Dla obszaru

    Powiat słupecki - region skrywający wyjątkową architekturę sakralną

    Artykuł przeczytało aż 1562+ użytkowników
    Powiat słupecki znajduje się we wschodniej części województwa wielkopolskiego. W skład powiatu wchodzą gminy Lądek, Orchowo, Ostrowite, Powidz, Słupca, Strzałkowo, Zagórów, które skrywają piękne zabytkowe budowle. W granicach powiatu leży jezioro Powidzkie – największe jezioro w Wielkopolsce.

    1. Kościół pw. św. Wawrzyńca w Słupcy 

    Kościół Słupca
    Kościół Słupca, źródło: Wikipedia, autor: Michał Serdyński

    Kościół rzymskokatolicki pierwotnie wykonany z drewna, a na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywany. Obecny kształt nadano mu na początku XV w., wtedy dobudowano także korpus halowy przykryty sklepieniem gwiaździstym. W latach 1948-1958 został poddany regotycyzacji. Fasada zachodnia i wschodnia jest utrzymana w stylu barokowym.

    Kościół posiada bogate wnętrze: rzeźba Matki Boskiej Bolesnej z ok.1420 r., chrzcielnica z piaskowca z XV w., tron biskupi przerobiony na konfesjonał z początku XVII w., a także unikatowe organy autorstwa Mathiasa Brandtnera z 1716 r. z zachowanym oryginalnym mechanizmem piszczałkowym.

    2. Opactwo Cystersów w Lądzie

    Opactwo Ląd
    Opactwo w Lądzie, źródło: Wikipedia, autor: Zbigniew Tomczak

    Dawny klasztor cystersów, obecnie placówka salezjanów. Należy do grupy najstarszych klasztorów w Polsce. Jest to wybitny zabytek architektury sakralnej. W skład opactwa między innymi wchodzi:

    2.1 Kościół Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Lądzie

    Rzymskokatolicki kościół parafialny wznoszony był w latach 1651-1735. Budowla jak i większość jej wyposażenia utrzymana jest w stylu barokowym.

    2.2 Klasztor

    Klasztor został wzienisiony ok. 1350 r. w stylu gotyckim, a następnie, w XVIII w., częściowo przebudowany w stylu barokowym. Najcenniejszym pomieszczeniem klasztoru jest oratorium św. Jakuba Apostoła, ozdobione gotycką polichromią, przez cysterskiego malarza pochodzącego z Kolonii.

    Sama miejscowość Ląd jest atrakcyjna turystycznie ze względu na bliskość Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Co roku odbywa się tutaj Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, gdzie możemy doświadczyć życia wczesnośredniowiecznej Polski. Prezentowane są tutaj dawne rzemiosła oraz inscenizacje historyczne.

    3. Kościół św. Małgorzaty w Graboszewie

    Kościół Graboszewo
     Kościół w Graboszewie, źródło: Wikipedia, autor: MOs810

    Kościół pw. św. Małgorzaty w Graboszewie jest najstarszym kościołem na terenie Gminy Strzałkowo. Budowle wzniesiono prawdopodobnie w 1353 r., a obecny kościół powstał w 1520 r. Na przestrzeni lat obiekt został powiększony m.in. poprzez dobudowanie kaplicy św. Izydora i przedłużenie nawy. Kościół posiada bogate gotycko-barokowe wnętrze.

    4. Pałac biskupi w Ciążeniu

    Ciążeń Pałac Biskupi
    Pałac w Ciążeniu, źródło: Wikipedia, autor: Robert Jacek Tomczak

    Pałac w Ciążeniu jest jednym z najbardziej interesujących budynków reprezentuących rokokową architekturę na terenie Wielkopolski.

    Rezydencja pochodzi z XVIII w., została wzniesiona przez biskupa Teodora Czartoryskiego. W skład zespołu pałacowego wchodzi odrestaurowany pałac i oficyna oraz budynek spichlerza z połowy XVIII wieku. Trzykondygnacyjny korpus główny założony na planie prostokąta posiada symetrycznie rozplanowane dwutraktowe wnętrze oparte na systemie amfiladowym.

    Ciążeń
    Pałac w Ciążeniu, źródło: Wikipedia, autor: Marcin Majdecki

    Pałac otoczony jest parkiem o powierzchni 12 ha założonym w XVIII w., który posiada wiele imponujących starych drzew.

    5. Kościół św. Doroty w Strzałkowie

    Kościół Strzałkowo
    Kościół w Strzałkowie, źródło: Wikipedia, autor: Przemysław Jahr

    Budynek wybudowany w stylu neoklasycystycznym w 1934 r. według projektu architekta Stefana Cybichowskiego. Ten rzymskokatolicki kościół charakteryzuje się duża kopułą zwieńczoną latarnią z krzyżem. Na wyposażeniu świątyni znajduje się między innymi rokokowy krucyfiks procesyjny oraz barokowa monstrancja.

    1562
    Autor: Daibau Magazyn

    Czy artykuł był dla Ciebie przydatny?


    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone