Dla obszaru

    Średniowieczne miasto na malowniczych Kaszubach - Bytów

    Artykuł przeczytało aż 2032+ użytkowników
    Bytów to miasto w województwie pomorskim, położone nad jeziorem Jeleń i rzeką Borują. Położenie na Kaszubach wśród lasów, pagórków oraz licznych jezior lobeliowych sprawia, że jest niezwykle atrakcyjne turystycznie. Słynie z imponującej przyrody, a także okazałej architektury gotyckiej.

    źródło zdjęcia głownego: Urząd Miejski w Bytowie

    1. Zamek w Bytowie

    Zamek Bytów
    Zamek, źródło: Urząd Miejski w Bytowie

    To jeden z późniejszych zamków krzyżackich w Polsce. Zbudowany w stylu gotyckim na planie prostokąta. Budowa trwała w latach 1390 – 1406. W narożach znajdują się trzy okrągłe baszty – Młyńska, Polna, Różana, oraz jedna kwadratowa wieża – Prochowa. W północno-zachodniej części postawiono Dom Zakonny, gdzie znajdowała się kaplica, refektarz oraz mieszkanie prokuratora. Aktualnie w baszcie Młyńskiej i Prochowej oraz w Domu Zakonnym znajduje się Muzeum Zachodniokaszubskie. Znajdują się tam wystawy o charakterze historycznym nawiązujące do czasów krzyżackich i kultury Kaszub bytowskich.

    Dziedziniec zamku
    Dziedziniec Zamku, źródło: Urząd Miejski w Bytowie

    Zamek w okresie swej świetności pełnił rolę między innymi siedziby administracji krzyżackiej oraz zajazdu dla rycerstwa zachodnioeuropejskiego, który podążał do stolicy państwa krzyżackiego – słynnego Malborka. Po przebudowie na przełomie XVI-XVII w. zamek pełnił funkcję letniej rezydencji książąt zachodniopomorskich - Gryfitów. Po 1930 r. niemieckie władze państwowe przeznaczyły zamek na ośrodek szkoleniowy i schronisko dla młodzieży.

    2. Most kolejowy nad rzeką Borują

    Most kolejowy Boruja
    Most nad Borują, źródło: Urząd Miejski w Bytowie

    Wzorowany na rzymskich akweduktach most został wybudowany ok. 1884 r. Składa się z sześciu murowanych przęseł o sklepianiach kolistych. Na filarach można dostrzec płaskorzeźby przedstawiające herby: Bytowa, Pomorza, Prus, Rzeszy i królewskich kolei pruskich. Był jedną z części linii kolejowej biegnącej od Bytowa do Miastka.

    Most nad Boruja
    Most, źródło: Urząd Miejski w Bytowie

    3. Gotycka wieża kościoła pw. św. Katarzyny 

    Gotycka wieża
    Kościół św. Katrarzyny, źródło: Urząd Miejski w Bytowie

    To relikt dawnego kościoła św. Katarzyny w Bytowie, który został zniszczony podczas II. wojny światowej. Rok wybudowania nie jest znany. Na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Kościół posiadał barokowe wyposażenie z którego zachowała się jedynie skarbonka z 1723r. – obecnie znajdująca się w zbiorach Muzeum Zachodniokaszubskiego. W wieży znajduje się oddział tego muzeum, który prezentuje eksponaty związane z przeszłością Bytowa i okolic oraz losy świątyni. Z wieży można obejrzeć panoramę miasta.

    Wieza kosciola
    Wieża, źródło: Urząd Miejski w Bytowie

    4. Cerkiew pw. św. Jerzego

    Cerkiew sw Jerzego
    Cerkiew, źródło: Urząd Miejski w Bytowie

    Jest to dawna świątynia ewangelicka z lat 1675-1695. Obecnie jest to cerkiew greckokatolicka, w której znajduje się tabernakulum z XVII w. z cerkwi św. Paraskewy w Surochowie. Odbywały się tu nabożeństwa w języku kaszubskim. Zbudowana systemem reglowym z charakterystyczną kopułą w stylu architektury bizantyjskiej.

    5. Kościół pw. św. Katarzyny

    Kosciol sw Katarzyny
    Kościół św. Katarzyny, źródło: Urząd Miejski w Bytowie

    To rzymskokatolicki kościół parafialny, należący do diecezji pelplińskiej. Został wzniesiony w latach 1848-1854 na wzór berlińskiego kościoła św. Mateusza. Jest typowym przykładem trójnawowego kościoła halowego. Od północy elewacja nawy środkowej przechodzi w wysoką kwadratową wieżę zamkniętą arkadową galeryjką. Ośmioboczny trzon wieży zwieńczony stożkowym hełmem. Na uwagę zasługują organy z 1854 r. oraz dwa dzwony z lat 1820-1821, pochodzące z fundacji króla Fryderyka Wilhelma III.

    6. Zabytkowe kamienice i budynki

    Zabytkowe kamienice
    Kamienice i budynki, źródło: Urząd Miejski w Bytowie

    Gmina Bytów podejmuje także szereg działań mających na celu renowację zabytków znajdujących się w ewidencji. Uważają, że zabytki to świadectwa przyszłości i dzięki swojej niepowtarzalności same w sobie są atrakcjami turystycznymi, o które trzeba zadbać.

    2032
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone