Dla obszaru

    Geomechanika, geodeta Cena

    Ile kosztuje geomechanika czyli badanie geomechaniczne i do czego służy? Raport geomechaniczny może zaoszczędzić sporo pieniędzy i nerwów, ponieważ dokładnie określa, co kryje się pod Twoim domem. Geodeta znając rodzaj i jakość gruntu, może dokładnie obliczyć przygotowanie terenu i wykopów, czyli wypełnienie gruntu i budowę fundamentów, tak samo jak zużycie materiałów i czasu. Możesz także uniknąć później, możliwego uszkodzenia budynku z powodu niewłaściwego fundamentu. Cena badania geomechanicznego zależy od złożoności terenu, głębokości poboru próbek, złożoności i wielkości obiektu, lokalizacji itp., i zaczyna się od około 1500 PLN.

    Komu powierzyć badanie geomechaniczne? Wyślij zapytanie do odpowiednich i ocenionych geodetów w Twojej okolicy - bezpłatnie i bez zobowiązań! Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

    Poproś o ofertę:
    Wyślij zapytanie

    Cena opracowania geomechanicznego wraz z wykopem terenu


    Cena opracowania geomechanicznego dla domu jednorodzinnego. W cenie studium geomechaniczne dotyczące nośności terenu na potrzeby statyki wraz z wykopem terenu i uzyskaniem zgody Dyrekcji RZGW .

    1500.00 zł/szt

    BARDZO NISKA CENA
    zł/szt

    ŚREDNIA CENA
    3500.00 zł/szt

    NAJWYŻSZA CENA
    CHCĘ OFERTY OD WYKONAWCÓW PRAC

    INNE CENY ZA Geomechanika, geodeta

    Wasza ilość

    jednostka

    orientacyjna cena

    Wasza cena

    Cena opracowania geomechanicznego bez wykopu

    Cena opracowania geomechanicznego dla domu jednorodzinnego. W cenie studium geomechaniczne dotyczące nośności terenu na potrzeby statyki, bez wykopu terenu.


    szt

    zł/szt

    RAZEM:
    wyślij zapytanie >

    Czy kalkulator był dla Ciebie przydatny??

    Badanie geomechaniczne – wszystko co trzeba wiedzieć

     

    1. Raport geomechaniczny - co trzeba wiedzieć?

    Geomechanika,geodeta
    Studium geodezyjne jest podstawą projektowania; na jego podstawie wykonywane są inne obliczenia, również statyczne

     

    1.1. Czym jest badanie geotechniczne i kim są eksperci w dziedzinie geodezji?

    Raport geotechniczny opisuje i analizuje skład geotechniczny i nośność badanych gruntów. Badanie gruntu można powierzyć geotechnikowi lub geologowi. Geotechnik i geolog z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi mogą dokonywać badań i wystawiać ekspertyzy geotechniczne, jednak usługę najczęściej zamawia się w jednej z wielu firm zajmujących się badaniami geotechnicznymi, które w związku z tym są odpowiedzialne zarówno za wykonanie, jak i jakości.

    2.Jaki jest cel opracowania geodezyjnego?

    2.1. Zapobieganie osiadaniu konstrukcji

    Badania geotechniczne są niezbędne, aby z całą pewnością określić dokładny skład gruntu oraz czy teren rzeczywiście wytrzyma nadchodzące prace budowlane, remontowe, rozbudowę lub modernizację obiektu. W przeciwnym razie konsekwencje mogą być naprawdę katastrofalne i kosztowne, ponieważ budynek pod własnym ciężarem, który obciąża grunt, może zacząć osiadać. Jeśli chcesz mieć wytrzymały, odpowiadający celowi i opłacalny projekt budynku, który przetrwa dziesięciolecia, konieczne jest zamówienie badania geotechnicznego przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, projektowych lub budowlanych, aby mieć jasność co do rodzaju gruntu. Oczywiście nie trzeba podkreślać, ile te informacje będą warte dla inżynierów budownictwa.

    2.2. Projektowanie

    Analiza gruntu jest podstawowym narzędziem dla każdego eksperta w dziedzinie geomechaniki, który w swoich raportach podaje dane o składzie gruntu. Dzięki niej dowiemy się, jakie są warstwy terenu, gdzie się znajdują i na ile są nośne, gdzie są bardziej miękkie, gdzie istnieje możliwość osuwisk i tak dalej. Wszystkie te informacje są niezbędne do szczegółowego i dokładnego określenia głębokości posadowienia i obliczenia nośności gruntu. Jeśli część terenu leży na skale, a druga na bardziej miękkim gruncie, logiczne jest, że fundamenty będą się różnić w zależności od tego, gdzie się znajdują. Można to jednak ustalić tylko na podstawie badań geologicznych. Studium geomechaniczne zawiera również dane dotyczące powierzchni wód gruntowych (jeśli występują) i przepuszczalności poszczególnych warstw oraz możliwości przesiąkania i zatapiania. Wynajęty ekspert podaje więc w raporcie wszystkie niezbędne dane wstępne, na podstawie których wykonywany jest projekt.

    2.3. Planowanie odwadniania

    Oprócz danych wymaganych do obliczeń statycznych opracowanie jest również potrzebne do racjonalnego i funkcjonalnego projektowania kanalizacji deszczowej. Na podstawie uzyskanych informacji można określić, czy istnieje obawa przed stagnacją wody, aby projekt przewidział odpowiednie wymiary systemu odwodnienia budynku i zapobiegł uszkodzeniom. Co więcej, planowane jest zabezpieczenie i utrzymanie wykopu, aby nie został zalany podczas budowy. Jest to szczególnie ważne przy budowaniu większych budynków (więcej kondygnacji podziemnych lub garaży) oraz przy budynkach na stromym terenie.

    2.4. Ekspertyza geotechniczna jest ważnym załącznikiem do pozwolenia na budowę

    Badania geotechniczne gruntu są konieczne przed rozpoczęciem inwestycji. Taką ekspertyzę należy dostarczyć, kiedy staramy się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Na szczęście najczęściej nie jest wymagana skomplikowana opinia geotechniczna, a jej najbardziej podstawowa forma – chyba że w trakcie badań zostanie zmieniona kategoria geotechniczna. Wówczas konieczne może się okazać przeprowadzenie precyzyjniejszej i dogłębniejszej ekspertyzy. Najnowsza nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020 r. Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie podziału projektu budowlanego na trzy zasadnicze części. Dla dwóch z nich ustawa wprost wymienia wymagania dotyczące geotechnicznych opracowań projektowych, tj.: projekt architektoniczno-budowlany, który będzie obejmował opinię geotechniczną oraz informację o sposobie posadowienia obiektu budowlanego i projekt techniczny obejmujący – w zależności od potrzeb – dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych (GWPOB).

    2.5. Sprawdzenie możliwości instalacji pompy ciepła

    Oprócz składu gleby podczas wykopów określa się położenie i głębokość wód gruntowych. Jest to istotny fakt, jeśli zastanawiasz się nad typem pompy ciepła, którą mógłbyś zainstalować. Geodeta będzie w stanie ocenić, czy ilość i temperatura wód gruntowych są odpowiednie dla pompy ciepła woda-woda czy grunt-woda, co znacznie ułatwi podjęcie decyzji o wyborze systemu grzewczego.

    2.6. Byś spał spokojnie

    Wreszcie, ten dokument jest niezbędny, aby upewnić się, że to, w co inwestujesz swoją energię, czas i pieniądze, jest bezpieczną i długoterminową inwestycją. To jedyny sposób na uniknięcie nieprzewidzianych wydarzeń w przyszłości. Dlatego szczerze radzimy zamówić ekspertyzę, nawet jeśli nikt nie zażąda jej z urzędu. Cena takiego dokumentu jest minimalna i stanowi około 0,005% - 0,01% inwestycji w cały projekt, ale jeśli nie zostanie wykonana, może spowodować ogromne szkody i w konsekwencji dużą stratę finansową. Uszkodzenia sąsiednich budynków (pęknięcia na elewacji i konstrukcji nośnej) spowodowane słabo zabezpieczonymi i uformowanymi wykopami budowlanymi, osiadaniem terenu (co w każdym razie może zaszkodzić sąsiedniej zabudowie w bezpośrednim sąsiedztwie), zastój wody i zalanie, to tylko niektóre z niepożądanych konsekwencji.

    3. Uzyskanie danych do raportu

    3.1. Wiercenia do badań geotechnicznych

    Ekspertyza geotechniczna wymaga wykonania wykopu, czyli tzw. sondowania lub wiercenia, wykonywanych w kilku punktach na działce. Wiercenie wykonuje się zwykle w 2-3 punktach na działce, w miejscu, w którym powstanie obiekt. Jeśli dom jest już zbudowany, ale chciałbyś sprawdzić skład terenu pod kątem ewentualnych modernizacji lub remontów, wiercenie wykonuje się we wszystkich narożnikach aż do dna fundamentu, a czasami i wzdłuż krytycznych ścian. Ważne jest, aby wykopy były wykonywane w tych miejscach, w których dom naprawdę będzie stał, ponieważ skład gleby na tej samej działce jest różny w różnych miejscach.

    Kolejną ważną rzeczą jest głębokość wiercenia. Konieczne jest, aby wykopy były wystarczająco głębokie, aby obejmowały wszystkie warstwy ziemi. Tylko w ten sposób uzyskasz realistyczny wgląd w rzeczywisty stan terenu, na którym stoi lub będzie stał Twój dom.

    3.2. Wiercenia ręczne czy mechaniczne?

    Wykopy można wykonać ręcznie lub przez wiercenie. Ważne jest, aby to było na tyle głęboko, aby dotrzeć do wszystkich warstw ziemi. Jeśli odwiert nie będzie wystarczająco głęboki, zabraknie podstawowych danych o składzie gleby, co wpłynie na dokładność i precyzję raportu. Może się zdarzyć, że geodeta w ogóle nie będzie chciał analizować wydobytych próbek, ponieważ oceni, że nie są one reprezentatywne dla rzeczywistego składu, co grozi podaniem fałszywych, prowizorycznych informacji. Dlatego większość ludzi decyduje się na pozostawienie wykopu lub odwiertu fachowcom.

    3.3. Sondowanie

    Sondowanie to specjalny rodzaj wierceń, który jest wykonywany za pomocą specjalnie wyposażonej koparki i na podstawie którego wykonywane są pomiary i analizy geologiczne i geotechniczne. Głębokość odwiertu pod sondę determinowana jest składem geologicznym gruntu, liczbą kondygnacji budynku oraz głębokością posadowienia. Wykop zawsze wykonuje się co najmniej do warstwy gruntu odpowiedniej do posadowienia budynku, zgodnie z instrukcją geodety. W każdym razie, dla dokładnych analiz, pożądane jest wykopanie jak najwięcej warstw ziemi.

    3.4. Porozmawiaj z sąsiadami

    Ważnym, ale często zaniedbywanym aspektem pozyskiwania danych do przygotowania opracowania geotechnicznego jest rozmowa z sąsiadami. Dobry geodeta zapyta sąsiadów o to, jak kładli fundamenty pod swoje domy i z jakimi problemami się spotkali. Następnie obejrzy szerszy obszar działki. Dzięki temu uzyska podstawowe, orientacyjne informacje o charakterystyce terenu w pobliżu obiektu oraz o tym, czy w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się lasy, wąwozy, rzeki lub inne akweny.

    4. Jakie analizy wykona geodeta?

    Badania i analizy zależą od obszaru, złożoności terenu i składu gruntu, na którym położona jest działka lub obiekt. W zależności od stopnia trudności terenu i wielkości domu, można wybierać pomiędzy trzema podstawowymi testami gleby. Geodeta zdecyduje, który będzie odpowiedni.

    4.1. Sondowanie statyczne (CPT)

    Jest to najbardziej podstawowe, ale najbardziej wszechstronne testowanie z jedną wielką zaletą. Pomiary głębokości wykonuje się na odcinkach 2 centymetrowych. Przy tej metodzie sonda jest wbijana w grunt tak głęboko, aż dotrze do twardej powierzchni. Przez cały czas wiercenia, co 2 cm uzyskujemy dane o oporze, jaki stwarza grunt przy penetracji w głąb. Na koniec komputer konsoliduje wszystkie uzyskane dane. W ten sposób uzyskuje się ciągły, fazowy profil danego terenu, który stanowi podstawę do oceny osiadania i nośności gruntu w wybranym układzie posadowienia. Zabieg ten jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów gruntu i jest zalecany bez względu na rodzaj i typ fundamentu.

    4.2. Badania dylatometryczne (DMT)

    Analiza DMT jest odpowiednia dla miękkich gruntów, gdzie decyduje się o wyborze głębokich fundamentów. W takim przypadku analiza DMT może zastąpić badanie CPT, ponieważ także daje fazowy profil składu gleby. Na podstawie tych danych wykonywane są plany fundamentów oraz szacunki nośności gruntu.

    4.3. Sondowanie SPT

    To badanie jest odpowiednie dla działek, które są w większości na glebach piaszczystych i żwirowych. SPT to nieco bardziej zaawansowany rodzaj badania gruntu, który oprócz gęstości dostarcza również danych dotyczących wytrzymałości, zwartości, modułu sprężystości, oczekiwanego osiadania i nośności podłoża. Badanie to określa również potencjał przepuszczalności warstw gruntu. W przypadku wykonania testów SPT, CPT nie jest potrzebne, ponieważ wszystkie niezbędne dane zostały już uzyskane.

    5. Co ryzykujesz bez odpowiedniego badania geotechnicznego?

    5.1. Nieprawidłowe wymiary obiektu

    Jeśli niektóre z najważniejszych wymiarów budynku zostaną zmniejszone z powodu braku badań geotechnicznych to znaczy, jeśli są nieprawidłowe , ryzykujesz, że nie będzie on całkowicie bezpieczny do zamieszkania. Wymiarowanie polega na projektowaniu, a właściwie obliczeniu przekrojów elementów konstrukcyjnych, które zapewniają wystarczającą wytrzymałość statyczną i stabilność. W konsekwencji zmniejszone wymiary są błędem w obliczeniach technicznych, przez który później kluczowe elementy konstrukcji okazywałyby się mniejsze lub niewystarczające, co samo w sobie jest bardzo niebezpieczne dla każdego obiektu. Stan krytyczny wywoła każdy ulewny deszcz, ale także topienie się śniegu, dodatkowo obiekt może i sam osiąść pod własnym ciężarem. W każdym razie na nieprawidłowo zwymiarowanym obiekcie pierwsze pęknięcia, które stale się powiększają i rozszerzają, można zauważyć bardzo szybko. Remont budynku i naprawa zniszczeń są oczywiście możliwe, ale niezwykle kosztowne. Z drugiej strony prawie niemożliwe jest całkowite przywrócenie budynku do pierwotnego stanu po wyrządzonych zniszczeniach.

    5.2. Nadmierne wymiarowanie obiektu

    Nadmierne wymiarowanie obiektu w fachowej terminologii oznacza zaprojektowanie statycznie zbyt stabilnego i solidnego budynku. Oznacza to również, że dobiera się  większe niż realistycznie wymagane przekroje elementów konstrukcyjnych. Zwiększa to ilość użytego materiału, a tym samym jego cenę. Ale to nie wszystko. Zwiększa się ciężar samego obiektu, co dodatkowo obciąża grunt pod nim. To z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami późniejszej konsolidacji terenu, która inaczej nie byłaby w ogóle potrzebna.

    5.3. Uszkodzenia sąsiednich budynków

    Wreszcie, budowa bez uprzednich badań geotechnicznych zagraża sąsiednim budynkom, jak i gruntom. Kiedy grunt osiada z powodu nieodpowiedniego wymiarowania, to zagraża przestrzeni wokół domu. Obszar rozszerza się do setek metrów kwadratowych i zaczyna zagrażać sąsiednim budynkom. Jeśli pojawią się na nich pęknięcia, będziesz odpowiedzialny. Inni właściciele mogą domagać się pełnego zwrotu kosztów remontu.

    6. Cena ekspertyzy geotechnicznej

    Koszty sporządzenia tego typu dokumentu stanowią minimalne koszty w ramach całej inwestycji budowlanej. Jeśli doda się do tego astronomiczne sumy, które być może trzeba będzie zapłacić za naprawienie szkód spowodowanych brakiem danych o składzie geologicznym gleby, nie można wątpić w słuszność tego raportu. Cena wynajęcia geodety i wykonania raportu geodezyjnego wraz z zaświadczeniem wymaganym do pozwolenia na budowę waha się od 1500 do 3500 PLN.

    DAIBAU.PL POMAGAMY W WYCENIE INWESTYCJI I WYBORZE WYKONAWCY DO TWOJEGO DOMU



    CHCĘ OFERTY OD WYKONAWCÓW PRAC
    Ostatnio opublikowane projekty

    obsługa budowy 10000m2 budynek 12000m2 drogówka

    witam, poszukuję geodety, który poprowadzi obsługę budowy centrum handlowego w Pionkach - 9660m2 budynku + 12200m2 drogówki + tereny zielone + sieci zewnętrzne więcej informacji udzielę osobiście 32400 zł do 54000 zł

    ........

    Mapa do celów projektowych

    Dzień dobry,
    biuro projektów Infra - Projekt sp. z o.o. w związku z realizacją prac projektowych, zwraca się z prośbą o złożenie oferty cenowej na wykonanie mapy do celów projektowych na terenie WOZ w Małaszewiczach dla zakresu objętego inwestycją (w załączniku plan sytuacyjny z obszarem inwestycji),

    Terminy realizacji (od dnia zawarcia umowy) :
    -mapa robocza stanowiąca bazę do projektowania – 14dni,
    -oklauzulowanie mapy – 60dni.

    Ofertę prosimy przesłać na nasz adres : biuro@infra-projekt.pl
    do dn. 17.11.2023r.
    W przypadku pytań prosimy o kontakt:
    tel. kontaktowy: 501 673 358.

    W sytuacji braku zainteresowania złożeniem oferty prosimy o przesłanie informacji zwrotnej.

    Pozdrawiam
    Paweł Błażusiak 16200 zł do 27000 zł

    ........

    podział działki

    Potrzebuję podzilić dużą działkę 8100 zł do 13500 zł

    ........

    CHCĘ OFERTY OD WYKONAWCÓW PRAC





    Cena, KOMPLEKSOWA OBSŁUGA GEODEZYJNA BUDOWY STACJI PALIW ORAZ PRZEBUDOWY ZJA, 0
    Geomechanika, geodeta, Osie

    3600 zł do 6000 zł

    Cena, ,, Architektura "ziemi użytnej, 7,45 ha
    Geomechanika, geodeta, Czaplinek

    3600 zł do 6000 zł

    Cena, Podział dzialki, 27 arów
    Geomechanika, geodeta, Sośnicowice

    540 zł do 900 zł

    Cena, wytyczyć działkę, 31a
    Geomechanika, geodeta, Domaradz

    450 zł do 750 zł

    Cena, Podział działki , 23 ary
    Geomechanika, geodeta, Radomyśl nad Sanem

    360 zł do 600 zł

    Cena, Wytyczenie granic dzialki, 14 arów
    Geomechanika, geodeta, Jasień

    297 zł do 495 zł



    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Geomechanika, geodeta?
    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Geomechanika, geodeta cennik

    Poproś firmę o niezobowiązującą ofertę

    88+ PRZEDSIĘBIORSTWAMI DLA Geomechanika, geodeta
    BEZPŁATNE USŁUGI
    BEZ PROWIZJI
    OTRZYMAJ OFERTĘ
    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone