Dla obszaru

    Region z bogatym dziedzictwem - pomorskie

    Artykuł przeczytało aż 872+ użytkowników
    Region Pomorski to malowniczy obszar znajdujący się na północy Polski, otoczony Morzem Bałtyckim. Charakteryzuje się wyjątkowym połączeniem urokliwych plaż, zabytkowych miast, malowniczych krajobrazów oraz bogatej historii i kultury. To miejsce, gdzie można odkrywać piękne wybrzeże, relaksować się na piaszczystych plażach, ale także eksplorować urokliwe miasteczka z bogatą architekturą.
    Katedra w Pelpinie
    Katedra w Pelplinie, źródło: Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

    1. Katedra w Pelplinie

    Katedra w Pelpinie
    Katedra w Pelplinie, źródło: Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

    W 1274 roku książę gdański Mściwoj II przyprowadził cystersów i budowniczych Bazyliki do Pelplina. Pochodzili oni ze wsi Pogódki, którą dostali od wuja Mściwoja, księcia Sambora II. W Pelplinie, w urokliwej okolicy zakola rzeki Wierzycy, znaleźli idealne miejsce do realizacji swojego surowego życia zakonnego, opartego na modlitwie i pracy. Teren był bagnisty i zalesiony, przez co przygotowanie go pod budowę trwało blisko 20 lat.

    Zgodnie z planami św. Bernarda z Clairvaux, cystersi starannie opracowali układ całego kompleksu. Główna część obejmująca kościół i klasztor została wybudowana na planie kwadratu. Kościół, wznoszony od początków XIV wieku, był trójnawową bazyliką na planie krzyża łacińskiego. Wysokie sklepienia opierały się na potężnych filarach, a wieże klatki schodowe nadawały mu warowny charakter.

    Ornamenty przy oknach witrażowych
    Wnętrze katedry, źródło: Bazylika Katedralna w Pelplinie

    Wnętrze Bazyliki również odzwierciedlało surowość i piękno cysterskiego ducha. Sklepienia, ornamenty i detale architektoniczne przypominały o majestacie natury i Stwórcy. Przez kolejne wieki Bazylika rozwijała się i rozbudowywała się, zdobywając nowe dzieła sztuki i ozdoby, głównie w stylu barokowym.

    W 1824 roku Pelplin stał się siedzibą biskupa, co przyczyniło się do dalszego rozwoju Bazyliki. Mimo trudności historycznych, w tym okresie rewolucji i wojen, Bazylika przetrwała i była odnawiana. II wojna światowa przyniosła straty, ale po wojnie prace remontowe i renowacyjne przywróciły dawny blask świątyni.

    Dzięki staraniom kolejnych pokoleń i wsparciu władz kościelnych oraz organizacji kulturalnych, Bazylika w Pelplinie stała się ważnym centrum kultury i duchowości. Prace renowacyjne i konserwatorskie trwają do dziś, dając kolejnym pokoleniom możliwość docenienia piękna i wartości historycznych tego wyjątkowego miejsca. Obok katedry znajduje się Muzeum Pelplińskie, która posiada jedyną w Polsce, dwutomową, wersję na papierze Biblii Gutenberga.

    2. Zamek i Muzeum Regionalne w Człuchowie

    Wieza zamkowa w Czluchowie
    Zamek i Muzeum Regionalne w Czluchowie, źródło: Muzeum Człuchów

    Zamek w Człuchowie to drugi po Malborku, pod względem wielkości, zamek Zakonu krzyżackiego. Początki działań muzealnych w Człuchowie sięgają roku 1911, kiedy to w budynku starostwa (obecny Urząd Miejski) powstała izba wystawowa. Na bazie zbiorów zgromadzonych w tej izbie, w roku 1927 powołano do istnienia Muzeum Regionalne. 

    Dzisiaj możemy podziwiać tylko fragmenty zamku oraz 46-cio metrową wieżę, zwaną także Zamkiem wysokim. Założony był on na rzucie kwadratu i posiadał cztery skrzydła, zamykające wewnętrzny dziedziniec z  krużgankami. W jego podziemiach znajdowały się lochy dla więźniów.  Obecnie jest to siedziba Muzeum Regionalnego założonego w roku 1976. Muzeum prezentuje stałe ekspozycje, ukazujące historię miasta i zamku, a także kulturę materialną Ziemi Człuchowskiej.

    3. Żuławskie domy podcieniowe

    Żuławy domy podcieniowe
    Mały Holender w Nowym Dworze Gdanskim, źródło: Pomorskie Travel

    Charakterystycznym elementem Żuław są domy podcieniowe, stanowiące cenne zabytki Delty Wisły. Na pierwszym zdjęciu znajduje się Mały Holender, gdzie obecnie funkcjonuje gospoda z żuławską kuchnią regionalną. Te drewniane budowle z dekoracyjną układanką z cegieł "holenderki" mają charakterystyczny podcień, czyli wysunięte piętro podparte drewnianymi filarami. Architektura ewoluowała wraz ze wzrostem zamożności chłopów żuławskich. Dom początkowo miał podcień szczytowy zwrócony do drogi, później dodawano skrzydła, a ostatecznie umieszczano centralnie położony podcień otoczony symetrycznymi częściami mieszkalnymi.

    Żuławy domy podcieniowe
    Domy podcieniowe, źródło: Pomorskie Travel

    Historia tych domów sięga średniowiecza, a ich wyjątkowe wnętrza obejmują izby mieszkalne, kuchnie, sień główną i pomieszczenia gospodarcze. Domy podcieniowe są unikalnym elementem architektonicznym regionu Żuław, wprowadzając wyjątkową atmosferę.

    4. Pałac pod Bocianim Gniazdem w Runowie

    Pałac w Runowie
    Fontanna przed Pałcem, źródło: Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

    Usytuowana na obszarze Kaszub osiemnastowieczna rezydencja, oddalona o 14 km od Lęborka i 37 km od Słupska. Pałac jest otoczony lasem z XIII-wiecznym Grodziskiem i malowniczymi strumieniami wśród polodowcowych wzgórz. Miejscowość to doskonałe miejsce na wypoczynek, oferuje bowiem możliwość pieszych, konnych i rowerowych wędrówek wokół Góry Białej oraz nad jeziorem. 

    Pałac w Runowie wycieczka konna
    Wycieczka konna, źródło: Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna

    Obszar o powierzchni 5 ha to nie tylko pięknie utrzymany pałac, gdzie działa hotelarsko-turystyczna działalność, lecz także różnorodne place zabaw, boiska, Wioska Indiańska, małpi gaj i inne atrakcje, które tworząc niezakłóconą przestrzeń do zadowolenia każdego odwiedzającego.

    872
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone