Dla obszaru

    Elektryczne ogrzewanie podłogowe Cena

    Ile kosztuje elektryczne ogrzewanie podłogowe? Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest tańsza niż konwencjonalnego ogrzewania podłogowego. Montaż jest prosty i szybki, nie wymaga dodatkowych prac budowlanych, dzięki czemu sam system jest opłacalny. Ogrzewanie podłogowe jest do 15% tańsze niż konwencjonalne ogrzewanie grzejnikowe. Cena metra kwadratowego elektrycznego ogrzewania podłogowego waha się od 100 do 200 PLN.

    Komu powierzyć instalację elektrycznego ogrzewania podłogowego? Wyślij zapytanie do odpowiednich i ocenionych oferentów elektrycznego ogrzewania podłogowego w Twojej okolicy - bezpłatnie i bez zobowiązań! Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

    Poproś o ofertę:
    Wyślij zapytanie

    Cena elektrycznego ogrzewania podłogowego


    Cena elektrycznego ogrzewania podłogowego. Cena za metr kwadratowy elektrycznego ogrzewania podłogowego.

    100.00 zł/m2

    BARDZO NISKA CENA
    zł/m2

    ŚREDNIA CENA
    200.00 zł/m2

    NAJWYŻSZA CENA
    CHCĘ OFERTY OD WYKONAWCÓW PRAC

    INNE CENY ZA Elektryczne ogrzewanie podłogowe

    Czy kalkulator był dla Ciebie przydatny??

    Elektryczne ogrzewanie podłogowe – wszystko, co trzeba wiedzieć

     

    1. Elektryczne ogrzewanie podłogowe - co trzeba wiedzieć?

    Elektryczne ogrzewanie podłogowe
    Elektryczne ogrzewanie podłogowe można montować jako matę grzewczą, folię grzewczą lub kable

     

    1.1. Co to jest elektryczne ogrzewanie podłogowe?

    Elektryczne ogrzewanie podłogowe to nowoczesna forma ogrzewania wykorzystująca energię elektryczną jako źródło zasilania. Ten rodzaj ogrzewania podłogowego dostępny jest na rynku w postaci mat grzewczych, folii i przewodów. Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet i niesie ze sobą równie wiele korzyści. Umożliwia rozwiązanie problemu cienkich podłóg, w których nie można zamontować klasycznych rur ogrzewania podłogowego. Niestety, nie jest ono pozbawione pewnych wad, które w mniejszym lub większym stopniu występują w każdym systemie. Dlatego w poniższym tekście zajmiemy się zarówno jego wadami, jak i zaletami.

    1.2. Energia elektryczna jako źródło zasilania – zalety

    Jeśli ogrzewasz się prądem, a mieszkasz w apartamentowcu lub domu, to znaczy, że nie jesteś podłączony do publicznej sieci gazowej lub ciepłowniczej, więc to Ty decydujesz, ile i kiedy będziesz ogrzewać pomieszczenie, w którym mieszkasz. W praktyce oznacza to, że w razie potrzeby można rozpocząć ogrzewanie przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu grzewczego. Kolejną zaletą ogrzewania elektrycznego jest to, że jego montaż nie wymaga dodatkowej infrastruktury ani skomplikowanych prac budowlanych, jak w przypadku np. pomp ciepła. Początkowy koszt instalacji elektrycznego systemu grzewczego jest zatem nieco niższy.

    1.3. Energia elektryczna jako źródło zasilania – wady

    Jeśli ogrzewasz swój dom energią elektryczną, możesz spodziewać się dość wysokich miesięcznych kwot na rachunkach. Energia elektryczna jest jednym z najdroższych źródeł energii. Jest droższe niż gaz, centralne ogrzewanie miejskie i na pewno dużo droższe niż ogrzewanie pompą ciepła. Ponieważ jest to niezrównoważony sposób ogrzewania, nie można ubiegać się o dotacje państwowe, jak to jest w przypadku systemu grzewczego z pompą ciepła.

    1.4. Optymalna temperatura pokojowa

    Temperatura pokojowa to temperatura powietrza w mieszkaniu, którą określają przepisy prawa budowlanego. Przyjęło się, że optymalna temperatura w domu powinna wynosić 18-22 stopnie, chociaż wartości mogą się różnic między pomieszczeniami.

    - ŁAZIENKA – w łazience przez większość czasu unosi się para wodna, panuje też większa wilgotność, dlatego, by zapewnić sobie komfort cieplny, optymalna temperatura w łazience powinna utrzymywać się na poziomie 22-25 stopni.

    - KUCHNIA – tutaj nie potrzebujemy zbyt wysokich temperatur, ponieważ kuchnia jest regularnie dogrzewana przez kuchenkę oraz piekarnik. Optymalna temperatura dla kuchni to 18-19 stopni. Jeśli w domu mamy spiżarnię, warto zadbać, by temperatura w jej wnętrzu nie przekraczała 12-14 stopni, zapewni to odpowiednie warunki dla przetworów oraz innych produktów, które tam przechowujemy.

    - SALON – ponieważ jest to miejsce, w którym odpoczywamy i spędzamy najwięcej czasu, komfort cieplny jest szczególnie istotny. Najlepsza temperatura do salonu to 20-21 stopni.

    - SYPIALNIA – wbrew pozorom, ludzki organizm nie potrzebuje wysokich temperatur nocą. Wręcz przeciwnie – ciało najszybciej regeneruje się, gdy nocą zapewnimy mu temperaturę powietrza o wartości 16-18 stopni. Taka temperatura jest również idealna do głębokiego, odżywczego snu. Ten poziom ogrzewania pomieszczeń najłatwiej osiągnąć i utrzymać dzięki elektrycznemu ogrzewaniu podłogowemu, ponieważ cała podłoga jest w rzeczywistości powierzchnią grzewczą, a ciepło rozprzestrzenia się równomiernie.

    2. Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

    2.1. Optymalna dystrybucja ciepła.

    Dla optymalnego komfortu przebywania w pomieszczeniu, aby ludzie czuli się komfortowo i oceniali atmosferę jako przyjemną, konieczne jest, aby temperatura przy stopach była nieco wyższa niż na wysokości głowy. Żaden system nie zapewnia tego lepiej niż system ogrzewania ukryty w podłodze. Ogrzewanie elektryczne utrzymuje temperaturę podłogi na stałym poziomie, dzięki czemu można po niej chodzić boso, podczas gdy resztę pomieszczenia otacza równie przyjemne ciepło.

    2.2. Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne

    Jeśli chodzi o systemy grzewcze, największe zastrzeżenia do kaloryferów, oprócz funkcjonalności, mają charakter praktyczny i estetyczny. Szczególnie rzucające się w oczy są starsze typy kaloryferów, które zawsze umieszcza się albo pod oknem, albo za drzwiami i w obu przypadkach nie są satysfakcjonującym rozwiązaniem. Większość z nich zakrywa się więc zasłonami lub ustawia przed nimi mniejsze meble (sofę, fotel, biurko…). W tym sensie ogrzewanie podłogowe to zupełnie inna koncepcja: wszystkie instalacje znajdują się w podłodze i są niewidoczne. Dlatego ogrzewanie podłogowe jest idealnym rozwiązaniem dla budynków starych, a także uznanych za zabytki kultury, powstałych w czasach, gdy zdalne ogrzewanie jeszcze nie istniało. Większość z nich obecnie, w XXI wieku, zmienia swoje przeznaczenie, dlatego muszą spełniać minimalne wymagania norm dla pomieszczeń mieszkalnych i roboczych, w tym ogrzewania. W związku z tym podczas remontu instalacje umieszczane są pod ostatecznymi wykładzinami podłogowymi, co nie zaburza pierwotnego wyglądu budynku, ale jednocześnie pozwala na ożywienie tych przestrzeni i ponowne ich wykorzystanie. Wyobraź sobie, jak wyglądałby stary klasztor, zamieniony w galerię, w której rzędy masywnych klasycznych kaloryferów zostałyby umieszczone na ścianach pod obrazami.

    2.3. Równomierna dystrybucja ciepła

    Ponieważ rury lub kable do ogrzewania podłogowego są zawsze równomiernie rozmieszczone pod całą powierzchnią podłogi, w przeciwieństwie do grzejników czy kaloryferów, równie równomiernie oddają ciepło do pomieszczenia. Promienniki, grzałki czy kaloryfery to tak zwane ciała grzewcze, które tworzą punktowy system grzewczy, ponieważ każdy z nich ogrzewa tylko swoje bezpośrednie otoczenie, a wraz ze wzrostem odległości ciepło jest coraz bardziej tracone. W ten sposób ogrzewanych pomieszczeń nigdy nie da się równomiernie zagrzać, ponieważ zawsze będzie cieplej przy grzejniku niż po przeciwnej stronie.

    2.4. Zapobiega zamarzaniu powierzchni zewnętrznych

    Jeśli masz jakieś nachylenie terenu w pobliżu domu, wiesz ile problemów może przynieść śnieg i lód. Oblodzona powierzchnia nachylenia nie tylko stanowi ogromne zagrożenie dla ludzi, ale może również stanowić problem podczas jazdy samochodem. Jeśli masz taki spadek na drodze do garażu lub na podwórko, gorąco polecamy instalację ogrzewania podłogowego tuż pod wierzchnią warstwą drogi, aby zapobiec jej zamarzaniu. Wystarczy ustawić temperaturę tylko na kilka działek powyżej 0 ° (zwykle na 5-7 ° C), co będzie stanowić minimalny koszt miesięczny. Codzienne odśnieżanie podjazdu stanie się dla Ciebie tylko wspomnieniem.

    2.5. Niższe koszty ogrzewania

    Należy pamiętać, że elektryczne ogrzewanie podłogowe doskonale równomiernie ogrzewa pomieszczenie. Oznacza to, że przewody nie potrzebują ekstremalnego nagrzewania, aby osiągnąć optymalną temperaturę w pomieszczeniu. W przypadku takich systemów obowiązuje zasada, że ​​temperatura nie może przekraczać 27 ° C. Natomiast punktowy układ grzejników (promienniki lub kaloryfery), który nie emituje ciepła równomiernie, wymaga nagrzewania nawet o 10 stopni powyżej żądanej temperatury pomieszczenia. Oczywiste jest, że automatycznie oznacza to większe zużycie i wyższe koszty, których można uniknąć instalując ogrzewanie podłogowe. W przypadku ogrzewania podłogowego szacuje się, że roczne koszty zmniejszają się o 15-20%, choć prawdą jest również, że cena elektrycznego ogrzewania podłogowego jest wyższa ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej, która musi być głównym źródłem energii.

    3. Kiedy elektryczne ogrzewanie podłogowe ma sens?

    3.1. Jako uzupełnienie istniejącego systemu

    Ponieważ energia elektryczna jest najdroższym źródłem energii, nie jest ani racjonalne, ani opłacalne, aby używać jej jako podstawowego źródła energii do ogrzewania całego domu, ponieważ koszty będą co najmniej astronomiczne. Elektryczne ogrzewanie podłogowe to doskonały wybór, jeśli chcesz uzupełnić lub unowocześnić istniejący system grzewczy. Jeśli remontujesz łazienkę, możesz zastąpić istniejące kaloryfery lub grzejniki ogrzewaniem podłogowym, co jest dużą zaletą w ciasnej przestrzeni. Jeśli chcesz ogrzać balkon lub taras, możesz również zainstalować ogrzewanie podłogowe. System jest łatwy w montażu i wymaga jedynie minimalnych zmian w istniejącej infrastrukturze – masz już podłączony prąd, wystarczy podłączyć elektryczne ogrzewanie podłogowe.

    3.2. Gdy istniejące podłogi są bardzo cienkie

    W pomieszczeniach, w których istniejące podłogi są bardzo cienkie, elektryczne ogrzewanie podłogowe jest doskonałym wyborem, ponieważ można montować zarówno folie grzewcze, jak i maty o grubości zaledwie kilku milimetrów. System rur ogrzewania podłogowego wymaga co najmniej 5 cm grubości, natomiast do montażu mat grzewczych lub folii wystarczy mniej niż 1 cm. Dlatego jest to świetne rozwiązanie podczas remontu pomieszczenia, ponieważ wylewek cementowych nie trzeba rozbijać ani wymieniać wylewek cementowych, a także można uniknąć instalacji grzejników.

    3.3. Przy dokonywaniu adaptacji i remontów

    Z podobnych powodów elektryczne ogrzewanie podłogowe jest doskonałym rozwiązaniem przy przebudowie i renowacji istniejących budynków. Podczas remontu często nie ma możliwości zmiany wysokości istniejących podłóg i brakuje miejsca na montaż rurowego ogrzewania podłogowego. Nawet jeśli nie chodzi o odrestaurowanie wrażliwych i ważnych historycznie obiektów dziedzictwa kulturowego, to wszystkie starsze budynki mają rodzaj patyny i uroku. Instalacja grzejników z pewnością by zrujnowała równowagę stylu i funkcjonalności. W każdym razie elektryczne ogrzewanie podłogowe jest o wiele bardziej odpowiednim rozwiązaniem.

    3.4. Do ogrzewania nachyleń terenu, tarasów lub balkonów

    Jeśli balkon lub taras narażony jest na mróz i przez większą część roku staje się bezużyteczny, szybkim i łatwym rozwiązaniem jest zamontowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego pod finalną wykładziną podłogową. Rozwiązanie nie wymaga większych ingerencji, ponieważ masz już prąd, a działa bez zarzutu i może oszczędzić Ci wielu kłopotów.

    3.5. Jako ogrzewanie w łazience

    Można śmiało powiedzieć, że coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe podczas remontu łazienek. Ta decyzja ma sens, ponieważ w łazience chodzimy boso. Wydaje się, że nie ma nic gorszego niż lodowate kafelki pod stopami. Z tego powodu ciepłe podłogi są mile widziane. W praktyce ogrzewania podłogowego nie umieszcza się pod kabiną prysznicową czy wanną, ponieważ są one już ogrzewane gorącą wodą. Jeśli jednak prysznic jest na poziomie podłogi w łazience (nie jest na podeście), to tam również można zamontować przewody, ponieważ różnica w cenie tego metra kwadratowego jest minimalna, a z pewnością da większy komfort.

    4. Rodzaje elektrycznego ogrzewania podłogowego i instalacji

    4.1. Kable elektryczne do ogrzewania podłogowego

    Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być instalowane w postaci kabli, co jest najbardziej zbliżone do konwencjonalnego rurowego ogrzewania podłogowego. Jedyna różnica polega na tym, że zamiast rur ciepło przekazywane jest do przewodników, które są rozprowadzane według tego samego systemu co rury. Podstawa, na której wężowato układane są kable, posiada wypustki, które nie pozwalają na przesuwanie się rozciągniętego przewodu, dzięki czemu na całej powierzchni podłogi tworzy się pewien, jednolity układ. Jeśli kable są zbyt rozproszone i jest między nimi zbyt wiele przerw, ogrzanie całej przestrzeni zajmie więcej czasu i energii. W najgorszym przypadku poczujesz pod stopami, że podłoga nie jest równomiernie nagrzana. Z drugiej strony zbyt gęsty rozkład nie daje lepszych rezultatów, a jedynie zwiększa zużycie energii.

    4.2. Folia grzewcza

    Folia grzewcza to najcieńsza wersja ogrzewania podłogowego, jaką można znaleźć na rynku. Dlatego jest świetnym wyborem, zwłaszcza do pomieszczeń o bardzo cienkich podłogach, gdzie praktycznie nie da się zrobić nic innego. Folia grzewcza na podczerwień składa się ze staranie wyselekcjonowanego węgla oraz pasty aluminiowej nanoszonych za pomocą nowoczesnej technologii (techniki drukarskiej) na folię PET. Materiał ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi oraz ognioodpornymi. Grubość samej folii to około 0,3 mm, w zależności od producenta wartość ta może być z zakresu od 0,275 mm do nawet 0,5 mm. Jest dostępna w różnych szerokościach (10, 30, 50, 80, 100 cm) i długościach. Cięcie wzdłużne możliwe co moduł 25-30 cm i jego wielokrotność. Możesz ją położyć samodzielnie, ale zdecydowanie powinien podłączyć ją elektryk. Zaletą folii grzewczej w stosunku do przewodów jest to, że nie układa się każdego przewodu osobno, a cały folię, co znacznie przyspiesza proces montażu.

    4.3. Mata grzewcza

    Mata grzewcza, często nazywana siatką, niewiele różni się od folii poza grubością. Jednak w porównaniu z rurowym ogrzewaniem podłogowym jest to również znikome. Mata to cienki kabel grzejny przymocowany do stelażu z siatki wzmacniającej. Mata grzejna ze względu na prowadzenie kabla na jej powierzchni nie zapewnia tak równomiernego rozkładu przekazywanego strumienia ciepła jak w przypadku folii grzejnej. Mata, podobnie jak folia grzewcza, układana jest bezpośrednio pod wykończoną warstwą wierzchnią posadzki i jest kompatybilna ze wszystkimi materiałami – parkietem, płytkami, kamieniem i betonem. Montaż maty grzewczej jest prosty i szybki, a podłoga również szybko się nagrzewa. Podkład tego typu układa się w taki sam sposób jak folię, tnąc rolkę na odpowiednie kawałki i układając ją zgodnie z kształtem podłogi. Możesz tę pracę wykonać samodzielnie, ale zdecydowanie zalecamy, aby podłączenie wykonał elektryk, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ale także w celu uniknięcia uszkodzeń.

    5. Elektryczne ogrzewanie podłogowe i materiały podłogowe

    5.1. Elektryczne ogrzewanie podłogowe pod parkietem

    Pod parkietem można umieścić zarówno folię grzewczą, jak i matę grzewczą, ponieważ parkiety układa się najczęściej jako „podłogę pływającą”. Wbrew powszechnemu przekonaniu, każde ogrzewanie podłogowe - w tym elektryczne ogrzewanie podłogowe - jest kompatybilne z parkietem, zwłaszcza jeśli nie jest to parkiet lity. Należy pamiętać, że kable, folia grzewcza czy mata grzewcza nie są nagrzewane do temperatury wyższej niż 30°C, więc nie mogą uszkodzić końcowej warstwy parkietu. Również większość rodzajów parkietów i podobnych wykładzin nie jest wykonywana z litego drewna. Powstają one głównie poprzez prasowanie różnych warstw materiału. Jest to tzw. system „sandwich”, klejony lub prasowany, w którym tylko górna warstwa, po której chodzisz, wykonana jest z prawdziwego litego drewna, natomiast pozostałe warstwy wykonane są z różnych kompozytów drzewnych. Jedynie podłoga z prawdziwego drewna jest nieco bardziej wrażliwa na ogrzewanie podłogowe. Jednak w ostatnich latach producenci zapewniają, na swoich stronach internetowych, że nie jest to już powód do niepokoju, ponieważ pokonali go dzięki zaawansowanym technologiom.

    5.2. Elektryczne ogrzewanie podłogowe pod płytkami

    Doświadczenia z praktyki wskazują, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najbardziej kompatybilne z kafelkami. Instalacja ogrzewania podłogowego pod płytkami wydaje się już całkiem celowa, biorąc pod uwagę, jak zimne są kafelki w dotyku. W łazience chodzimy boso, więc to pierwszy logiczny wybór, ale jeśli w salonie i przyległej do niego jadalni i kuchni masz płytki, elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie idealnym rozwiązaniem. Pod płytki układane są tylko maty grzewcze, a nie folie grzewcze, ponieważ płytki „przykleja się” do podłogi zaprawą, co by uszkodziło folię.

    5.3. Elektryczne ogrzewanie podłogowe pod kamieniem

    Jeśli masz w domu kamienne podłogi, to wiesz, jak zimne mogą być one zimą. Dla nich też polecane jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wszystko, co dotyczy płytek, dotyczy również kamieni – odpowiednie są dla nich maty, a nie folie grzewcze.

    5.4. Elektryczne ogrzewanie podłogowe pod jastrychem

    Montaż ogrzewania elektrycznego pod wylewkę cementową wykonuje się rzadko, a dokładniej tylko w razie potrzeby, w przeciwieństwie do zwykłego, rurowego ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe rurami jest w takich przypadkach lepszym wyborem, ponieważ po zamontowaniu jest pokrywane tylko mieszanką cementową, która po wyschnięciu stanie się podłogą. Ponieważ folia lub mata grzewcza są bardzo cienkie, ogrzewanie pod jastrychom jest bardzo powolne i słabe, a na pewno drogie, więc takie połączenie nie jest zalecane.

    6. Elektryczne ogrzewanie podłogowe - cena

    Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest tańsza niż konwencjonalnego ogrzewania podłogowego. Montaż jest prosty i szybki, nie wymaga dodatkowych prac budowlanych, dzięki czemu sam system jest oszczędny. Ogrzewanie podłogowe jest do 15% tańsze niż konwencjonalne ogrzewanie grzejnikowe. Z drugiej strony ogrzanie takim systemem całego mieszkania czy domu może być swego rodzaju wyzwaniem obliczeniowym - zakup i montaż systemu jest tańszy od innych, ale prąd jest najdroższym paliwem, dlatego należy dokładnie wykonać kalkulację. Cena metra kwadratowego elektrycznego ogrzewania podłogowego waha się od 100 do 200 PLN.

    DAIBAU.PL POMAGAMY W WYCENIE INWESTYCJI I WYBORZE WYKONAWCY DO TWOJEGO DOMU



    CHCĘ OFERTY OD WYKONAWCÓW PRAC
    Ostatnio opublikowane projekty

    Dostawa i montaż instalacji el. ogrzewania podłogowego

    Interesuje mnie usługa dostawy i montażu instalacji ogrzewania elektrycznego podłogowego (pod panele) w domu jednorodzinnym. Powierzchnia - ok. 28 m2. 6075 zł do 10125 zł

    ........

    elektryczne ogrzewanie podłogowe domu 200 mkw.

    montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego w nowym domu o pow.ok. 200 mkw. dom posadowiony na płycie fundamentowej na 15 cm.styroduru.Budowany w.g norm z 2022r. rekuperacja mechaniczna. 16200 zł do 27000 zł

    ........

    projekt i wykonanie elektryczne ogrzewanie podłogowe dla nowego budynku

    tak jak w poprzednim opisie 12150 zł do 20250 zł

    ........

    CHCĘ OFERTY OD WYKONAWCÓW PRAC





    Cena, Instalacja ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu, 30m2
    Elektryczne ogrzewanie podłogowe, Goleniów

    1800 zł do 3000 zł

    Cena, Ogrzewanie elektryczne, 120m2
    Elektryczne ogrzewanie podłogowe, Siedlce

    4050 zł do 6750 zł

    Cena, Instalacja i montaż kabli grzejnych w Szczecinie, 150
    Elektryczne ogrzewanie podłogowe, Szczecin

    900 zł do 1500 zł

    Cena, Podlogowka elektryczna, 70m2
    Elektryczne ogrzewanie podłogowe, Trzebinia

    2070 zł do 3450 zł

    Cena, Ogrzewanie elektryczne pod deskę trójwarstwową klejoną, na OSB , 20 m
    Elektryczne ogrzewanie podłogowe, Pruszków

    599.4 zł do 999 zł

    Cena, Maty elektryczne, 70m2
    Elektryczne ogrzewanie podłogowe, Ustrzyki Dolne

    270 zł do 450 zł



    Szukasz dobych wykonawców prac w obszarze Elektryczne ogrzewanie podłogowe?
    Pomysły na urządzenie domu

    Magazyn ze świeżymi pomysłami i poradami naszych autorów na temat urządzenia Twojej przestrzeni życiowej.

    Elektryczne ogrzewanie podłogowe cennik

    Poproś firmę o niezobowiązującą ofertę

    183+ PRZEDSIĘBIORSTWAMI DLA Elektryczne ogrzewanie podłogowe
    BEZPŁATNE USŁUGI
    BEZ PROWIZJI
    OTRZYMAJ OFERTĘ
    Warunki korzystania I Polityka prywatności I Informacje o ciasteczkach I Dane firmy
    © 2023 daibau.pl, Daibau® | Wszystkie prawa zastrzeżone