – rewersyjną pompę ciepła. Poprzez system rekuperacji ciepłe, ale zużyte powietrze przez pomieszczenie gospodarcze ogrzewa je i zapewnia dodatkowy bufor termiczny od strony północnej.

    Zadaszony taras ma chronić przed nadmiernym przegrzewaniem się domu latem. Duże przeszklenia pozwolą w okresie zimowym na dogrzanie pomieszczeń, poprzez wpadające promienie słoneczne bezpośrednio do wnętrza domu.

    Dom jest położony w okolicy pól uprawnych, więc domknięto ścianami także krótsze boki tarasu, aby wiejący na otwartej przestrzeni wiatr nie wyziębiał przeszklonej części. W tych ściankach zostały umieszczone małe komórki gospodarcze, przeznaczone na meble ogrodowe, narzędzia ogrodnicze i zabawki dzieci.

    Taras
    Taras

    Przy budowie domu skoncentrowano się na wysokiej jakości materiałach konstrukcyjnych i budowlanych oraz redukcji do minimum elementów zbędnych i materiałów wykończeniowych.

    Zastosowano tutaj głównie technologię prefabrykowaną. Ściany nośne wykonane są z prefabrykatów keramzytobetonowych, wyprodukowanych i dostarczonych przez firmę Thomas praefab. Więźba dachowa została wykonana z prefabrykowanych, drewnianych wiązarów wspartych jedynie na zewnętrznych ścianach nośnych. Do izolacji termicznej dachu i poddasza wykorzystano celulozę pozyskaną z przemiału makulatury. Ten sam materiał wykorzystano jako izolację akustyczną w ściankach działowych.

    Dach
    Dach

    Posadzka została ocieplona recyclingowym poliuretanem płynnym o grubości 12cm, którego głównym elementem składowym są odpady styropianu. Wydajność ogrzewania podłogowego poprawia także posadzka anhydrytowa, która ma wysoki współczynnik prowadzenia ciepła. Źródłem mocy dla niego jest instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy max. 9kWp zamontowana na dachu budynku. Na działce zamieszczono także podziemny zbiornik retencjonujący wodę opadową wykorzystywaną do podlewania ogrodu.

    Sypialnia utrzymana została w stylistyce minimalistycznej
    Sypialnia utrzymana została w stylistyce minimalistycznej
    Pokój dziecięcy
    Pokój dziecięcy
    Kuchnia
    Kuchnia
    Łazienka
    Łazienka

    Informacje o projekcie:

    Nazwa projektu: sml.house
    Autor: BLSK.studio
    Lokalizacja: Gliwice
    Rok: 2021
    Zdjęcia: Maciej Spiess

     

    Producenci

    thomas praefab jest niemieckim koncernem z siedzibą w Międzyrzeczu zajmującym się produkcją oraz montażem budynków prefabrykowanych (keramzytobetonowych i betonowych). Specjalizują się w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym, produkują także budynki dla przemysłu i rolnictwa. Wieloletnia działalność na różnych rynkach uczyniła z nich doświadczonego i godnego zaufania partnera.

    Logo-thomas-praefab-.jpg

    948
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone