Malowanie proszkowe Cena

Ile kosztuje malowanie proszkowe metalu?Cena farbowania lub lakierowania proszkowego uzależniona jest od wielkości i złożoności kształtu przedmiotu, rodzaju lakieru oraz sposobu malowania (ręcznie lub maszynowo) i oczywiście od fachowca. Malowanie ręczne unikatowego egzemplarza jest zawsze droższe niż malowanie maszynowe elementów seryjnych. Mycie metalu, nakładanie farby proszkowej i wypalanie może kosztować od 40 do 80 PLN / m2.

Komu powierzyć malowanie proszkowe metalu? Wyślij zapytanie do odpowiednich i ocenionych fachowców od malowania metali w Twojej okolicy - bezpłatnie i bez zobowiązań! Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Szybko znajdź fachowca - łatwo i bezpłatnie!
Wyślij zapytanie

Cena malowania proszkowego

Cena piaskowania metalu. Cena za mycie metalu w komorze, malowanie proszkowe i wypiekanie w piecu.

40.00 zł/m2
BARDZO NISKA CENA
60.00 zł/m2
ŚREDNIA CENA
80.00 zł/m2
NAJWYŻSZA CENA
Chcę oferty od wykonawców prac

Inne ceny za Malowanie proszkowe (2025)

Czy kalkulator był dla Ciebie przydatny??

Malowanie proszkowe, piaskowanie drewna, betonu i metalu - wszystko, co trzeba wiedzieć

 

1. Piaskowanie – co trzeba wiedzieć?

Piaskowanie to nowoczesna technika, czyli proces obróbki mechanicznej, w którym zanieczyszczenia lub farby są usuwane z powierzchni metalu w kontrolowanym środowisku i specjalnymi materiałami, przed ponownym malowaniem. Proces odbywa się przy użyciu piasku lub innych materiałów ściernych, które są nakładane pod wysokim ciśnieniem i z dużą prędkością na obrabianą powierzchnię.

Malowanie proszkowe
Praca w kabinie do piaskowania

 

1.1. Do czego służy piaskowanie?

Czyszczenie i renowacja powierzchni

Wszystkie materiały gromadzą zanieczyszczenia, a czasem mogą być tak twarde, że nie da się ich usunąć zwykłym czyszczeniem. Bez względu na to, czy są to mniejsze czy większe powierzchnie, brud sprawia, że ​​są mniej korzystne i przyspieszają ich przepadanie, a wtedy estetyka staje się wątpliwa.

Przygotowanie do dalszej obróbki

Piaskowanie stosuje się w przetwarzaniu półproduktów w procesie produkcyjnym; np. przygotowuje felgi samochodowe do malowania, ale także wszystkie inne części metalowe, które przed dalszą obróbką trzeba oczyścić.

Hartowanie powierzchni

Istnieje specjalna technika obróbki zwana „śrutowaniem”, która utwardza ​​różne powierzchnie poprzez zmianę ich mikrostruktury. Następnie powierzchnia staje się bardziej odporna i twardsza.

1.2. Jakie materiały można piaskować?

Piaskowanie to zabieg, który całkowicie usuwa zanieczyszczenia i warstwy powierzchniowe różnego pochodzenia na różnych powierzchniach. Wymienimy i wyjaśnimy niektóre z nich.

Piaskowanie betonu

Beton przez lata wystawiony na różne wpływy zewnętrzne brudzi się, pisze się na nim graffiti; ten we wnętrzu jest malowany lub obrabiany i tak dalej. Jeśli chcesz, aby znów lśnił swoim pierwotnym blaskiem, najlepszym wyborem jest piaskowanie.

Piaskowanie metali

Z biegiem czasu farba różnych powierzchni metalowych może pęcznieć, pękać, łuszczyć się lub blaknąć. Piaskowanie to najłatwiejszy sposób na usunięcie wszystkich tych zmian, tak aby dotrzeć do zdrowej powierzchnia przed ponownym zabezpieczeniem lub malowaniem.

Piaskowanie drewna

Podobnie jak w przypadku metalu i z powierzchni drewnianych, farba z czasem łuszczy się. Dodatkowo drewno pod wpływem utleniania i światła zmienia odcienie, zbiera kurz i inne zanieczyszczenia oraz pochłania je tak, że wnikają w jego strukturę. Piaskowanie jest podstawowym sposobem na oczyszczenie drewna przed dalszą obróbką i pozwala na jak najdłuższe zachowanie materiału.

Piaskowanie cegieł

Piaskowanie sprawia, że ​​cegła wygląda jak nowa.

1.3. Zalety i wady piaskowania

Główne zalety to:

Oprócz czyszczenia powierzchni piaskowanie służy również do usuwania farby. Jest to bardzo przydatne w przypadkach, gdy nie chcesz przemalowywać, a jedynie pokryć konserwantami, aby zachować naturalny wygląd powierzchni. To samo dotyczy profilowania metalu.

Główne słabości to:

Piaskowany materiał jest później łatwiej się uszkadza. Piaskowanie wykorzystuje silnie środki ścierne, które generują elektryczność statyczną i ciepło. Ponadto, jeśli cały proces nie jest prowadzony pod pełną uwagą i ochroną, może wystąpić pożar.

2. Wybór fachowców według wyposażenia

Ponieważ piaskowanie to praca bardzo fachowa i obarczona wysokim ryzykiem, powinna być zawsze wykonywana przez profesjonalistów, którzy są dobrze wyszkoleni i dysponują odpowiednim sprzętem. Różni fachowcy oferują różne rodzaje usług, głównie w zależności od sprzętu, jakim dysponują.

2.1. Sprzęt przenośny

Mobilne maszyny do obróbki strumieniowej na sucho są zwykle napędzane sprężarką diesla. Sprężarka powietrza wstrzykuje sprężone powietrze do jednego lub więcej „pistoletów”. Częścią urządzenia jest zbiornik ciśnieniowy, w którym znajduje się materiał ścierny, decydujący o sile piaskowania. W pełni wyposażone systemy są często montowane na przyczepach lub są kompaktowymi urządzeniami na kołach, co zapewnia jeszcze lepszą mobilność i dostępność. Istnieją również jeszcze mniejsze urządzenia, które nosi się na plecach, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej praktyczne.

2.2. Komora

Komora do piaskowania jest w rzeczywistości systemem zamkniętym, który umożliwia jednoczesne użycie i recykling ścierniwa. Zwykle składa się z czterech części: komory, systemu piaskowania, systemu recyklingu ścierniwa oraz systemu odpylania. Fachowiec stoi na zewnątrz komory i tylko jego dłonie w rękawicach znajdują się w komorze. Komora ma szyb, przez który patrzy, podczas gdy obsługuje pistolet nożny. Istnieją oczywiście zautomatyzowane komory, które są wykorzystywane do przetwarzania dużej liczby lub dużej ilości elementów i często mają wiele dysz do wdmuchiwania materiału.

2.3. Kabina

Kabina różni się od komory oprócz wielkością i tym, że fachowiec znajduje się wewnątrz podczas pracy. Istnieje kilka różnych typów kabin. Niektóre są tak duże, że mogą pomieścić całe samoloty, maszyny budowlane, pojazdy i tym podobne. Ich wspólną cechą jest to, że są hermetycznie zamkniętą przestrzenią, aby materiały ścierne nie mogły przez nie przeniknąć. W kabinach znajduje się mobilny sprzęt do śrutowania, a zbiornik materiału ściernego i system odsysania pyłu są instalowane tak, by powietrze się filtrowało. Takie kabiny przemysłowe mają na ogół również automatyczny system recyklingu materiałów.

3. Różne sposoby piaskowania

3.1. Piaskowanie klasyczne

Piaskowanie to ścierny proces wygładzania, kształtowania i czyszczenia twardych powierzchni; Nazywa się ją „ścierny”, ponieważ również twarde materiały są używane jako środki pod wysokim ciśnieniem i prędkością, dzięki czemu pożądane rezultaty uzyskuje się stosunkowo łatwiej i szybciej. Proces ten można porównać do ręcznego szlifowania papierem ściernym; oczywiście oprócz tego, że wymaga mniejszego wysiłku fizycznego, obrabiana powierzchnia jest znacznie gładsza i bardziej równa. Ponadto sprężone powietrze, którym wdmuchiwane jest ścierniwo, może dotrzeć do miejsc inaczej całkowicie niedostępnych. Piaskowanie to proces występujący również w przyrodzie, a znamy go głównie jako erozję wywołaną działaniem sił natury, głównie wiatru. Stosowany w przemyśle jest z pewnością szybszy, mocniejszy i całkowicie kontrolowany. Podstawową częścią urządzeń do piaskowania jest komora, w której miesza się piasek i powietrze; stamtąd mieszanina przechodzi przez ręczną dyszę skierowaną na obrabianą powierzchnię. Dysze mogą być wykonane z różnych materiałów, w różnych rozmiarach i kształtach.

3.2. Piaskowanie na mokro materiałami ściernymi

Proces ten jest dokładnie taki sam jak piaskowanie na sucho, które wykonuje się w komorach i kabinach, zautomatyzowanymi maszynami przemysłowymi i urządzeniami przenośnymi. Zaletą piaskowania na mokro jest możliwość wykorzystania, jako ścierniw, znacznie większej ilości materiałów (od bardzo drobnych do bardzo grubych), których gęstość również może być zupełnie różna (od plastiku po stal). Jednocześnie do odtłuszczania można użyć gorącej wody z detergentami, a podczas procesu powstaje mniej kurzu. Wszystko to czyni ​​bezpieczniejszym używanie materiałów krzemianowych do czyszczenia lub usuwania niebezpiecznych substancji, takich jak azbest, substancje radioaktywne i toksyczne. Przetwarzanie jest nieco wolniejsze niż w przypadku piaskowania na sucho, ale uzyskuje się czystszą powierzchnię.

3.3. Piaskowanie kulkowe

Jest to proces usuwania zanieczyszczeń poprzez wydmuchiwanie drobnych szklanych lub ceramicznych kulek pod wysokim ciśnieniem bez uszkadzania powierzchni. Służy do czyszczenia osadów kamienia z płytek i fug na przykład w basenie, ale także innych powierzchni, takich jak usuwanie pleśni i grzybów. Lakier jest usuwany w ten sposób z części samochodowych, ale także ze wszystkich materiałów o małej gęstości i twardości, które łatwo uszkodzić ostrymi odłamkami.

3.4. Piaskowanie turbinowe

Podczas piaskowania w turbinie, czyli komorze, wirówka wtłacza ścierniwo na obrabiany przedmiot. Jest to bardzo wydajny proces, ponieważ materiały ścierne (zwykle piasek i stal nierdzewna) można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Najczęściej stosuje się go, gdy konieczne jest usunięcie z materiału warstw plastiku i gumy.

3.5. Hydro piaskowanie

Ta metoda piaskowania różni się od innych tym, że zamiast materiałów ściernych używa się wody. Starą farbę lub środki chemiczne usuwa się zwykle strumieniem ciśnieniowym, ale w taki sposób, aby nie uszkodzić obrabianej powierzchni. Ta metoda jest idealna do czyszczenia powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych, ponieważ fachowiec może wyczyścić trudno dostępne miejsca silnym strumieniem. Kolejną zaletą tego typu piaskowania jest ponowne wykorzystanie wody, co zmniejsza ilość odpadów i chroni środowisko.

3.6. Piaskowanie mikro-ścierne

Jest to rodzaj piaskowania na sucho, do którego stosuje się bardzo małe dysze, zwykle o średnicy od 0,25 mm do 1,5 mm i do bardzo małych powierzchni lub ich części (od 1 mm kwadratowego do zaledwie kilku centymetrów kwadratowych). Drobno pokruszony materiał ścierny jest tak cienki, że można nim pisać na szkle i jest tak czuły, że można nim rysować po skorupce jajka. Wielkość cząstek ściernych waha się od 10 do 150 mikrometrów. Zabieg ten wymaga jednak bardzo wysokiego ciśnienia.

3.7. Automatyczne piaskowanie

W rzeczywistości jest to proces zautomatyzowany. Automatyczne piaskowanie jest bardzo często częścią większego, w pełni zautomatyzowanego procesu przetwarzania, który zwykle obejmuje wstępne przygotowanie i późniejsze malowanie.

3.8. Piaskowanie suchym lodem

Ten rodzaj piaskowania wymaga powietrza lub suchego lodu. Zanieczyszczenia powierzchniowe są usuwane za pomocą cząsteczek ciekłego dwutlenku węgla, które są wyrzucane pod wysokim ciśnieniem i z dużą prędkością w specjalnej maszynie w kontrolowanych warunkach. Pod wpływem zamarzania materiał kurczy się, a tym samym zrywa połączenia klejowe. Suchy lód jest stosunkowo miękkim materiałem i dlatego mniej niszczy obrabianą powierzchnię niż zwykłe piaskowanie.

3.9. Piaskowanie próżniowe

Jest to metoda, która wytwarza najmniej kurzu. Piaskarka wyrzuca suche ścierniwo i jednocześnie zasysa to, co jest zużyte wraz z powietrzem. W ten sposób zużywana jest najmniejsza ilość ścierniwa, ponieważ ścierniwo samo oddziela się od kurzu i wolnych cząstek i może być ponownie użyte.

4. Proces piaskowania

4.1. Przygotowanie do piaskowania

Przede wszystkim, w zależności od wielkości i rodzaju czyszczonego lub przetwarzanego materiału, należy określić sposób pracy i niezbędny sprzęt (praca w warsztacie lub w terenie, rodzaj „pistoletu”, kabina lub komora itp.). Kolejnym krokiem jest przygotowanie miejsca do pracy. Wszystko, co nie będzie piaskowane należy usunąć, a jeśli nie da się tego wyjąć, to powinno być dobrze zabezpieczone. Zapobiega to możliwym uszkodzeniom i niepożądanym skutkom. Kiedy teren jest gotowy, można rozpocząć pracę.

4.2. Ochrona przy piaskowaniu

Piaskowanie może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa rzemieślnika, niezależnie od tego, czy jest wykonywane przy użyciu sprzętu przenośnego, czy też w kabinie lub komorze. Podczas procesu pracy powstaje dużo kurzu i materiałów ściernych. Istnieje kilka materiałów ściernych, które same w sobie nie są dobre dla zdrowia, a są też bardzo szkodliwe (piasek kwarcowy, żużel miedziowo-cynkowy, krzemiany). Piaskowanie jakimkolwiek materiałem stwarza również ryzyko obrażeń fizycznych takich jak oparzenia, upadki, narażenie na kurz, odwodnienie i przegrzanie, narażenie na atmosferę wybuchową i nadmierny hałas. Z tego powodu piaskowanie powinno być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistów, którzy wiedzą, jak się zabezpieczyć.

Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Malowanie proszkowe?

Daibau.pl pomagamy w wycenie inwestycji i wyborze wykonawcy do twojego domu



Chcę oferty od wykonawców prac
Ostatnio opublikowane projekty

Przygotowanie i malowanie proszkowe

elementy z cownika 2cm
250x35cm 2szt
250x45cm 1szt
150x45cm 1szt

1800 zł do 3000 zł

Wymiana wierzchniej warstwy bramy garażowej

Wymiana wierzchniej warstwy braby garażowej która odpryskuje w jednym miejscu

630 zł do 1050 zł

Pomalować obudowę komputerowa

Pomalowac czesc elementow obudowy komputerowej

630 zł do 1050 zł

Chcę oferty od wykonawców prac





Cena, Malowanie proszkowe, 4 profile zamknięte 10 cm x 10 cm x 3 m
Malowanie proszkowe, Płońsk

900 zł do 1500 zł

Cena, Przelakierowanie z koloru 9016 na 9007, 1
Malowanie proszkowe, Koziegłowy

900 zł do 1500 zł

Cena, Malowanie proszkowo elementy płotu kutego, 1200/2600 sześć przęseł
Malowanie proszkowe, Głubczyce

900 zł do 1500 zł

Cena, Pomalować rurkę proszkowo, 2,75 m
Malowanie proszkowe, Piecowice

270 zł do 450 zł

Cena, Malowanie ceowników, 1000 szt
Malowanie proszkowe, Trzcianka

900 zł do 1500 zł

Cena, Malowanie ogrodzenia na cmentarzu, 15 m
Malowanie proszkowe, Jelenia Góra

900 zł do 1500 zł

Cena, Elewacja pawilonu, 5000 m2
Malowanie proszkowe, Żory

4500 zł do 7500 zł

Cena, Malowanie słupów 7 m i oddzielnie wysięgnik 1,5m,
Malowanie proszkowe, Łyse

1080 zł do 1800 zł

Cena, Malowanie proszkowe elementów stalowych, 100 szt.
Malowanie proszkowe, Pajęczno

1800 zł do 3000 zł

Cena, malowanie ogrodzenia metalowego, 50 m2
Malowanie proszkowe, Nowa Dęba

720 zł do 1200 zł

Cena, Potrzebuje wyczyscic i pomalowac ogrodzenie, 30 paneli 280x130
Malowanie proszkowe, Rokietnica

5400 zł do 9000 zł

Cena, malowanie proszkowe roweru, wielkość ramy roweru
Malowanie proszkowe, Żywiec

180 zł do 300 zł

Cena, Malowanie proszkowe siatki, 180m2
Malowanie proszkowe, Tarnów Opolski

1710 zł do 2850 zł

Cena, Pomalować ok 30 koników, Ok 5m
Malowanie proszkowe, Łochów

13500 zł do 22500 zł

Cena, plaska blacha ocynkowana pomalować proszkowo. jaka cena za 1 m2, 15,8 m2 razy dwa bo dwustronnie
Malowanie proszkowe, Ostrowiec Świętokrzyski

270 zł do 450 zł

Cena, Malowanie proszkowo i natryskawo elementow stalowych 3,2tony, 3tony
Malowanie proszkowe, Pruszków

2700 zł do 4500 zł

Cena, MALOWANIE BRAMY I FURTKI, BRAMA 4mx1,5m furtka 90cmx1,6m
Malowanie proszkowe, Koczała

90 zł do 150 zł

Cena, Malowanie metalowego ogrodzenia, 20 przęseł
Malowanie proszkowe, Legionowo

900 zł do 1500 zł



Pomysły na urządzenie domu

Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

Malowanie proszkowe Cennik

Poproś firmę o niezobowiązującą ofertę

94+ przedsiębiorstwami dla Malowanie proszkowe
Bezpłatne usługi
Bez prowizji
Otrzymaj ofertę
Pomoc

Jesteśmy dostępni w każdy dzień roboczy od 8:00 do 16:00. Jak możemy Ci pomóc?

Zapytania: 0048 537 11 58 58
Firmy: 0048 537 11 58 58
Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
© 2025 Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone