Dla obszaru

    Starogard Gdański - ponad 800-letnie miasto z imponującą architekturą

    Artykuł przeczytało aż 2393+ użytkowników
    Starogard Gdański to jedno z najstarszych miast na Pomorzu, a także stolica Kociewia. Pierwsze wzmianki pochodzą z 11 listopada 1198 – w dokumencie księcia pomorskiego Grzymisława - pojawia się nazwa Starigrod. W XIV wieku Starogard został przebudowany z wsi na miasto-twierdzę o charakterze obronnym i nadano mu prawa miejskie. Postawiono wówczas mury obronne, bastiony oraz bramy z basztami. Zachowane do dziś trzy baszty można podziwiać, a dwie z nich można zwiedzać. Mury obronne Starogardu były budowane w latach 1309-1339. Do obecnych czasów zachowały się jedynie fragmenty murów miejskich, rozrzucone w kilku miejscach Starogardu. Część muru istnieje do dzisiaj nad Kanałem Młyńskim, w sąsiedztwie Baszty Tczewskiej. Inny fragment dawnej infrastruktury obronnej miasta zachował się przy kościele farnym św. Mateusza, od strony Parku Miejskiego. Zachowane fragmenty muru miejskiego łączą także Basztę Gdańską z Basztą Książęcą.

    źródło zdjęcia głównego: Facebook Kociewiak Flying

    1. Baszta Gdańska (Szewska)

    Baszta Gdanska Starogard
    Baszta Szewska, źródło: Wydział Informacji Społecznej, Urząd Miasta Starogard Gdański

    To jedyna baszta zachowana z okresu krzyżackiego. Jej budowę ukończono w 1325 roku. Posiada cztery kondygnacje i zbudowana jest z cegły. Na przestrzeni lat wielokrotnie ją przebudowywano. Baszta Gdańska miała bronić wjazdu do Starogardu od strony północnej, tj. od Gdańska (stąd jej nazwa). Miała też bronić przyległych do niej odcinków murów miejskich. Obowiązek ten spoczywał, ze względu na brak stałej obsady, na barkach cechu szewców i stąd jej druga nazwa – Szewska. 

    W baszcie mieściła się między innymi kaplica Maryjna, a w okresie II wojny światowej areszt niemiecki dla miejscowej inteligencji pomorskiej i kociewskiej. W okresie powojennym znajdowała się tam Stacja Upowszechniania Wiedzy o Regionie, która zapoczątkowała obecne Muzeum Ziemi Kociewskiej. Na murze zewnętrznym umieszczona została tablica pamiątkowa ufundowana w 1998 roku przez zakon joannitów dla uczczenia jubileuszu 800-lecia miasta oraz 650 rocznicy nadania praw miejskich. To najlepiej zachowany obiekt gotyckiej architektury w mieście. 

    2. Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej

    Kościół sw Katarzyny Aleksandryjskiej starogard
    Kościół św. Katarzyny, źródło: Wydział Informacji Społecznej, Urząd Miasta Starogard Gdański

    Obecną świątynie wybudowano na fundamentach średniowiecznego kościoła ok. 1802 roku. Pierwsze wzmianki o pierwotnym kościele św. Katarzyny pochodzą z ok. 1470 roku. Początkowo był on usytuowany bliżej kanału Wierzycy. Strzelista wieża kościoła św. Katarzyny mierząca 48m wysokości została dobudowana dopiero w 1872 roku. Budowla ma trzy nawy, a wewnątrz częściowo zachował się autentyczny wystrój. Nad głównym wejściem znajdziemy neogotyckie organy autorstwa gdańskiego organomistrza Juliusza Witta. W prezbiterium znajduję się witraż przedstawiający Chrystusa Zbawiciela. Oprócz ołtarza głównego, znajdziemy także dwa mniejsze – Matki Bożej Królowej Polski oraz św. Wojciecha. Na balustradach empory umieszczono stacje Drogi Krzyżowej, namalowane przez Kazimierza Falkowskiego. 

    3. Pałac Wiecherta

    Palac Wiecherta
    Pałac Wiecherta, źródło: Wydział Informacji Społecznej, Urząd Miasta Starogard Gdański

    Pałac wybudowany w stylu neorenesansowym na polecenie właściciela Zakładów Młyńskich Franciszka Wiecherta w 1893 roku jako reprezentacyjna siedziba rodu Wiechertów. Frontowa elewacja rezydencji jest przyozdobiona rzeźbami pięciu kobiet wykonanymi z czerwonego piaskowca. Jedna z nich to kopia Venus Italica. Jej oryginalna wersja jest autorstwa znakomitego rzeźbiarza Antonia Canovy i znajduje się w The Met Fifth Avenue w Galerii 515 w Nowym Jorku. Pałac znajduje się przy ulicy Kanałowej - w północno-wschodniej części miasta. 

    Budynek składa się z dwóch członów – zbudowanego w 1882 roku skrzydła zachodniego w stylu neoklasycystycznym oraz reprezentacyjnego skrzydła południowo-wschodniego, które znajduje się na piętrze, powstało w 1893 roku w stylu neorenesansowym. Wnętrza pałacu zostały częściowo przebudowane. 

    Palac Wiecherta
    Rzeźby Pałac Wiecherta, źródło: Facebook Kociewiak Flying

    Do 1945 roku pałac był w posiadaniu rodziny Wiechertów, następnie stał się własnością państwa. Znajdowały się tam między innymi: przedszkole, żłobek czy też mieszkania pracowników zakładów młyńskich. Aktualnie budynek jest własnością prywatną.

    4. Ratusz miejski w Starogardzie Gdańskim

    Ratusz
    Ratusz Miejski, źródło: Wydział Informacji Społecznej, Urząd Miasta Starogard Gdański

    Ratusz Miejski jest usytuowany na środku placu o powierzchni około 0,40ha. Został wpisany do gminy miejskiej 1 lutego 1845 roku. Ratusz odbudowano w 1893 roku, po wielkim pożarze miasta, do którego doszło w 1772 roku, na XIV-wiecznych fundamentach. Użyto czerwoną cegłę, a okna ozdobiono neorenesansowymi elewacjami. Budynek wieńczy dwuspadowy dach, na którym znajduje się sygnatura z datą 1339 – wiąże się to z ukończeniem budowy miasta oraz nadaniem herbu i pieczęci miejskiej.

    Ratusz miejski
    Ratusz Miejski, źródło: Wydział Informacji Społecznej, Urząd Miasta Starogard Gdański

    Modernizując rynek miejski w 2017 roku, odkryto średniowieczne mury ratusza, na podstawie których wywnioskowano, że pierwotny ratusz był co najmniej dwa razy większy od obecnego. Decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostały one zasypane. Jednak obrys murów utrwalony został w nawierzchni, która przykryła archeologiczne znalezisko.

    5. Fara p.w. św. Mateusza

    Kosciol sw. Mateusza
    Fara, źródło: Wydział Informacji Społecznej, Urząd Miasta Starogard Gdański

    To jeden z najlepiej zachowanych zabytków sakralnych w Starogardzie Gdańskim. Budowa świątyni przypada na pierwszą połowę XIV wieku. Konstrukcję nośną świątyni stanowią dwa rzędy ośmiobocznych, ceglanych filarów. We wnętrzu znajduje się sześć ołtarzy bocznych pod rożnymi wezwaniami. Jako nieliczna ze świątyń miejskich na Pomorzu, starogardzka fara ma układ bazylikowy. Sklepienie naw bocznych wykonane zostało w stylu gwiaździstym. Nawę główną, prezbiterium i kaplicę północną podtrzymuje drewniany strop belkowy. Na łuku tęczowym, widnieje średniowieczny fresk przedstawiający scenę Sądu Ostatecznego. 

    Fara sw. Mateusza
    Fara z lotu ptaka, źródło: Facebook Kociewiak Flying

     

    2393
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Architekt, architektura?

    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2024 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone