Dla obszaru

    Śląsk Cieszyński - region z unikalnym dziedzictwem

    Artykuł przeczytało aż 692+ użytkowników
    Powiat cieszyński znajduje się w województwie śląskim. Jego siedzibą jest miasto Cieszyn. Powiat cieszyński graniczy z Czechami i Słowacją. Jest położony na historycznym Śląsku Cieszyńskim. Region ten charakteryzuje się pięknymi krajobrazami, w tym pasmami górskimi Beskidów, malowniczymi dolinami rzek oraz bujnymi lasami. W centrum Cieszyna znajduje się wiele zabytkowych budynków, z których większość ma charakterystyczne elementy architektoniczne.

    źródło zdjęcia głównego: Śląskie Travel

    1. Wzgórze Zamkowe

    Zamek Cieszyn 1650 rok
    Zamek Cieszyn 1650r., źródło: Wikipedia autor: Mateusz Merian

    Ważnym zabytkiem Cieszyna jest Zamek Cieszyn, który wznosi się na wzgórzu nad rzeką Olzą. Historia Góry Zamkowej w Cieszynie związana jest ściśle z najstarszymi dziejami Polski i Śląska Cieszyńskiego. Zamek został zbudowany w stylu gotyckim, a następnie przebudowany w stylu renesansowym. Był imponującą warownią otoczoną murami i z kilkoma wieżami. Pod koniec wojny trzydziestoletniej, czyli ok. 1648r. Zamek został zniszczony.

    Pałac Myśliwski
    Pałac Myśliwski, źródło: Wikipedia, autor: Hons084

    W miejscu średniowiecznego zamku dolnego, z inicjatywy arcyksięcia Karola Habsburga,  w latach 1838-40 powstał Pałac Myśliwski.  Powstał on według projektu  wybitnego  przedstawiciela  wiedeńskiego  klasycyzmu - Józefa  Kornhäusla.

    Rotunda Cieszyn
    Rotunda Cieszyn, źródło: Cieszynskie.travel

    Do dzisiaj zachowała się m.in. Rotunda św. Mikołaja oraz pokaźna Wieża Piastowska. Ciekawostką jest, że wizerunek rotundy znajduje się na obecnym polskim banknocie o nominale dwudziestu złotych. Wieża Piastowska jest udostępniona do zwiedzania, a z niej możemy zobaczyć rozległy widok na miasto.

    Wieża Piastowska
    Wieża Piastowska, źródło: Wikipedia, autor: Qasinka

    2. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

    Pałac Larischów
    Pałac Larischów, źródło: Wikipedia, autor: Hons084

    Warto również zauważyć, że w Cieszynie można znaleźć przykłady stylu barokowo-klasycystycznego. Jest nim m.in. siedziba Muzeum Śląska Cieszyńskiego, zwana także Pałacem Larischów. Jest to jedno z najstarszych muzeów w Europie, założone w 1801 roku. Obecnie muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 80 tys. Eksponatów.

    Jedną ze stałych ekspozycji w Muzeum jest "Na skrzyżowaniu dziejów i kultur". Zlokalizowana jest na drugim piętrze Pałacu Larischów i zajmuje powierzchnię ponad 1000 m2. Chronologicznie obejmuje okres od prehistorii do końca II wojny światowej. Jedną z sal poświęcono ks. Janowi Leopoldowi Szersznikowi – założycielowi Muzeum.

    Muzeum
    Muzeum Śląska Cieszyńskiego, źródło: Cieszynskie.travel

    Wystawa „Sztuka gotyku i renesansu”, stanowiąca część ekspozycji stałej, prezentuje najcenniejsze zabytki malarstwa i rzeźby z okresu od XIV do połowy XVII wieku ze zbiorów cieszyńskiego muzeum.

    Mniejsze muzeum
    Muzeum Śląska Cieszyńskiego, źródło: Cieszynskie.travel

    Współczesna architektura również zaczyna odgrywać coraz większą rolę w Cieszynie. Można zobaczyć nowoczesne budynki użyteczności publicznej, takie jak centra kulturalne, biurowce i centra handlowe.

    3. Śląsk Cieszyński

    Region ten charakteryzuje się pięknymi krajobrazami, w tym pasmami górskimi Beskidów, malowniczymi dolinami rzek (głównie Olza) oraz bujnymi lasami. Śląsk Cieszyński jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na swoje piękno naturalne, atrakcje historyczne i kulturalne oraz możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

    Architektura Cieszyna jest wyjątkowa i odzwierciedla różnorodność kulturową i historyczną tego regionu. Miasto jest prawdziwą skarbnicą dla miłośników architektury, oferując wiele interesujących i pięknych budowli.

    3.1 Osada Warowna Białogród 

    Osada warowna Bialogrod
    Białogród, źródło: Cieszynskie.travel

    Jedynym z nich jest Osada Warowna Białogród. Można zobaczyć tam rekonstrukcję architektury charakterystyczną dla X w. w tamtym regionie. Wioska żyje i funkcjonuje w sposób podobny do warunków wczesnośredniowiecznych, tak aby zwiedzający mogli przenieść się w czasie i odetchnąć od zgiełku współczesnej cywilizacji. W osadzie mieszkają zwierzęta najstarszych ras znanych z tej części Europy. Obecnie trwa remont Osady Warownej, obiekt będzie ponownie otwarty w 2024r.

    3.2 Dom Tkacza 

    Dom tkacza
    Dom Tkacza, źródło: Wikipedia, autor: nieznany

    To część ekspozycji zewnętrznej Muzeum Historycznego w Bielsku- Białej, gdzie mamy w pełni zobrazowany prace rzemieślnika miejskiego. Stanowi fragment historycznej zabudowy tzw. Górnego Przedmieścia zamieszkałego przez sukienników, silnie związanego z historią Bielska jako jednego z ważniejszych ośrodków sukienniczych. Prezentowany jest tam warsztat i mieszkanie sukiennika z przełomu XVIII i XIX w. Obiekt to cenny przykład drewnianego budownictwa miejskiego.

    4. Rezydencja Prezydenta RP - Zamek w Wiśle

    Zamek w Wiśle, znany również jako Rezydencja Prezydenta RP, jest siedzibą urzędującego prezydenta Polski. Położony jest w malowniczej miejscowości Wiśle, w Beskidzie Śląskim, w południowej Polsce. Historia Zamku Prezydenta RP sięga początków XX wieku. W 1907 roku w Wiśle Czarnem na Zadnim Gróniu wybudowano modrzewiowy pałacyk myśliwski Habsburgów, a powyżej niego w 1909 roku drewniany kościółek.

    Zamek RP
    Zamek RP, źródło: Wikipedia, autor: Hons084

    Budowę zamku rozpoczęto w 1929 roku, a ukończono w 1931 roku. Jest to imponujący budynek zaprojektowany przez architekta Adolfa Szyszko-Bohusza, w modernistycznym stylu, dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Zamek ma pięć kondygnacji i dominuje nad okolicą ze względu na swoje położenie na wzgórzu.

    Obecnie składa się z:

    • Zamku Górnego – właściwej rezydencji Prezydenta RP,
    • Zamku Dolnego – część konferencyjna i pokoje hotelowe,
    • Zamku Dolnego – Gajówki – restauracja i pokoje hotelowe,
    • Kaplicy z 1909 pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej.

    Zamek Dolny i Gajówka, poza okresami kiedy w rezydencji przebywa Prezydent RP lub jego goście, pełnią funkcje hotelowo-konferencyjne i są ogólnodostępne.

    Na Śląsku Cieszyńskim znajduje się wiele urokliwych miast i miejscowości, takich jak Cieszyn, Ustroń czy Wisła. Każde z tych miejsc ma swoje unikalne cechy i oferuje różnorodne atrakcje dla turystów, takie jak zabytkowe centra miast, muzea, parki krajobrazowe, szlaki turystyczne oraz ośrodki narciarskie.

    Śląsk Cieszyński to fascynujący region, który łączy w sobie różnorodność etniczną, przyrodę, historię i tradycje. Jest to miejsce, które przyciąga turystów swoim pięknem i daje możliwość odkrywania unikalnej kultury i dziedzictwa tego obszaru.

    Wyjątkowe połączenie niezwykłych walorów przyrodniczych tych terenów, bogatej kultury ludowej górali beskidzkich, silnego poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców oraz fascynującej, piastowskiej i austro-węgierskiej historii - to między innymi właśnie te cechy sprawiły, że marka turystyczna Śląsk Cieszyński w 2019 roku otrzymała, jako jedna z pięciu w Polsce, Certyfikat Polskiej Marki Turystycznej!

    692
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone