Dla obszaru

    Głogów - miasto z historią zapisaną w budynkach

    Artykuł przeczytało aż 802+ użytkowników
    Głogów to miasto położone nad Odrą w województwie dolnośląskim. Swoją nazwę zawdzięcza roślinie – głogu, który kiedyś obficie rósł w okolicy. To jedna z najstarszych miejscowości na terenie Polski. Jego historia sięga aż X wieku, kiedy to słowiańskie plemię Dziadoszan założyło gród na prawym brzegu Baryczy.

    glogow-starowka-rynek-z-lotu-ptaka.JPG
    Głogów Starówka, źródło: UM Głogów, autor: Studio Siwek

    1. Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie

    Teatr Głogów
    Teatr Głogów, źródło: UM Głogów, autor: Tomasz Wadas

    Teatr znajduje się w centralnej części Starego Miasta blisko miejskiego ratusza. Głogowski teatr powstał dzięki miejscowym pasjonatom oraz mistrza budowniczego Christiana Valentina Schulze w 1799 roku. Nawiązuje do stylu klasycystycznego, wzorowanego na architektonicznej modzie z Poczdamu i Berlina. Teatr działał niemal do końca II wojny światowej. Ostatnie spektakle odbywały się jeszcze w grudniu 1944 r. Budynek, jak i niemal całe miasto, został zniszczony podczas siedmiotygodniowego oblężenia Głogowa przez armię radziecką. 

    Ruiny Teatru Głogów
    Ruiny teatru, źródło: WIkipedia, autor: Klaudia Drankiewicz

    Teatr po wojnie był w ruinie przez ponad 70 lat. Od tamtego czasu pojawiło się wiele koncepcji odbudowy i wykorzystania budynku, m.in. utworzenia kina, połączenia z ratuszem czy też Domu Hutnika z księgarnią i kawiarnią. Staraniem władz miejskich w 2017 r. Głogów otrzymał wielomilionową dotację, która w połączeniu z pieniędzmi samorządowymi pozwoliła spełnić marzenia poprzednich pomysłodawców. Teatr ponownie otworzył swoje podwoje 21 listopada 2019 r.

    2. Bulwar Nadodrzański 

    Bulwar Nadodrzański
    Bulwar Nadodrzański, źródło: UM Głogów, autor: Studio Siwek

    Bulwar Nadodrzański to miejsce rekreacji i wypoczynku. Utworzono tutaj ścieżki spacerowe, ławki, stoliki, miejsca zabaw dla dzieci, oświetlenie, stojaki rowerowe - wszystko z myślą o mieszkańcach. Bulwar jest urozmaicone roślinnie – znajdują się tutaj lipy, platany, krzewy i ponad 20 tysięcy roślin kwitnących. Oprócz miejsca codziennego odpoczynku i integracji mieszkańców, organizowane są tutaj większe imprezy miejskie koncerty czy przedsięwzięcia sportowe i turystyczne.

    3. Marina 

    Marina Głogów
    Marina, źródło: UM Głogów,

    Na wysokim brzegu Odry tuż obok Mostu Tolerancji znajduje się Marina. To atrakcyjne miejsce, które warto odwiedzić podróżując rowerem, kajakiem czy łodzią po Szlaku Odry. Zlokalizowane jest wokół najstarszych i najcenniejszych budowli na nabrzeżu rzeki. W jej skład wchodzą pomosty pływające, parkingi plac zabaw i budynek kapitanatu z restauracją, przy której cumują łodzie. Marina to miejsce, z którego w wyrusza statek pasażerski w rejs po Odrze.

    4. Fosa i mury miejskie

    Fosa Głogów
    Fosa w Głogowie, źródło: Wikipedia, autor: Martyna

    Ceglane mury miejskie powstały około XIII wieku. Mury obronne wzmocnione były basztami. Pas murów, okalający miasto, liczył 17 baszt otwartych do wewnątrz i 9 wież. Do dzisiaj zachowały się tylko fragmenty. Pierwszy odcinek biegnie wzdłuż ul. Zamkowej, kolejny wzdłuż ul. Starowałowej, a ostatni wzdłuż kościoła św. Mikołaja do ul. Rzeźniczej. Znaczne fragmenty murów są zrekonstruowane, jednak zachowują ocalałe średniowieczne relikty.

    5. Miejska Trasa Turystyczna

    Miejska Trasa Turystyczna w Głogowie
    Miejska Trasa Turystyczna w Głogowie, źródło: UM Głogów

    Miejska Trasa Turystyczna obejmuje najciekawsze zabytki miejskie. Na szklaku znajdziemy m.in. Zamek Książąt Głogowskich, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Warto zobaczyć także Sukiennice, ratusz oraz liczne kościoły i lapidaria i pomniki.

    802
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone