Dla obszaru

    Konin - Miasto Zielonej Energii

    Miasto Konin to miejsce, gdzie pulsuje energia. Razem z kreatywnymi i przedsiębiorczymi mieszkańcami tworzy się tutaj przyszłość miasta, które jest pełne nowoczesnych technologii, otoczone zielenią i stworzone z myślą o harmonijnym współżyciu z naturą i ludźmi.

    Ta lokalizacja zasługuje na uwagę i eksplorację. Jego wyjątkowym atutem jest korzystne usytuowanie - centralne położenie w Polsce, na wschodzie Wielkopolski, nad rzeką Wartą. To miejsce, które szanuje swój lokalny rodowód, a jednocześnie dąży do stworzenia optymalnych warunków dla rozwoju i postępu. Konin jest otwarty na innowacyjne pomysły, nowatorskie rozwiązania oraz inwestycje. Jest pełen różnorodnych możliwości i potencjałów, które nieustannie się rozwijają. To centralna ostoja na mapie kraju, zasługująca na centralne miejsce w życiu każdego z nas.

    Konin
    Konin, źródło: Miasto Konin

    Konin aspiruje do tego, by stać się dynamicznym centrum energii odnawialnej oraz wyjątkowym miejscem do życia i rozwoju dla swoich mieszkańców. Zachęcamy do odwiedzenia jego historycznej części, która splata się z biegiem rzeki i jeziorami, tworząc unikatową przestrzeń do odkrywania i doświadczania.

    1.  Kościół św. Bartłomieja i romański słup

    Slupo kamienny romanski
    Romański słup, źródło: Miasto Konin

    Kościół w formie bazyliki jest trójnawowy i reprezentuje przede wszystkim charakterystyczny styl gotycki. Najstarsze elementy kościoła to zakrystia z drugiej połowy XIV wieku, która zajęła pierwotną kaplicę św. Trójcy oraz prezbiterium. Najstarsze fragmenty murów z piaskowca zostały zachowane. W wieku XV dobudowano ceglane nawy i kaplicę. W kolejnych stuleciach rozszerzano kościół o nowe elementy: na początku XVII wieku renesansową kaplicę Najświętszej Maryi Panny fundacji Jana Zemełki od strony południowej, pokrytą ośmioboczną kopułą i latarnią, a w XIX wieku dobudowano kruchtę od strony północnej. Od 1965 roku kościół jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych.

    Kosciol sw Bartlomieja
     Kościół św. Bartłomieja, źródło: Miasto Konin

    Wyraźnym śladem średniowiecznych szlaków, prowadzących z północy na południe Polski, jest najcenniejszy i zarazem najstarszy zabytek miasta - kamienny słup romański. Ten starożytny słup, wykonany z piaskowca i noszący datę 1151 roku, ustawiony jest w pobliżu kościoła św. Bartłomieja. Traktowany jako najstarszy historyczny znak drogowy w Polsce, słup kamienny miał służyć jako punkt oznaczający połowę trasy między Kaliszem a Kruszwicą.

    2. Starówka

    Rynek Konin
    Starówka, źródło: Miasto Konin

    Na obszarze, gdzie niegdyś istniało średniowieczne miasto, położone na lewym brzegu rzeki Warty, znajduje się konińska starówka. To miejsce pełne wspaniałych zabytków architektury sakralnej i mieszczańskiej, które przetrwały do obecnych czasów, a większość z nich jest praktycznie nietknięta i zachowana w nienaruszonym stanie.

    3. Synagoga

    Synagoga
    Synagoga, źródło: Miasto Konin

    Niedaleko Placu Zamkowego wznosi się budynek bożnicy, zbudowany między 1825 a 1829 rokiem. W miejsce wcześniejszej drewnianej synagogi, postawiono imponującą budowlę, rozszerzoną o babiniec w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Fundusze na ten gmach przeznaczony do nauki Talmudu i miejsca modlitw, znanego jako Bejtha-midrasz, zostały przekazane przez zamożnego kupca konińskiego Zalmana Zandera. W roku 1883 dobudowano dwukondygnacyjny element od strony północnej pierwotnego budynku, przekształcając go na salę modlitw dla kobiet, a na zachodniej części dodano przedsionek. Łącząc te kompleksy budynków, stworzono dwa dwuspadowe dachy. Sala główna, pierwotnie bogato zdobiona, obecnie zachowuje częściowo pierwotne malowidła na wschodniej ścianie oraz na czterech kolumnach. W tej wschodniej ścianie znajduje się aron ha-kodesz, bardzo ozdobna szafa, przykryta tkaniną (parochet), służąca do przechowywania rodałów, czyli fragmentów Tory. Pomiędzy kolumnami umiejscowiona była bima - almemor - miejsce, gdzie odbywało się czytanie rodałów podczas modlitwy.

    4. Warta i okoliczne jeziora

    Warta
    Warta, źródło: Miasto Konin

    Konin posiada jeszcze jeden istotny atut, który znacząco wpływa na charakter miasta. Przez jego obszar przepływa rzeka Warta, która geograficznie dzieli Konin na dwie części: starą i nową. Niemniej jednak, to właśnie przez różnorodne działania rzeka ta jednoczy mieszkańców zarówno z nowej, jak i ze starej części miasta. Warta jest klasyfikowana jako żeglowna woda śródlądowa od Kanału Ślesińskiego aż do ujścia rzeki Odry. Ten szlak wodny stanowi atrakcyjną trasę dla spływów kajakowych oraz jest wykorzystywany przez statki wycieczkowe i inne jednostki pływające. Obszar Doliny Środkowej Warty wraz z Nadwarciańskim Parkiem Krajobrazowym oraz Obszarem Natura 2000 stanowią najpiękniejsze tereny otaczające Wartę. Jest to region niezwykle bogaty, zwłaszcza pod względem awifauny, która reprezentowana jest przez aż 230 gatunków ptaków.

    Konin stanowi znakomity obszar do uprawiania sportów wodnych, wędkowania oraz relaksu. Liczne jeziora polodowcowe, kanał Warta-Gopło oraz rzeka Warta, wsparte infrastrukturą wodną, tworzą doskonałe warunki dla entuzjastów turystyki wodnej. To doskonałe miejsce do rozpoczęcia przygody z Wielką Pętlą Wielkopolski - trasy wodnej o imponującej długości niemal 690 kilometrów.

    Artykuł napisany przy współpracy z:
    konin-logo.png  

     

    262
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone